Created with Sketch.

"РПЦ допомагає путінському режиму зміцнити російську присутність в Африці", - Кирил Говорун

05.02.2022, 15:54

Причину створення Російською Православною Церковю своїх структур на кононічній території Александрійськгого Патріархату в Африці богослов вважає не лише відповіддю Москви на визнанням Александрійським Патріархом Православної Церкви України, але й бачить у такому кроці - ширший контекст просування Росії на Африканський континент.

Джерело: Publicorthodoxy

Архимандрит Кирил Говорун, викладач екклесіології, міжнародних відносин та екуменізму в Духовній академії Санкт-Ігнатія, вважає, що після успіху Китаю в тому, що можна назвати реколонізацією Африки, Росія поспішила скористатися шансом отримати частку, яку вона розглядає як другу гонку за Африку.

"Щоб закріпитися на африканській землі, авторитарні режими мають запропонувати місцевим органам влади та місцевій економіці. Росія не може запропонувати інвестиції та проекти в галузі інфраструктури такого ж масштабу, як китайські. Щоправда, вона може пропонувати хабарі, як це робиться в Європі та інших країнах, але цього, певно, мало.

Тим часом, у Східній Європі та на Близькому Сході Путін набув унікальної навички захисту авторитарних та жорстоких режимів від їхніх власних народів та від зусиль Заходу у сфері демократизації. Він досяг успіху у захисті диктаторів у таких країнах, як Сирія, де переконливо продемонстрував, що американські «червоні лінії» — не що інше, як порожні розмови. Нещодавно він пропонував аналогічні послуги до репресивного режиму в Білорусі. Очевидно, що тепер Казахстан буде наступним у черзі на отримання його послуг.

Складається враження, що багато африканських лідерів, стиль управління яких не надто відрізняється від стилю пана Асада чи пана Лукашенка, зацікавилися вмінням Путіна захищати непопулярні режими від суспільних заворушень та перетворювати демократичні процедури, такі як вибори, на їхню імітацію. І російський лідер готовий поділитися своїм політичним ноу-хау та забезпечити його застосування у вигляді російських напіввійськових формувань.

Вирішивши ризикнути в Африці, Путін використовує як свої напіввоєнні формування, і Російську Православну Церкву. Саме м'яка сила путінського режиму може допомогти йому зміцнити російську присутність у Африці. Раніше Російська Церква мала деяку присутність в Африці, виявляючи там душпастирську турботу про російських емігрантів. Вона мала свої представництва в Єгипті, Марокко, Тунісі та Південній Африці. Москва мала на це згоду Олександрії. Тепер Російська Церква хоче замінити Олександрійський Патріархат у турботі про корінні африканські православні, що становлять невелику, але помітну групу на релігійній карті континенту.

Російська Церква стверджує, що вона розширює свою діяльність в Африці заради давніх канонічних норм. Іронія, однак, полягає в тому, що такі норми жорстоко порушуються на користь ширшого представництва. Таке порушення можна пояснити лише якщо існують вищі політичні ставки, що в цьому випадку є спробою нової «перегони за Африку», - резюмував Кирил Говорун.

Читайте також
Православні РПЦ готує капеланів для підтримки агресії проти України
05 лютого, 11:10
Православні На Росії священик «здав» власного парафіянина за антивоєнні погляди
05 лютого, 11:30
Православні Патріарх Кирил є центральною фігурою в поширенні церковного мілітаризму в РФ, – аналітики
05 лютого, 11:00
Православні РПЦ та влада у Курській області організовують хресний хід проти ЗСУ
05 лютого, 11:00