14 травня Україна відзначає День пам’яті українців, які рятували євреїв під час Другої світової війни. Пам’ятну дату запроваджено відповідною постановою Верховної Ради.
Допомога євреям у роки Другої світової війни на території Європи, окупованій нацистами, найчастіше каралася смертю самого рятівника і всієї його сім’ї. На знак вдячності єврейський народ ініціював почесне звання для таких людей – Праведник народів світу.
Це звання присуджує держава Ізраїль для відзначення не євреїв, які ризикували життям під час Голокосту, щоб урятувати євреїв від знищення нацистами. Отримати його можна лише за рекомендацією єврейської спільноти, а спеціальна комісія вивчає всі документи та свідчення людей, які можуть підтвердити факт порятунку.
Звання отримує людина, що брала активну участь у порятунку євреїв від небезпеки страти чи депортації у табір смерті. При цьому рятівник не сподівався отримати натомість будь-яку фінансову компенсацію, а також упродовж подальшого життя не завдав шкоди жодній іншій людині.
Станом на 1 січня 2020 року 2 659 громадян України удостоєні Ізраїлем звання Праведника народів світу за порятунок євреїв від Голокосту, тобто нацистської політики знищення.
Водночас тисячі рятівників досі залишаються невизнаними й невідомими.
Найвідоміші українці, які рятували євреїв в часи Голокосту, – священик УГКЦ Омелян Ковч і митрополит Андрей Шептицький, якого і досі не визнали Праведником народів світу. Звання Праведник світу має Климентій Шептицький.
Як писала РІСУ, Головний рабин України просить «Яд Вашем» визнати Андрея Шептицького «Праведником народів світу».
У зверненні головного рабина мовиться, що митрополит Андрей Шептицький керував операцією з порятунку більш ніж 150 єврейських дітей у роки Голокосту у Західній Україні. Він не тільки давав накази переховувати єврейських дітей у монастирях, але й забороняв їх хрестити, щоб зберегти їх для єврейського народу.
«Склалася абсурдна ситуація – молодший брат митрополита архимандрит Климентій Шептицький, а також ігуменя Олена Вітер, які виконували прямі вказівки митрополита Андрея Шептицького, обидва отримали почесні звання «Праведників народів світу» від «Яд Вашем», а митрополит, який стояв на чолі цієї вкрай ризикованої для життя операції, не отримав цього звання», – вказано у листі.
Головний рабин України Моше Реувен Азман на аргументи інституту проти присвоєння звання митрополитові (що глава церкви привітав прихід німецьких військ до Львова і нібито «благословив дивізію СС «Галичина» – ред.) зазначив, що немає жодного справжнього документа, який підтверджує факт «благословення дивізії», і що порятунок єврейських дітей важливіший.
Також головний рабин згадує послання митрополита «Не убий», де у 1942 році Андрей Шептицький закликав українців не брати участі у вбивстві сусідів.
За його словами, те, що десятиліттями не присвоюється звання «праведника» митрополитові є несправедливістю.
Ізраїльський національний меморіал Голокосту «Яд Вашем» відповів на прохання групи українських науковців, духовенства, громадських діячів визнати митрополита Андрея Шептицького «Праведником народів світу», наголосивши, що повторно розгляне справу щодо визнання митрополита Української греко-католицької церкви Андрея Шептицького (1865-1944рр.) «Праведником народів світу», якщо отримає невідомі досі документи і свідчення, які по-новому висвітлюють діяльність митрополита в період німецької окупації.