Created with Sketch.

Стало відомо, коли до Києва прибуде "Свята Варвара"

14.06.2021, 17:47

У Київ зі Швеції прибуде картина "Свята Варвара", яка увійде до фондів Національного музею мистецтв імені Богдана та Варвари Ханенків.

Свята Варвара

 

"Свята Варвара" прибуде до Києва 15 червня, передає ТСН.

Подарує картину музею громадянин Швеції, доктор медицини та філософії, почесний професор Сальгренської медичної академії Гетеборзького університету Торе Хальстрем, адже саме у соборі Святого Володимира у Києві зберігаються мощі святої великомучениці Варвари.

Дар також є символічний для України зараз, адже свята Варвара вважається покровителькою артилеристів, саперів, військових інженерів, ракетників, металургів, гірників, шахтарів.

Полотно датується XVIII століттям та ймовірно належить пензлю іспанського художника.
У мистецькій колекції Тора Хальстрема полотно перебувало з 1994 року.

Професор вирішив подарувати Україні картину з двох причин: по-перше, у Києві, у Свято-Володимирському соборі, зберігаються мощі великомучениці Варвари. Вона 306 року в юному віці в місті Іліополі (Мала Азія) постраждала за сповідання віри Христової — за присудом місцевої влади її стратив власний батько, жорстокий язичник Діоскор.

Одразу після її мученицької кончини Варвара стала вшановуватися християнами як свята великомучениця. Святість діви Варвари засвідчувалася багатьма чудесами, які відбувалися біля її гробниці.

Після утвердження християнства в Римській імперії мощам великомучениці поклонялися в місті, де вона постраждала. У VI столітті святиню було перенесено до Константинополя.

Як свідчать перекази, у 1108-му принцеса Варвара, дочка візантійського імператора Олексія Комніна, перед від’їздом до Київської Русі попросила в дар у свого батька цілющі мощі.

Її чоловік великий князь Святополк-Михаїл Ізяславич заснував у Києві Михайлівський Золотоверхий чоловічий монастир, де з почестями розмістили привезену з Візантії святиню. У Михайлівському соборі вона перебувала понад 800 років.

У трагічний для Києва 1240-й — рік навали хана Батия, мощі, аби зберегти, сховали під кам’яними сходами собору. Лише через кілька десятиліть їх знайшли й помістили для поклоніння у відновленому храмі.

Після розорення радянською владою тисячолітнього Михайлівського Золотоверхого монастиря в 30-х роках минулого століття святиню перенесли до Володимирського собору. Щороку вклонитися їй приходять тисячі вірян.

По-друге, як зазначалося, свята Варвара є покровителькою артилеристів, саперів, ракетників, військових інженерів, які потребують її захисту в період російсько-української війни, що триває восьмий рік на Донбасі, а ще гірників, шахтарів та металургів.

Для військових та представників нелегких професій Варвара є символом мужності й твердості віри.
Свята також є покровителькою шлюбу та кохання, вагітних жінок і тих, хто молиться за здоров’я дітей, а ще захисницею від хвороб і епідемій.

Читайте також
Культура У різдвяному рекламному ролику Chanel прозвучав «Щедрик»
Сьогодні, 11:00
Культура У Софії Київській відкриють виставку невідомих робіт Марії Примаченко та Марії Галушко
14 червня, 11:30
Культура Мінкульт розкритикував плани КМДА збудувати підземний паркінг на Старокиївській горі
14 червня, 08:54
Культура У київській синагозі з'явилась інсталяція з понад 1300 "відірваних прозорих пелюсток"
14 червня, 16:11