"Шукати в українському православ'ї глобальні зміни ще зарано, однак процес йде і назріває наступна хвиля", - Митрополит Епіфаній

"Ми три століття були в духовній окупації. Протягом останніх десятиліть ми боролися. А зараз – кульмінація, завершення нашої боротьби – Томос і автокефалія. Зараз ми змінюємося".

Про це зазначив у розмові з LIGA.net очільник ПЦУ.

Поступово, каже Митрополит Епіфаній, ПЦУ повинна віддалятися від імперських ідеологій. Він наводить приклад, як глибоко проникла Росія в церковне життя: "Ми готуємо реформу календаря. Щоб залишити в ньому переважно українських святих. Якщо ми заглянемо в календар Румунської або Болгарської церкви, то навряд чи знайдемо там святих РПЦ. А у нас – є . Це залишки імперської ідеології. Поступово ми відходимо від цього і намагаємося змінити обличчя православ'я. Щоб воно стало дійсно українським православ'ям, а не російським".

Епіфаній не підтримує відносин з Митрополитом УПЦ МП Онуфрієм. Імовірніше, між ними "тиха війна" – за парафії в регіонах і уми парафіян. Це повільний, але успішний процес, вважає Епіфаній. За 2,5 роки під юрисдикцію ПЦУ перейшли близько 700 парафій Московського Патріархату (всього у ПЦУ близько 7000 парафій). Цей процес невидимо триває на місцях і посилюватиметься доти, доки все українське православ'я не об'єднається в межах Православної церкви України. Уже зараз кількість прихожан ПЦУ в два з половиною рази більше, ніж у УПЦ МП. За рік – плюс 10%.

"Є багато громад, які не афішують цього, але поступово ухвалюють рішення, потім подають на реєстрацію документи. Але є багато перешкод на цьому напрямку. І з боку деяких адміністрацій, які вчасно не перереєстрували. Деякі політики втручаються, привозять молодиків, влаштовують штучні бійки, і це потім показують на весь світ, що захоплюють храми. Але ж це неправда", – говорить Митрополит Епіфаній.

Багато людей перебувають ще в тумані. У них є Українська Православна Церква Московського Патріархату, але вона українська тільки за назвою, а не по суті. Ми робимо все, щоб процес приєднання до ПЦУ відбувався мирно, добровільно і в правовому полі. МП у всіх громадах, які перейшли протягом цих двох років, подає судові позови. Ми майже всі їх виграли", – каже Епіфаній.

Згідно із законом, кожна громада має право на самовизначення. І зараз, вважає предстоятель ПЦУ, дозріває наступна хвиля.
Остання соціологія КМІС показала, що прихильників ПЦУ за рік побільшало на 10%. А близько половини прихильників УПЦ МП позитивно ставляться до візиту Патріарха Варфоломія в Україну: "Це означає, що навіть у середовищі прихильників УПЦ МП є ті, хто готовий. З часом це буде такий вибух. Нова хвиля. І вони приєднаються до ПЦУ", - вважає Митрополит Епіфаній.