Християни східної традиції 8 грудня (23 листопада за ст.ст.) за Юліанським календарем вшановують святого Климента, життя і смерть якого пов’язані з Україною. Його мощі й досі зберігаются у Києво-Печерській лаврі.
Святий Климент був четвертим Римським Архиєреєм, він очолював Церкву з 92 по 101 роки. За твердженням Тертуліана, Климента Римського рукоположив святий Петро. Як свідчать ранньохристиянські джерела, майбутній Папа походив із знатної родини.
Коли Клименту виповнилося 24 роки, він довідався про прихід Христа і захотів дізнатися про його вчення докладніше. Для цього Климент відправився на схід: в Олександрії він слухав проповіді апостола Варнави, а в Юдеї знайшов святого апостола Петра, прийняв від нього хрещення і приєднався до його учнів.
Згодом Климент став одним з найближчих сподвижників Петра, був висвячений ним на єпископа, а близько 91 року очолив Римську Церкву.
Під час чергових гонінь на Церкву у Римській імперії перед Климентом постав непростий вибір – принести жертвоприношення поганським богам чи відправитися на заслання. Святий обрав останнє. Його заслали у Крим, у Херсонес, що тоді був околицею імперії та місцем заслання християн.
Незважаючи на каторжну працю в каменоломнях Херсонеса, Климент продовжив християнську проповідь. Кожного дня він хрестив до 500 язичників із навколишніх місць. Число новонавернених на півострові стрімко зростало і згодом християни для своїх потреб облаштували 75 нових церков а ще поруйнували язичницькі капища та порозбивали ідоли.
Для наведення порядку у Херсонес імператор скерував свого посланника, який наказав прив’язати Климента до якоря і втопити у морі, аби його послідовники не змогли знайти тіла.
Однак за молитвам учнів Климента і решти народу, море відступило від берега на 500 метрів, і люди знайшли тіло мученика. Протягом семи століть - аж до царювання візантійського імператора Никифора I- море щороку відступало на кілька днів, даючи вірним можливість приходити та вклонитися святому.
Святого Климента з найдавніших часів вшановували в Україні. Його мощі зберігалися спершу у Десятинній церкві. У Києво-Печерській лаврі нині можна вклонитися Чесній голові святого.
На гербі міста Інкерман (Крим) зображено Климента І, що нагадує про зв’язок святого з Херсонесом.