Created with Sketch.

Сьогодні - День Героїв Небесної Сотні

20.02.2021, 08:50

День Героїв Небесної Сотні відзначається щорічно 20 лютого згідно з Указом Президента від 11 лютого 2015 року «Про вшанування подвигу учасників Революції Гідності та увічнення пам’яті Героїв Небесної Сотні».

Саме в ці дні, під час Революції Гідності, протистояння між українським народом і тодішнім режимом сягнуло свого піку. 20 лютого 2014 року загинуло найбільше активістів Майдану. Наступного дня, 21 лютого 2014 року, офіційна влада України юридично визнала жертвами загиблих мітингувальників Майдану. Цього ж дня на Майдані відбулося прощання із загиблими героями, яких в жалобних промовах назвали «Небесною сотнею», а під час прощання з загиблими лунала жалобна пісня «Плине кача...», яка стала українським народним реквіємом.

Сумний список Небесної Сотні відкрився 22 січня 2014 року, коли від вогнепальних поранень під час сутичок у центрі столиці загинули активісти Майдану Сергій Нігоян та Михайло Жизневський. Того ж дня в лісі під Києвом було знайдено тіло зі слідами тортур активіста Юрія Вербицького. До 18 лютого 2014 року вже налічувалось 9 загиблих. З 18 по 20 лютого на Майдані загинуло найбільше людей – 78 осіб, після 20 лютого – ще 20. Усі вони увійшли до меморіалу борців за українську Незалежність – до Небесної Сотні.

105 Героям Небесної Сотні посмертно присвоєно звання Герой України, а троє іноземців - громадянин Білорусі Михайло Жизневський, Грузії – Зураб Хурція і Давид Кіпіані, посмертно нагороджені орденами Героїв Небесної Сотні. Україна заплатила надто високу ціну за звільнення від диктатури і свій цивілізаційний вибір – бути частиною Європи.

Сьогодні в багатьох містах України проводяться меморіальні заходи, присвячені пам'яті загиблих героїв. У храмах відправляються панахиди за полеглих героїв України.

Представник пресслужби музею Революції гідності Северин Наливайко розповів Українському радіо, які заходи готуються до пам'ятної дати та що пам'ятають українці про події 2013-2014 років, пише "Суспільне".

Наливайко зазначив, що нині в Музеї Революції гідності є близько трьох тисяч матеріальних пам'яток

"Надбанням є також розповіді людей: є багато аудіо- та відеоматеріалів, архів, який нам пропонують приватні особи, компанії та медіа. Також проводимо багато інтерв'ю, адже ми досліджуємо не тільки блогосферу та сферу медіа. Наш науковий відділ проводить інтерв'ю, розмови з людьми і це потім лягає або на наш сайт, або в книжки", - розповів він.

Ранок у столиці 19 лютого розпочався із панахиди на місці встановлення пам'ятного знака загиблим героям Революції Гідності та встановлення флагштока з державним прапором в Оболонському районі Києва на вул. Маршала Тимошенка, 16, в Оболонському районі Києва. На алеї Героїв Небесної сотні відбулася акція "Ангели пам'яті" за участі Національного музею Революції гідності, урядовців, учасників Революції гідності та родин героїв Небесної сотні.

20 лютого

 

О 10:00 у Києві розпочнеться панахида біля каплиці на алеї Героїв Небесної сотні, 6.

Того ж дня о 12:00 відбудеться вшанування пам'яті героя Небесної сотні Віктора Хомяка у межах проєкту "День народження Героя". Місце події - Дзвін Гідності біля екуменічного храму архистратига Михаїла та українських новомучеників, алея Героїв Небесної сотні, 6.

21 лютого

У цей день у столичному Музеї книги і друкарства відбудеться зустріч із засновниками ініціативи "Музей Майдану/Музей Свободи" у просторі виставки "Творча сила свободи. Громадські ініціативи Майдану".

"Люди, які ініціювали Майдан, зокрема, наш нинішній гендиректор Ігор Пошивайло, а також Євген Глібовицький, Катерина Чуєва та інші поговорять про витоки нашої інституції та її розвиток. Це буде відбуватися в межах однієї з наших вставок, яка зараз проходить в Києві. Йдеться про "Творчу силу свободи: ініціативи Майдану" в Музеї книги і друкарства, яка експонується вперше. Сама дискусія відбудеться 21 лютого о 12.00", - розповів Наливайко.

Захід проводитиметься за адресою: вул. Лаврська, 9, із 12:00 по 14:00.

23 лютого

Цього дня у столичному Будинку профспілок очікується презентація наукового збірника "Революція Гідності: на шляху до історії" за матеріалами міжнародного наукового форуму. Захід розпочнеться о 17:00 за адресою: майдан Незалежності, 18/2.

Загалом у цей період у Києві та інших містах України заплановано понад 20 урочистих заходів. З їхнім повним переліком можна ознайомитись тут.

Читайте також
Держава У Верховній Раді України провели Різдвяний молитовний сніданок
20 лютого, 10:00
Держава Глава УГКЦ очолив у Києві панахиду за жертвами Голодомору-геноциду
20 лютого, 09:23
Держава Митрополит Онуфрій видав звернення до Дня пам’яті жертв Голодоморів
20 лютого, 16:55
Держава Президент вшанував пам’ять жертв голодоморів в Україні
20 лютого, 16:00