В гостях у tochka.net глава Украинской греко-католической церкви. 8 ноября в 12.00 на tochka.net состоится веб-конференция с главой Украинской греко-католической церкви, верховным архиепископом Киево-Галицким Святославом Шевчуком. Владыка с лэптопом, правая рука кардинала Любомира Гузара, самый молодой епископ так о Блаженнейшем Святославе писали СМИ, когда стало известно о его избрании главой УГКЦ.
Святослав Шевчук: Хочу подякувати всім тим, хто мене сьогодні бачить і чує. наша черква світує свято великомучиника Димитрія. Вітаю всіх Дмитрієв.
Дякую за питання. Я з ним дуже часто спілкуюся, бо ми живемо в одному домі, ми разом молимося, снідаємо, вечерюємо, обговорюємо церковні справи і суспільні події. Порад було стільки багато, що важко викремити одну.
Він є людиною, який передає слово Боже. Своєю духовністю він є для українсього нгароду старцем, до якого можна прийти за порадою. Кілька днів тому ми відвідували нашого приятеля, він запитав, як він себе почуває. Він відповів, що вчиться бути пенсіонером. За останній тиждень він побував у Житомирі і Одесі.
Внутрішнє життя в мене не змінилося. Молитовне життя і дисципліна є така сама. Змінився спосіб служіння церкві. Я маю відчувати життя цілої церкви, дбати за нею. Я представляю нашу церкву не лише всередені нашого суспільства, а веду міжнародне служіння. Нещодавно повернувся з Румунії. Це таке служіння не лише для нашої церкви.
Святослав Шевчук: Буквально 2 тижні тому всі єпископи католицькі України підписали спільну заяву, де ми говоримо про феномен цієї церкви і застерігаємо всіх. Ця церква немає нічого спільного з католицькою церковю. Священники такими не являється. Я би радив боротися за свою церкву. Я би дуже заоохотив наших вірних не здаватися.
В заяві ми вимагаємо від влади, щоб вона захистила наше суспільство від цього угрупування. Той суд, який тимчасово прийняв таке рішення.. Треба далі боротися.
Святослав Шевчук: Якоїсь особистої робочої зустрічі у нас не було. Ні в мене, ні в мого попередника. Одинокий момент, коли я міг з ним зустрітися, це було під час його зустрічі в страсний четвер. Тоді президент повітав мене з обранням і подарував великий букет білих троянд. Поза цією зустріччу не було ніякого контакту.
Відношення з владою складаються по-різному. Не регіональному рівні вони досить конструктивні. З боку синоду, ми скерували багато листів до президента, на які не отримали відповідей. Сподіваюся, що цей початок переросте у співпрацю.
Святослав Шевчук: Кожного разу, коли я відвідую громади і церкви, я звертаюся особливо до нашої молоді.
Ми плануємо записати аудіо-книгу до нашої молоді. Хотів би відповісти на питання нашої молоді. Ми плануємо провести молодіжні з"їзди. Крім того, я вже розпочав свої зустрічи з молоддю у навчальних закладах. Також я в грудні відвідаю Одесу. Я вже просив можливості зустрічі з молоддю. При помічі різних засобів хочу бути в контакті з молоддю.
Святослав Шевчук: Найперша книга, яку ми нещодавно подали до рук нашим вірним - Хрестос наша Пасха. В цій книзі зібране навчання нашої церкви. Щоб ширше познайомитися з нашою церквою, рекомендовав би почитати про історію Греко-Католицької церкви. Відомим автором є владика Сафрон Мудрий. Він дуже багато на цю тему пише і говорить.
Святослав Шевчук: Я би дуже хотів, щоб Україна була християнскою країною. Чим більше православні будуть християни, тим ближче вони будуть до католиків.
Найважливіше, щоб украхїнский народ був глибоковіруючим християнським народом.
Святослав Шевчук: На мою думку, автор питання не до кінця знає мої погляди.
Згідно вчення церкви, гомосексуальна поведінка є важким гріхом. Це група дуже тяжких гріхів, за які Господь Бог відплачує. До таких гріхів також належить чоловіковбивство.
Якби ми сьогодні говорили про право на такі стосунки, то можно говорити про право на вбивство. Не можна говорити про право на гріх. Святе письмо засуджує чітко і ясно таку поведінку. Ті люди, які живуть у такий спосіб, сквернять свої тіла. Я не беруся судити цих осіб, я не є проти жодної особи. Але я є проти гріха. Людина, яка так живе, вона себе ранить і нищить.
Святослав Шевчук: Зі мною дуже просто зв"язатися. Отець Олег - мій особистий секретар. Ми можемо надати поштову скриньку, на яку можна вислати запитання і домовитися про зустріч зі мною. Я думаю, ми знайдемо час поспілкуватися.
Святослав Шевчук: Я не знаю, наскільки комунікабельна я особа. Але я намагаюся бути відкритим.
Я не є особисто присутнім в соціальних мережах. Але ми намагаємося створити церковну соціальну мережу.
Скайпом користуюся. Намагаюся бути в контакті з багатьма особами. Але джля цього має бути швидкий інтернет.
Я точно не знаю номера. Це портативний ноутбук з послугою тач-скрін.
Святослав Шевчук: Різні ціркви по-різному поводяться в політичному просторі. Коли мова йде про православні церкви, вони притримуються доктрини. Виходячи з нею, церква шукає способу співпраці з владою. Католицька церква дотримується іншого поняття. Ми намагаємося завжди бути поза політикою. Не будучи зв"язаною з жодною політичною партією, мати можливість бути церквою. Інакше, вона перетворюється на суспільне угрупування. Церква має бути відкритою для всіх людей, і до правих, і до лівих, і до центристів. Крім цього, коли церква перетворюється на політичну партією, вона стає по стороні. Церква має проголошувати вічні істини.
Святослав Шевчук: Я думаю, що виходячи з практики, рівень життя має бути середнім, щоби він міг здійснювати служіння, мати засоби. Священослужитель не отримає зароботньої платні, він живе з милостині. Лише тоді він справді буде служити Богові і ближньому.
Тому я би хотів звернутися до священослужителів, щоб вони про це завжди пам"ятали.
Святослав Шевчук: Я вірю в це. Моя віра не полягає в якомусь прагматичному мисленні. Моя віра в можливість об"єднання випливає з наказа Іісуса Христа. Він молився, щоб всі його учні були одно. Це є наказ Іісуса Христа. Але ця єдність випливає не тільки з дії людини, вона є дією Божею. Коли християни стануть справжніми, дорзволить, щоби Бог через них діяв, тоді вони стануть одне.
Святослав Шевчук: Ми дуже серйозно ставимося до присутності церкви при допомозі засобів масової інформації. Ми маємо цілу низку програм. Крім створення власної соціальної мережі, ми думаємо про створення інтернет-телебачення. Щоб мати змогу донести слово Боже до тих людей, які отримують інформацію в інтернеті.
Я сподіваюся саме на молодь, яка є присутня в просторі інтернету.
Святослав Шевчук: Колись у Католицький церкві було поняття списку заборонених книжок. На сьогоднішній день таких книжок так багато, що в один список їх не внести.
Якщо ви бачите, що книга пропагує певні засади, які суперечать християнскій вірі, просто не читайте її. Є дуже важливо, щоб кожен християнин був відповідальний сам за те, що читає.
Святослав Шевчук: Згідно вчення католицької церкви, використання презервативу є гріхом.
Святослав Шевчук: Я маю добру вістку. Ми дуже багато спільних акції між усіма конфесіями робили. Саме через всеукраїнську раду церков єднаються всі церкви у суспільній дії.
Коли мова йде про питання тверезості, нещодавно остання зустріч це питання поставило у центр уваги. Ми маємо навіть окрему структури, яка надає опіку, які є залежні від алкоголю. Впроваджується "Золота книга тверезості".
Святослав Шевчук: Я не хочу коментувати рішення настоятеля. Це його відповідальність.
Ціла проблема сніду є соціальною дуже складною проблемою. Засуджувати всіх людей, які хворі на цю хворобу, є неморально. Цією хворобою можна заразитися різними способами. Тому говорити про особисту моральну відповідальність абсолютно всіх, хворих на Снід, не можна.
Хворі опинаються викинутими від суспільства. Це тільки погіршую ситуацію. Треба інформувати, як протистояти Сніду. але ми ніколи не можемо не опікувати тих людей, які є хворі. Серце доброго пастаря має вести його до хвориїх на снід, щоб допомогти їм пізнати Бога.
Святослав Шевчук: Я хочу дуже подякувати, що Ви даєте нагоду донести інформацію.
Ми є напередодні створення трьох митрополій. Сьогодні є лише одна митрополія з центром у Києві. Ця єдина митрополія своєю структурою віддзеркалює структуру Київської церкви, якою вона була за часів Київської Русі. Тому ми будемо створювати три нових митрополії. Я є той, хто буде створювати ці три митрополії.
29 листопада у свята апостала Матея буде проголошена Львівська митрополія. Осідком буде княже місто Львів. Тому мі запрошуємо всіх на цю урочистість.
Наступна митрополія буде проголожена у Івано-Франківську. Титулом буде - архиєписком івано-франківський. Ця подія відбудеться 13 грудня цього року.
І наступна митрополія буде проголошена в Тернополі. Титул - архиєписком тернопільско-зборівський. До складу входитимуть всі ієпархії тернопільської області. Свято відбудеться 22 грудня.
Отож, ми будемо свідками народження нових митрополій. До патріархата ми прямуємо.
Святослав Шевчук: Щодо мого бажання, я його висловлював вже неодноразово. Взаємної позитивної відповіді з другого боку не надійшло. Я спілкуюся з представниками цієї церкви, але значно нижчого рівня. Хоча я сподіваюся, що моє запрошення до зустрічі знайдде відповідь.
Ми маємо багато питань на обговорення. Є псевдособор, який відбувся в Львові. Була ліквідована Греко-Католицька церква. Якщо хтось заперечує дігітимність нашої церки, це є великою проблемою.
Святослав Шевчук: Ми молимося за єдність. Кожного року ми проводимо тиждень молитви за єдність. Крім того, ми зав"язуємо контакти, намагаємося бути обєднаними в дії, щоб захистити християнські цінності.
Святослав Шевчук: З того, що я міг зрозіміти, вільно він українською не володіє. Але з пошани він вітає нас зі святами. І так само, коли треба звернутися до українців невеликими фразами, він робить це на українській мові.
Святослав Шевчук: Найпотужнішим чинником секулярізації є те, що християни перестають жити, згідно зі своєю вірою. Ми є християнами лише в церкві. А якщо ми в суспільстві, то поводимося так, як невіряни, це є причинами секулярізації. Ми говоримо, що причиною сучасної кризи є криза людини. Людина втрачає свою ідентичність, не знає, хто вона така, звідки прийшла, і куди йде. Християнин повинен віднайти своє коріння.
Я хочу закликати всіх християн не боятися бути собою, буди християнами у суспільстві, не боятися відкинути все те в культурі, що суперечить їх вірі. Хочу заохотити батьків не боятися виховувати дітей у християнській вірі, вимагати у держави право на християнське виховання дітей.
Я би сказав, що страх має коріння у комуністичному минулому. Колись говорилося, що бути віруєчим це не сучасно, що сучасна людина має мати матеріалістичний світогляд. Такого типу міфи створюють страх бути несучасними лише через те, що вони віруючі. Не бійтеся! Можна бути сучасним християнином.
Святослав Шевчук: Перша заповідь говорить про віру в єдиного Бога. Коли мова йде про війну, сьогодні не має справедливої війни. Під час війни заповідь "Не убий" найбільше порушується. Тому церква закликає всіх до миру. Коли говорять гармати, то музи мовчать.
Святослав Шевчук: Дуже просто.
Нещодавно метрополит Іларіон Арфеєв дав інтерв"ю, де говорить про те, що під час зруйнування, греко-католики захопили їх храми. Сьогодні у Львівській області існує 912 православних храмів. З них лише 26 належить Московському патріорхату.
Святослав Шевчук: Дуже дякую за цікаве запитання.
Клобук для нас є літургійний одяг. Під час них я одягаю білий глобук. Наприклад, участь у веб-конференції не є літургійне дійство, тоді ми не одіваємо клобук. Коли йде мова про одягання білого чи чорного клобука, є декілька питань.
Святослав Шевчук: Я би на це питання відповів словами святого письма. Царство небесне подібне до особи, яка на полі знайшла скарб. Щоб цей скарб здобути, вона продає все, що має, і купує це поле, де є скарб.
В певний момент свого життя, я зрозумів, що серед мінливого суспільства життя з Богом є вічним скарбом. Тому я без вагань лишив все, щоб здобути цей скарб.
Святослав Шевчук: Я сподіваюся, що Католицький університет вплине на реформи Табачника.
Святослав Шевчук: Я встиг полюбити Аргентину, її землю і структуру. Зробив величезне зусилля, щоб увійти у культуру. Але я є українець. Очевидно, що українська земля - моя Батьківщина.
Святослав Шевчук: Це питання, яке є констатацією факту. Згідно вчення католицької церкви, що продаж святих речей є гріхом. Святі речі не можна продавати. Коли мова йде про святі таєнства, вони є безцінними. Коли хтось оцінює це у вигляді церковних послуг, вони поступають так, як поступив Іуда. Я не беруся судити тих чи інших церковних представників, які так поступають. Пусть Господь буде їм суддею.
Святослав Шевчук: Коли хтось використовує біблійні тексти, щоб дослідити, скільки років має світ, він помиляється. Метою тексту є те, щоб сказати, хто є Творцем Землі.
Я би хотів сказати, що між Божим откровення, Біблією і наукою не має суперечок.
Святослав Шевчук: Є певні дослідження, що важкий метал може негативно впливати на психіку. Я би порадив, щоби ця бабусі Горпина не протсо лишала онука слухати важкий рок, щоб вона передала йому віру в Христа.
Святослав Шевчук: Відповідно до церковного права, змішані шлюби можливі з дозволу єпископа. Є певні правила, яким чином цей дозвіл можна отримати. Не обов"язково міняти віру. Але іновірець не повинен заважати дітям зростати у християнській вірі.
Святослав Шевчук: Я точно можу сказати, що о 2012 році ми будемо святкувати всі свята, як святкували 10, 20 років тому. Реформи календаря не передбачається. Ми поки внутрішньо до цієї реформи не готові.
Питання календаря не входить до віри церкви. Це є питання церковної дисципліни. Всі зміни мають йти на користь.
Святослав Шевчук: Дуже дякую за запрошення. Дякую, що ви так вболіваєте за церку. Обов"язково відвідаю Суми.
Святослав Шевчук: Я вже трохи про це говорив вище. Я звикаю до цього виду служіння. Намагаюся бути добрим батьком для своїх дітей.
Святослав Шевчук: Наші відносини на рівні міжцерковного діалогу. Наскільки він є конструктивним, покаже час. Поки що ми спілкуємося. Спільних акції ще не було. Але я сподіваюся, що від слів ми зуміємо перейти до діла.
Святослав Шевчук: Я зустрічався. Ми з ним спілкуємося. Нещодавно відбулася зустріч ради церков. На ній був присутній і патріарх Філорет.
Це є широкий спектр питань.
Святослав Шевчук: Я вас хочу привітати, що Бог дав вам добру дівчину і майбутню дружину. Я думаю, що ви можете просити про шлюб у католицькій церкві. Я думаю, ви отримаєте пошану і розуміння вінчатися у католическій церкві.
Святослав Шевчук: Я би хотів звернути увагу на те, що у Святому Письмі Бог виступає джерелом добра, він творить, будує, дає життя. Зло походить від самої людини. Все те зло, яка людина робить, походить від неї. Нас Господь Бог не є вбивцею. Він є джерелом життя.
Святослав Шевчук: Є написано у Біблії, в чому сенс життя. Треба вміти її знайти і почути. Іісус говорить "Я є дорога, правда і життя. Я є світло. Хто йде за мною, не блукає у темряві".
Зміст життя є жити вічно, знайти вічне життя. А його можна знайти тільки у Бозі. В особі Христа є відповідь на всі питання, які ставить собі сучасне суспільство.