Стояло завдання визначити, як виглядав князь, якими хворобами хворів, скільки років прожив (точно відома лише дата його смерті), від чого помер.
«За останні сто років саркофаг відкривали тричі, – говорить заступник директора заповідника«Софія Київська» з наукової роботи Ірина Марголіна. – У 1936 році знайшли купу перемішаних кісток і визначили, що там знаходяться два кістяки: чоловічий, жіночий і кілька кісточок дитини. У 1939 останки вивезли в Ленінградський інститут антропології для дослідження. А вже у 1964-му – ковчег повернули на місце в саркофаг. Але з Ленінграда останки повернулися ще в 1940 році і зберігалися у фондах. А коли ми відкрили саркофаг рік тому, то виявили тільки один скелет, і були впевнені, що це Ярослав »
За літописами, Інгігерда померла в 1050 році, у віці 56 років, що відповідає орієнтовний віком жінки, чиї кістки виявили в саркофазі. По-друге, кістки черепа підтверджують, що скелет належить до скандинавського типу, а Інгігерда була дочкою шведського короля. По-третє, офіційно вважається, що дружина Ярослава похована в Софійському соборі в Новгороді, де її мощі шануються як святі. Але при цьому існує паралельна версія, що вона покоїться в Софії Київській. Є ще один чинник. Відомий ленінградський антрополог Вольф Гінзбург, під керівництвом якого проводилося дослідження обох скелетів у 1939 році, тоді ж домігся дозволу проводити дослідження останків, які нібито належать Інгігерді, у Новгороді. За його звіту, новгородське поховання теж належить до XI століття, також переважає скандинавська расова відмінність, а череп схожий на той, що в похованні у Києві, але та жінка померла більш молодою – в 30-35 років.
«Останки з Новгорода могли належати дружині Ярослава Ганні, але точно стверджувати не можна, – припускає професор-антрополог Сергій Сегеда, що входить до складу комісії з вивчення останків. – За деякими літописними джерелами, це перша дружина Ярослава. Про неї мало що відомо, набагато більше інформації про другу дружину, Інгігерду»
З усіх досліджень залишилося провести тільки експертизу ДНК. Але поки процес застопорився. Безкоштовно зробити дослідження вже погодилися Польща і Росія, але на вивезення за кордон крихітного шматочка кістки – 1х1 см – потрібен дозвіл Міністерства культури України. А його поки не дають.
Де знаходяться святі мощі Ярослава Мудрого, ніхто сказати не береться. Відомо лише, що вони зникли між 1940 і 2009 роком. Скоріш за все, як сказано у повідомленні, в 1943 році мощі Ярослава було вивезено за кордон і нині зберігаються в українській діаспорі (Українська Православна Церква в США в спілкуванні з Константинопольським Патріархатом).