Священики УГКЦ з тринадцяти країн розповіли про  душпастирство в умовах пандемії

06.02.2021, 08:50
Католики
Священики УГКЦ з тринадцяти країн розповіли про  душпастирство в умовах пандемії - фото 1
Голова Пасторально-міграційного відділу владика Степан Сус провів онлайн-зустріч зі священниками УГКЦ, які служать у 13 країнах світу, щодо особливостей душпастирства в умовах пандемії майже за рік після її початку.

У відеоконференції взяли участь понад 40 священиків з Іспанії, Португалії, Австрії, Угорщини, Греції, Литви, Латвії, Естонії, Росії, Молдови, Румунії, Кіпру, Казахстану, а також працівники ПМВ - о. Андрій Гах, о. Роман Ільницький та о. Віталій Храбатин, повідомляє Департамент інформації УГКЦ.

«Скоро буде рік, як ми увійшли у нову фазу життя цілого людства, і певною мірою розпочали життя онлайн. Це нові виклики, нові відчуття. Цього року ми вперше відсвяткували Різдво в такому форматі. Хочемо зараз зробити своєрідний апдейт, оновити інформацію про стан справ у наших парафіях поза Україною. Зробимо своєрідну “інвентаризацію” наших громад», - зазначив на початку зустрічі владика Степан Сус.

Кожна країна по-різному реагує на пандемію і запроваджує свої правила і обмеження, які стосуються і духовного життя. Тож священики поділилися своїм досвідом духовної праці і служіння в умовах карантину.

Так, у Литві ченці-василіани щодня відправляють Літургію онлайн, прийти до храму можна в неділю, дотримуючись всіх карантинних вимог. Катехизації також проводять онлайн.

У сусідній Латвії богослужіння проводяться, проте храми можуть бути заповнені на 20 відсотків. За словами священника для українців-греко-католиків Латвії о. Романа Сапужака, під час карантину людей до храму в Ризі ходить мало.

Душпастир для українців греко-католиків Естонії о. Роман Кіх розповів, що в країні храм може бути заповнений наполовину. Тож у неділю в Таллінні священник служить дві Літургії, щоби всі охочі могли взяти участь у Богослужінні. «В Естонії обмеження доволі слабкі. Люди не відійшли. Навпаки, простежується приплив свіжих людей. Ресторани і кафе працюють. Жорсткі обмеження на приїзд людей з-за кордону. Священники включені до третьої хвилі вакцинації разом з педагогами», - зазначив о. Роман. Священник додав, що у Фінляндії, куди він доїжджає служити раз на місяць, карантин суворіший. Дозволяється перебувати в церкві тільки 10 людям, це разом зі священником. Тож душпастир із громадою ухвалили рішення чекати на більш сприятливий час для проведення Богослужінь у Гельсінкі.

В Угорщині поки що триває період Йорданських відвідин. Від травня парафія УГКЦ у Будапешті функціонує майже у звичному режимі - головне мати маску і зберігати дистанцію в півтора метри. «З’явилося багато нових людей у церкві, люди може зараз більше шукають Бога», - розповів душпастир для українців-греко-католиків Угорщини о. Дам’ян Габорій.

У Греції карантин - один із найбільш суворих. Сьогодні повністю заборонені Богослужіння. Усі споруди богослужбового призначення зачинені. Поліцейські патрулі перевіряють дотримання цього правила.

Більшість громад УГКЦ в Іспанії та Португалії перейшли на григоріанський календар. В обох країнах встигли відсвяткувати Різдво з Богослужіннями у храмах. І вже в січні в Португалії ввели жорсткий карантин і поки що Літургії відбуваються онлайн. В Іспанії дозволені Богослужіння у храмах, але з обмеженнями і дотриманням карантинних вимог. Священників обіцяють вакцинувати, але не в межах першої хвилі.