Напередодні відзначення 80-х роковин Голодомору 1932—1933 років духовенство УГКЦ та УПЦ КП підготувало спільне звернення до вірян. Священнослужителі закликають вшанувати пам’ять жертв геноциду, впорядкувати їхні могили та взяти участь у Богослужіннях.
Про цей сьогодні на прес-конференції в УНІАН розповіли архиєпископ Чернігівський і Ніжинський УПЦ КП Євстратій (Зоря), керівник департаменту зовнішніх зв'язків УГКЦ о. Олекса Петрів та Євген Сверстюк — філософ, дисидент, учасник Громадського комітету вшанування пам'яті жертв Голодомору-геноциду 1932—1933 років в Україні.
«Ми хочемо, щоби це був день пам’яті і молитви. На жаль, коли ці люди помирали, дуже рідко вдавалося провести їх в останню путь і звершити обряд поховання належним чином. Тому наш обов’язок не лише згадувати про них, але й молитися за них», —сказав владика Євстратій.
Архиєпископ розповів, що у спільному зверненні, священнослужителі просять вірян провести впорядкування могил, а 23 листопада взяти участь у заупокійних молебнях і поіменно згадати усіх жертв Голодомору, записних у Книзі-пам’яті. Він також зауважив, що аналогічне звернення до своїх вірних готує і УПЦ (МП.)
«Найголовніше, на чому ми б хотіли наголосити, це - особиста участь. Ми закликаємо наших вірних, особливо з тих сіл, районів, які найбільше постраждали від Голодомору, делегувати своїх представників до участі у загальнонаціональних скорботніх заходах, які проходитимуть біля меморіалу жертв Голодомору 23 листопада», — наголосив єрарх.
Керівник департаменту зовнішніх зв'язків УГКЦ о. Олекса Петрів, продовжуючи думку, зазначив, що цьогорічне звернення з нагоди сумних роковин Голодомору є особливим, бо воно скеровано в основному до релігійних громад.
«Спеціифіка цього звернення, — сказав він, —у тому, що воно чи не вперше стосується релігійних громад. Адже Голодомор, як акт геноциду, однією з цілей мав знищити громадську свідомість».
Євген Сверстюк зі свого боку наголосив на важливості гідного вшанування жертв Голодомору та збереження історичної пам’яті про них.
«Треба нашим людям пояснювати, що без пам’яті немає людини. Тому дуже важливо відновити в народі цінність людського життя, як дару Божого і цінність людини, як такої… Якщо ми не будемо згадувати, то ми опускаємося до рівня тварини, яка живе враженнями і потребами сьогоднішнього дня»,— підкреслив учасник Громадського комітету вшанування пам'яті жертв Голодомору-геноциду 1932—1933 років в Україні.
Як зазначалося на прес-конференції, Громадський комітет із вшанування Голодомору ініціював низку заходів. Зокрема, 21-22 листопада в Києві пройде міжнародний науковий симпозіум «Народ мій є, народ мій завжди буде». 21 листопада відбудеться прем’єра опери «Червона земля», 23 листопада пройдуть пам’ятні заходи в Києві біля Меморіалу жертвам Голодомору.
Нагадаємо, цього року відзначають 80-і роковини Голодомору-геноциду 1932—1933 років в Україні. Громадський комітет із вшанування пам'яті жертв Голодомору, створений у 2010 році, вже розпочав підготовку до проведення пам'ятних заходів 23 листопада.
До складу Комітету увійшли знакові постаті в громадському, мистецькому та духовному житті, історики та представники академічних установ: Мирослава Антонович, Ольга Богомолець, В'ячеслав Брюховецький, Володимир Василенко, Іван Васюник, Василь Вовкун, Володимир В'ятрович, Анатолій Гайдамака, Дмитро Гнатюк, Петро Гончар, Людмила Гриневич, Іван Дзюба, Іван Драч, Євстратій (Зоря), Андрій Жолдак, Микола Жулинський, Євген Захаров, Євген Золотарьов, Олександр Іванків, Геннадій Іванущенко, Сергій Квіт, Андрій Когут, Андрій Козицький, Роман Круцик, Ніла Крюкова, Станіслав Кульчицький, Олег Слабоспицький, Олександр Максимчук, Ніна Матвієнко, Марія Матіос, Василь Марочко, Дмитро Павличко, Олекса Петрів, Мирослав Попович, Олег Рибачук, Стефан Романів, Євген Сверстюк, Михайло Свистович, Володимир Сергійчук, Євген Станкович, Микола Старовойтов, Олеся Стасюк, Лесь Танюк, Володимир Тиліщак, Тарас Шамайда, Ігор Юхновський.