Created with Sketch.

РПЦ повернула музею ікону "Трійцю" Андрія Рубльова з численними пошкодженнями

28.09.2022, 16:25

Ікона "Трійця", написана Андрієм Рубльовим у XV столітті, отримала 61 пошкодження за три доби поза Третьяковською галереєю, де вона зазвичай виставляється.

Це випливає з ухвали розширеної реставраційної ради Третьяковської галереї, яку опублікувала мистецтвознавець Ксенія Коробейнікова, повідомляє Радіо Свобода.

У липні ікону вивозили на Богослужіння у Трійце-Сергієву лавру у Підмосков'я.

Серед іншого комісія виявила на іконі "численні лущення барвистого шару", які можуть збільшитися і терміново потребують зміцнення. Експерти припускають, що виявлені пошкодження - це "лише частина процесу негативних змін, що почалия". Вони "серйозні і можуть загрожувати існуванню стародавньої та крихкої пам'ятки", йдеться у висновках комісії.

Пошкодження було виявлено після дослідження ікони після повернення її з Трійце-Сергієвої лаври в липні 2022 року, де вона знаходилася три дні. Експерти дійшли висновку, що у храмі не було необхідних кліматичних умов.

Співробітники Третьяковської галереї були спочатку проти того, щоб ікона залишала музей. Ще у травні вони заявляли, що для збереження ікони необхідно постійно підтримувати жорсткі температурні умови та певну вологість. У липні Мінкульт надіслав до Третьяковської галереї дозвіл на видачу ікони "у винятковому порядку" за підписом куратора Російського військово-історичного товариства Сергія Обриваліна.

Мистецтвознавець Коробейнікова, посилаючись на джерело у Мінкульті, повідомила, що Обриваліну спустили доручення "згори". Вона припустила, що "йдеться про адміністрацію президента, керівнику якої Антону Вайно дзвонив Патріарх у цій справі".

Реставраційна рада ухвалила рішення не повертати ікону в експозицію Третьяковської галереї. "Трійцю" у спеціальній вітрині приберуть у сховище, де вона залишатиметься "до стабілізації її стану".

Ікона Андрія Рубльова "Свята Трійця" до 1929 року знаходилася в Троїце-Сергієвій лаврі, потім була передана Третьяковській галереї. Звідти ікону вивозили всього два рази: під час Другої світової війни – в евакуацію до Новосибірська та з ініціативи предстоятеля РПЦ Патріарха Кирила (Гундяєва) у 2022 році – на Богослужіння на честь 600-річчя здобуття мощей Сергія Радонезького.

В основу ікони покладено старозавітний сюжет "Гостинність Авраама". Він розповідає, як Авраам зустрів трьох ангелів. Під час трапези йому було дано обітницю про майбутнє народження сина Ісака.

Читайте також
Культура Стан скульптур на архикатедральному соборі св. Юра в м. Львові викликає стурбованість фахівців
28 вересня, 17:44
Культура У костелі в Дубні на Рівненщині вперше за 65 років зазвучав орган
28 вересня, 14:33
Культура У львівському храмі блаж. Климентія Шептицького виставили для огляду старовинні плащаниці
28 вересня, 09:48
Культура У Львові прозвучить музичне втілення євангельської розповіді про останні дні Ісуса Христа
28 вересня, 18:45