На території Національного заповідника «Києво-Печерська лавра» триває реставрація однієї з ключових пам’яток фортифікаційної архітектури — Башти Кушника.
Про це розповіли на сторінці Нацзаповідника у Фейсбуці.
Башту збудували наприкінці XVII — початку XVIII століть як частину оборонних укріплень лаври. Окрім захисної ролі, вона могла мати й сакральне призначення — у верхній частині споруди планували облаштувати церкву святого Івана Кушника.
Останню реставрацію башти провели понад пів століття тому. У 2021 році на відновлення виділили кошти, але роботи зупинили через повномасштабну війну.
Нині реставрацію відновили, і 60–70% робіт вже завершено. Фахівці оновили главку та маківку з хрестом, виконали позолоту, замінили металеве покриття купола на мідне, укріпили фундаменти й стіни. Також відреставрували дерев’яні конструкції, частину з яких замінили протезами.
До кінця року планують завершити внутрішні роботи — встановити перекриття, підлогу та виконати зовнішнє оздоблення.
Окрім реставрації, у лаврі працюють над створенням нового туристичного маршруту. Він з’єднає Башту Кушника та Годинникову вежу фортечними мурами.
«Відвідувачі зможуть побачити лавру не лише як духовний центр, а й як величну фортецю з її оборонною історією», — зазначають у Національному заповіднику.