Created with Sketch.

Російський суд посадив кримського імама на 17 років за один аудіозапис розмови про Іслам

13.01.2023, 10:31

У Південному окружному військовому суді винесли обвинувальний вирок щодо 42-річного Раїфа Февзієва — імама із Сімферопольського села Строгонівка. Політв'язня засуджено до 17 років позбавлення волі в колонії суворого режиму у справі «Хізб ут-Тахрір».

Про це повідомляє Кримська солідарність.

Ісламську політичну партію заборонено на території РФ, але публічно діє в Україні та інших країнах світу — без обмежень на рівні національних законодавств.

Головуючий суддя В'ячеслав Корсаков визначив призначити Раїфу Февзієву покарання у вигляді позбавлення волі на 17 років у колонії суворого режиму. Перші 3 роки в'язень проведе у в'язниці. Після звільнення його чекатимуть обмеження строком на 1 рік та 6 місяців. Його зобов'яжуть дотримуватись комендантської години, не залишати Крим і не міняти житло без дозволу ФСВП, відзначатися двічі на місяць у наглядовому органі.

На оголошення вироку Раїф Февзієв прийшов у білій футболці з написом «Наш народ не терористи».

«Вбивцям такі терміни не дають. За 70-хвилинну розмову про Іслам сьогодні людині дали 17 років», — прокоментував вирок адвокат Едем Семедляєв.

Кримськотатарський імам звинувачення у терористичній діяльності відкинув і у ході судового розгляду доводив, що справа проти нього сфабрикована — через його позицію щодо захисту раніше заарештованих кримських татар мусульман.

17 серпня 2021 року додому до Февзієва з обшуком прийшли співробітники ФСБ. Адвоката не було допущено, а Раїф стверджує, що до нього застосовувався фізичний і психологічний тиск — вже під час обшуку він перебував у наручниках.

Після затримання суд заарештував його, помістивши до СІЗО, а слідство відправило Февзієва на психіатричну експертизу. Там його поселили в камеру з чотирма засудженими за вбивство людьми, розповідала Ліана Февзієва, дружина політв'язня.

Через ув'язнення, погані умови харчування та відсутність медичної допомоги у політв'язня у слідчому ізоляторі розвинулися нові захворювання. За рік перебування під арештом у імама з'явилися проблеми з тиском, із серцево-судинною системою, із підшлунковою системою, ШКТ, а також нервовою системою. Належної медичної допомоги йому не надавали — лікарі призначали антибіотики, не проводячи при цьому базового огляду пацієнта. Потрібні ліки сім'я відправляла сама.

Основні свідчення проти Фезієва традиційно для цієї категорії справ дали секретні свідки. Один із них — під псевдонімом «Ісмаїлов» обмовив імама, вказавши, що він планував повалити владу.

Адвокат Едем Семедляєв висловлював думку, що під псевдонімом «Ісмаїлов» у справі виступали різні люди. Раніше обвинувачення тривалий час не могло забезпечити явку свідка до суду. Захисник вважає, що людину, яка дала свідчення на попередньому слідстві, просто не змогли знайти і замінили на іншу:

«Швидше за все, ми допитували дуже підготовлену, дуже юридично підковану людину, яка розмовляла буквально юридичними шаблонами. З свідчень цієї особи видно, що вона, звичайно ж, ніколи не була на цих заняттях, але володіє інформацією про Хізб ут-Тахрір та її членів».

Також у матеріалах справи міститься фонографічна експертиза, в якій зазначено прізвище не обвинуваченого, а іншої людини (Февзєв замість Февзієва).

«З обвинувального висновку випливає, що аудіозапис від 15 січня 2016 року говорить про те, що спецслужби нібито проводили оперативно-розшукові заходи щодо мене протягом п'яти з половиною років. Протягом усього цього часу я жив за однією адресою, нікуди не їхав і не збирався. А співробітники, які проводили таке тривале розслідування, мали це знати. Я вважаю, що дії спецслужб є надмірним перевищенням своїх повноважень», — заявляв Раїф Февзієв у дебатах.

З останнім словом Раїф Февзієв так і не виступив, вважаючи, що суд дав йому час на підготовку лише до дебатів. «Справедливим рішенням я вважаю відпустити мене із зали суду. Все», - завершив свій виступ імам.

Раїф Февзієв - імам (релігійний діяч), який закінчив медресе, кримськотатарський активіст, багатодітний батько.

Читайте також
Держава Америка тут ні до чого. Княжицький сказав, хто гальмує прийняття закону про "заборону" УПЦ МП
13 січня, 16:37
Держава Потураєв придумав, як змусити монобільшість прийняти законопроект про "заборону" УПЦ МП
13 січня, 12:18
Держава "Ми маємо ключі, але ми тут на пташиних правах". У Києві відбулась Літургія за повернення костелу святого Миколая парафії
13 січня, 11:58
Держава ДСНС дала поради духовенству щодо заходів безпеки на Великдень
13 січня, 11:30