Страдецьку гору - місце паломництва УГКЦ готують під велику забудову. Суд - 21 жовтня, - екологи

Страдецьку гору - місце паломництва УГКЦ готують під велику забудову. Суд - 21 жовтня, - екологи - фото 1
На 21жовтня призначено підготовче судове засідання, на якому вирішуватиметься доля Страдницької гори - місце масового паломництва греко-католиків.

Про це повідомляє DailyLviv.

Нині справа перебуває у Господарькому суді Львівської області за позовом прокурора Городоцької місцевої прокуратури. Він позивається до ТзОВ «Керамбуд» і Страдчівського навчально-виробничого комбінату (СНВК), які рік тому уклали між собою договір про будівництво дороги на місці лісової.

Прокурор наполягає, що цей договір є недійсним. Цю справу, яка набула широкого розголосу на Львівщині, суд розглядатиме колегіально, тобто, рішення прийматимуть троє суддів.

Захисники Страдецької гори, які очікують справедливого рішення, хочуть привернути ще більшу увагу громадськості до цієї справи. На їхню думку, ця історія має стати гірким уроком того, як «ділки» захоплюють лісові території в обхід закону, при цьому ще й завдаючи удару природі.

Про це йшлося під час прес-конференції «Як вибори вплинуть на вирішення екопроблем Страдчу та навколишніх екосистем?» у Львівському прес-клубі, ініціатором якої стала міжнародна благодійна організація «Екологія-Право-Людина».

- Наша організація виступає третьою особою у цій справі в суді, - розповіла провідна юрисконсультка Софія Шутяк. – Проблема виникла ще у квітні: до нас звернулися представники Греко-Католицької Церкви за допомогою. Вони повідомили, що лісову дорогу поблизу Страдецької гори, розбудовують.

Юристи з’ясували, що ТзОВ «Керамбуд» у 2019 році звернулося до представників громад з проханням погодити вивезення піску їхньою територією. Сільські ради надали листи, що не заперечують. Після цього ТзОВ почало прокладати дорогу, але не через село Великополе, а лісовою дорогою. З’ясувалося, що будівництво дороги юридично оформили між собою ТзОв «Керамбуд» і «Страдчівский навчально-виробничий комбінат». Це – порушення закону, бо дозвіл на будівництво дороги може дати лише Кабінет міністрів.

- Відповідно прокуратура Городоцького району звернулась до суду, договір визнали недійним. 1 жовтня 2020 року відбулось ключове засідання в цій справі. Відповідачі не погоджувались із прокуратурою. Але нам вдалося переконати суд, що йдеться про особливо цінні лісові території, які доцільно використовувати з метою рекреації. Здавати ці землі в оренду чи під будівництво може дозволити лише Кабмін. Зараз судові засідання все ще тривають, є рішення про призначення слухання справи колегіально на 21 жовтня, – повідомила Софія Шутяк.

Як відомо з офіційних джерел (і про що неодноразово повідомляли львівські ЗМІ), кінцевими бенефіціарними власниками "Керамбуду" є Богдан Козак і Сергій Медведчук - рідні брати депутатів Верховної Ради України від ОПЗЖ Тараса Козака і Віктора Медведчука.

Усе, за словами Софії Шутяк, вказує на те, що в «Керамбуді» вдалися до такої «схеми»: учасники АТО отримали тут безкоштовні ділянки поблизу річки Верещиця під індивідуальне садівництво. І вони ж подали заяви із проханням провести у цьому місці дорогу, щоб було зручніше діставатися до своїх садиб. Але – ось збіг! – місцеві жителі розповідають, що ці ділянки у серпні почав скуповувати пан Козак. Однак надання самих ділянок, каже Софія Шутяк, також відбулось із порушенням законодавства: вони перебувають у прибережній території річки, і за законом такі ділянки передавати під садівництво не можна.

За словами юристки, можна з упевненістю говорити, що порушена ціла низка законів: «Лісовий кодекс України» , «Земельний кодекс України”, “Кодекс про надра», Закони України «Про стратегічну екологічну оцінку» та «Про оцінку впливу на довкілля» . Також у цій справі є порушення міжнародного права, зокрема – «Конвенції про охорону біорізноманіття», «Водної рамкової директиви», «Рамсарської конвенції».

МБО «Екологія-Право-Людина» надіслала звернення до державних і органів місцевого самоврядування різних рівнів з вимогою відреагувати на ситуацію. Зокрема, юристи просять КМУ та ГПУ розпочати процедуру повернення незаконно вилучених лісових земель під дорогу, а ДБР та НАБУ – з’ясувати потенційні корупційні дії Страдчівського навчально-виробничого лісокомбінату під час укладення договору про передання права користування земельною ділянкою.

У с. Страдч розташований Марійський паломницький центр, одна з головних святинь Української Греко-Католицької Церкви. Страдецька Гора є однією з найдавніших українських християнських святинь, адже ще в ХІ ст. тут було засновано печерний монастир.