Created with Sketch.

Свято найголовнішого для мусульман паломництва і жертвоприношення

15.12.2007, 20:04

У 2007 році на 19 грудня припадає мусульманське свято Курбан-байрам (арабською Ід аль-Адха). Про нього розповідає Олександр КОЗЛОВСЬКИЙ за допомогою шейха Ахмеда ТАМІМА.

У 2007 році на 19 грудня припадає мусульманське свято Курбан-байрам (арабською Ід аль-Адха). Про нього розповідає Олександр КОЗЛОВСЬКИЙ за допомогою шейха Ахмеда ТАМІМА. Це веселе і радісне свято, яке починається в день завершення паломництва до Мекки 10 числа мусульманського місяця зу-ль-хіджжа і триває три дні.

Згідно з Кораном Ібрахім (Авраам) був обранцем Аллаха і його улюбленцем і першим почав навчати людей справжньої віри. Як оповідає Коран, у Ібрахіма (Авраама) було дві дружини — Сара і єгиптянка на ім'я Хаджар (Агар), яка народила йому первістка Ісмаїла. Одного разу Ібрахім дістав прозріння від Бога, що йому треба принести в жертву сина Ісмаїла (Біблія стверджує, що це був Ісаак). Але в останній момент Аллах, побачивши його цілковиту слухняність, затримав руку Ібрахіма. І замість Ісмаїла у жертву був принесений баран.

За виявлену покірність і успішно пройдене випробування Ібрахім був винагороджений сином Ісхаком (Ісааком) від раніше безплідної дружини Сари. На честь цієї події по завершенню Хаджа мусульмани щороку відзначають Свято жертвоприношення (Ід аль-Адха).

Але незабаром взаємини в родині зіпсувалися. Причиною розпаду сімейного вогнища послужили ревнощі Сари. Ібрахиму довелося залишити Хаджар і Ісмаїла біля древньої святині Адама. Вони страждали від спраги, але на допомогу їм прийшов архангел Джабраїл (Гавриїл) і відкрив біля ніг Ісмаїла джерело, відоме як колодязь Замзам.

Свято Курбан-байрам є частиною паломництва до Мекки, але відзначається всіма мусульманами в усіх куточках землі на 10-й день місяця зу-ль-хіджа, коли паломники, що здійснюють хадж, приносять у жертву тварин в долині Міна на пам'ять про події тих далеких днів.

У цей святковий день мусульмани вдягають ошатне вбрання і йдуть до мечеті на ранкову молитву, після цього збираються на вулиці і разом співають славу Аллаху (такбір). Потім знову йдуть у мечеть, де проводиться святкова проповідь імама (хутбу) і здійснюється спільна молитва. Вони прославляють Аллаха і Пророка Магомета. Після прославлень віруючі йдуть на цвинтар, де поминають покійних, а лише потім починають обряд жертвоприношення.

Здійснивши заклання, мусульманин влаштовує святкове частування і обов'язково годує всіх злиденних, виконуючи припис Корану. Під час святкових днів традиційно відвідують родичів і близьких друзів і дарують їм подарунки.

Величезна кількість віруючих щорічно здійснює паломництво до Мекки. З кожним роком серед них усе більше українців, що сповідують Іслам.

За словами глави Духовного управління мусульман України, президента Ісламського університету України, професора шейха Ахмеда Таміма, вже протягом 15 років Духовне управління мусульман України організовує постійні курси навчання правил здійснення паломництва, а також керує організацією Хаджа і включає у караван паломників досвідчених вчителів і помічників.

Під час відвідин Ка'би здійснюється головний ритуал — відвідини того Будинку, про який Всевишній сказав у Корані: «Справді, першим Домом, який був побудований Адамом для людей, є той, який знаходиться у Мецці. Він споруджений як благословення і керівництво до порятунку для світів. У ньому є чіткі знамення, там є макам Ібрахіма (Авраама), те місце, де стояв Ібрахім. І той, хто увійде у цю мечеть, виявиться у безпеці».

Коран свідчить, що всі пророки після Ібрахіма здійснювали паломництво - Хадж, і кожний мусульманин хоча би раз у житті повинен його здійснити. Відвідуючи святі місця, він ніби потрапляє в інший світ, очищується від гріхів - стає чистим, немов немовля. Але це не означає, що прощення приходить автоматично. Якщо мусульманин когось образив або заподіяв біль, зашкодив комусь, він повинен раніше покаятися перед цією людиною. Незабутнє також і почуття єдності: і літні і молоді, і жінки і чоловіки, представники різних національностей і рас, які розмовляють різними мовами, єднаються одним бажанням – робити те, що схвалено Богом, з надією одержати прощення і можливість розпочати нове життя. І бідні і багаті, серед яких є навіть лідери держав, знаходяться разом, вдягнені в однакове вбрання – адже перед Аллахом усі рівні. Це немов всесвітній конгрес мусульман. Щорічно в Хаджі беруть участь до чотирьох мільйонів осіб. Звичайно, організувати такий захід не легко, але мусульмани усього світу допомагають.

Коли мусульманин здійснює паломництво, йому треба виконати низку обов'язкових ритуалів. 9-го числа останнього місяця зу-ль-хіджжа, у період з полудня і до настання святкового світанку, паломник зобов'язаний побувати у місцевості, яка називається Арафа, інакше його паломництво не зарахується. Йому слід одягнутися у особливий одяг, який називається ехрам, сім разів обійти Ка`бу. Швидким кроком сім разів пройти між двома пагорбами Сафа і Марва (відстань між ними майже 500 метрів). Цей ритуал пов'язаний з Агар, матір'ю Ізмаїла, яка, бігаючи між цими пагорбами, шукала воду для дитини – тоді архангел Джибраїл створив для неї джерело зі святою водою посеред пустелі. Про це джерело сказано Пророком, що той, хто п'є з нього святу воду, може задумати бажання, і воно сповниться.

Після Арафа – відвідини Муздаліфа – місцевості, де збирають маленькі камінці (70 штук), потім вирушають у Міну, де розташовані три колодязі і особливе місце, куди кидають 7 камінців. Після чого протягом трьох днів свята кидають у кожний колодязь по 7 камінців щодня. Після того, як паломники кинуть перші 7 камінців, вони стрижуть волосся або голять голову.

Хоча мусульмани вклоняються тільки Богу, але, перебуваючи поблизу святих місць, неодмінно використовують можливість відвідати їх. Таким місцем є гора, на вершині якої пророк Магомет одержав перше одкровення і зустрівся з архангелом Джибраїлом, йому було тоді 40 років. Є місце, де він народився, де могила дружини Пророка і його матері. Місце, де проживав Пророк і де народилася його донька Фатіма. Мусульмани намагаються відвідувати усі ці місця і привозять цілющу святу воду, яка використовується для лікування.

Крім того, українські паломники відвідують місто Медину. Відомо, що Пророк протягом 13 років після одержання одкровення проживав у Мецці, після чого переїхав до Медини, де він побудував першу мечеть, проживши в цій місцевості 10 років до своєї смерті. Тому там так багато історичних місць, пов'язаних з його життям. У Медині він і похований. Відвідати могилу – важливо для кожного мусульманина, тому що сам Пророк сказав що, хто відвідує її – ніби відвідує його за життя й одержить заступництво у день суду.

Після повернення з Мекки – за доброю вже традицією – паломників просять, щоб вони читали молитву, тому що після Хаджа людина чиста і без гріхів, і її молитва особливо діюча.

Українські паломники моляться за Україну і просять Аллаха, щоб Він дарував українському народу процвітання і мир, щоб Україна побудувала світле майбутнє для багатьох поколінь заради блага всіх людей, незалежно від релігійних переконань. Тому що Пророк навчав: «Не досягне досконалості у вірі той, хто не бажає іншим людям того, чого бажає собі».

Читайте також
Стиль життя Українська культура, яка рятує життя: гаївки задля карет швидкої допомоги
15 грудня, 09:00
Релігієзнавчі студії Релігійне слов’янофільство «Повісті минулих літ»
15 грудня, 11:40
Інтерв'ю Біблія і сучасна психотерапія, або чого можна навчитися в Ісуса, — розмова з психотерапевткою Наталею Герцунь
15 грудня, 09:30
Свята і звичаї Великодня колекція РІСУ
15 грудня, 18:03