Created with Sketch.

The Washington Post: Оскільки Трамп знову на горизонті, Україна звертається до своїх євангелістів, щоб привернути увагу республіканців

Сьогодні, 11:48

Україна має найбільшу євангельську спільноту в Європі, і її співпраця з республіканцями може виявитися вирішальною для отримання додаткової допомоги від США.

Девід Л. Стерн

У червні близько 800 політичних і релігійних лідерів зібралися в оновленій будівлі 19-го століття в центрі Києва на щорічному Національному молитовному сніданку — заході, запозиченому з американського політичного календаря, який зазвичай не привертає уваги ключових політичних постатей, незважаючи на понад десятирічну історію.

Цього року все було інакше. Президент Володимир Зеленський особисто взяв участь — вперше для голови Української держави. Тим часом, спікер Палати представників США Майк Джонсон та колишній віцепрезидент Майк Пенс надіслали відеозвернення, які транслювали на заході, організованому євангельськими християнами України.

«Якщо одного можна перемогти, то двоє вистоять. І нитка, скручена втричі, не скоро порветься», — сказав Зеленський, цитуючи книгу Екклезіаста [4:12], закликаючи до єдності України.

Участь Зеленського в молитовному сніданку засвідчила зростаюче усвідомлення серед українських лідерів необхідності налагодження тісних зв’язків з євангельськими християнами України, яких налічується від 800 тисяч до 1 мільйона. Уряд робить ставку на те, що українські євангелісти можуть стати мостом до їхніх однодумців у Сполучених Штатах, які мають значний вплив у Республіканській партії та можуть сприяти лобіюванню більшої допомоги Україні.

Ця ініціатива може виявитися вирішальною в найближчі місяці, коли українські чиновники будуть лобіювати додаткову американську допомогу для стримування російських наступів і намагатимуться протидіяти антиукраїнським наративам у Республіканській партії.

Представники влади зазначають, що робота українських євангелістів зі встановлення зв’язків із лідерами та виборцями республіканців є надзвичайно важливою — хоча вони підкреслюють, що євангелісти також звертаються і до демократів.

«Це можна назвати синергією — вони відстоюють те, що для них важливо, а це також важливо і для нас», — сказав один з українських чиновників, який говорив на умовах анонімності, оскільки не був уповноважений спілкуватися з пресою. «Вони дійсно, дійсно нам допомагають».

Ця допомога безумовно стане в нагоді у випадку перемоги Дональда Трампа і його критично налаштованого до Києва напарника сенатора Джей Ді Венса (Огайо), додав чиновник. «Але навіть якщо він не переможе, у Конгресі все одно буде значна кількість республіканців».

Венс сказав у подкасті у 2022 році, що «мені байдуже, що відбувається з Україною, в будь-якому випадку».

Українські чиновники оцінюють, що їхня країна має найбільшу кількість євангелістів у Європі. «Україна — це “біблійний пояс” Східної Європи», — написав радник президента України Андрій Єрмак у американському медіа-виданні The Hill у квітні. Їх кількість різко зросла після виникнення релігійного вакууму після розпаду Радянського Союзу.

У Сполучених Штатах це важлива спільнота для Республіканської партії. Згідно з даними екзитполів на виборах 2016 та 2020 років, від 37 до 46 відсотків виборців Трампа ідентифікували себе як білі євангелісти-християни, а Джонсон і Пенс були одними з її найвідоміших членів. У 2020 році 76 відсотків білих євангелістів проголосували за Трампа.

Павло Унгурян, український євангельський пастор і лідер громади, який допоміг започаткувати молитовний сніданок, пояснив, що його церква відіграє важливу роль за межами країни, «особливо, скажімо, у тихій та неофіційній дипломатії».

Ця неофіційна дипломатія добре послужила Україні на початку року, коли коаліція політичних і громадських діячів — у якій українські євангелісти відігравали значну роль — допомогла подолати опозицію з боку республіканців щодо надання Україні 61 мільярда доларів такої необхідної військової допомоги.

Виступ Джонсона на молитовному сніданку в червні ознаменував його подальшу еволюцію в питанні підтримки України: від противника військової допомоги він став одним із найсильніших її союзників.

«Ми молимося за подальшу силу українських військ, безпеку українського народу та тривалий мир на вашій батьківщині», — сказав Джонсон у своєму відеозверненні на заході в Києві.

Унгурян був частиною групи євангелістів, які кілька разів зустрічалися з Джонсоном та іншими членами Конгресу, щоб наполягати на схваленні пакету допомоги, перш ніж його затвердили у квітні. Однак він заперечує, що змінив думку конгресмена, зазначаючи, що лише «доніс до нього правду».

За тиждень до голосування Унгурян допоміг організувати зустріч між Джонсоном і Сергієм Гайдаржі, євангелістом, чия дружина Анна і 4-місячний син Тимофій загинули за місяць до цього під час атаки дрона в Одесі. Зустріч була «дуже емоційною», сказав Унгурян.

Стівен Мур, американський християнин, який очолює Ukraine Freedom Project — групу, що базується у США і допомагає українським євангелістам встановлювати контакти з американськими політичними та релігійними лідерами, — вважає, що два фактори стали ключовими у зміні думки Джонсона: брифінги з розвідки, які наочно показали російську загрозу, та зустрічі з українцями.

Брифінги з розвідки дали Джонсону «інтелектуальну інформацію про те, чому підтримка України відповідає інтересам Сполучених Штатів», — сказав Мур. «А ми змогли забезпечити йому емоційний та духовний зв’язок, який допоміг переконати його в цьому питанні».

Проєкт також провів цілеспрямовані рекламні кампанії, орієнтовані на 1 000 найбільших донорів Джонсона, використовуючи релігійні меседжі, і допоміг розробити план оренди білборда прямо навпроти церкви Джонсона в Бентоні, штат Луїзіана.

На білборді було зображено церкву, зруйновану російськими військами в Україні, і безпосередньо зверталося до Джонсона з цитатою з Книги Есфірі: «На такий час, як цей» — однією з улюблених його цитат, яка говорить про підйом для зустрічі з викликами моменту, пояснив Мур.

Однак залишається значна частина республіканців, як-от Венс, які продовжують виступати проти фінансової та військової підтримки України. Їхній опір частково підживлюється російськими наративами, що поширюються в консервативних ЗМІ, які стверджують, що Україна переслідує свою християнську громаду, а Росія — країна з традиційними християнськими цінностями.

«Росія вклала величезні ресурси для створення цього іміджу», – сказав Унгурян. «Але це фейкова картинка, це неправда».

Реальність є прямо протилежною, кажуть Унгурян та інші: на територіях України, які зараз окуповані російськими військами, християнські конфесії, незалежні від Російської Православної Церкви, закриваються та пригнічуються, включаючи католиків, членів власної української православної церкви, а також як євангелістів.

За останні два роки 30 українських священнослужителів було вбито, а 26 потрапили у полон росіян, повідомило Управління міжнародної релігійної свободи Державного департаменту США в лютому.

Однак українські критики можуть вказати на прийнятий у серпні закон, який може закрити філію Російської Православної Церкви в Україні. Прихильники законопроекту кажуть, що закон спрямований на усунення російського впливу в Україні — який у деяких випадках передбачає співпрацю з силами Москви — і лише починає процес, який може тривати роками.

Незважаючи на це, євангелісти стверджують, що Україна, на відміну від Росії, є країною, яка гарантує свободу совісті. Кажуть, Росія більше нагадує старий Радянський Союз, де їх змушували таємно молитися або зазнавали переслідувань.

Для українських та американських євангелістів ключ до перемоги над цими наративами в Сполучених Штатах полягає в тому, щоб звернутися безпосередньо до євангельських громад, зустрітися з пасторами та конгрегаціями, з’явитися в місцевих ЗМІ та просто говорити правду.

Унгурян — сам і з такими групами, як Рада євангельських церков України — роками залучає своїх американських колег і має великий список політичних і релігійних контактів із різними конфесіями, щоб продемонструвати це. У липні він також був єдиним українським євангелістом, який відвідав Республіканський національний з’їзд.

«Минулого року ми були в Арканзасі, Техасі, Арізоні, Луїзіані, Алабамі, Флориді, Джорджії, Теннессі, Південній Кароліні, Північній Кароліні, Огайо та Пенсільванії», — сказав він.

Інші українці також визнали вплив євангельської звістки, який, як вони сподіваються, посилиться в найближчі місяці. У лютому Київська школа економіки — через некомерційну організацію Kyiv Global Outreach — уклала контракт із вашингтонською лобістською компанією DCI Group на 3,6 мільйона доларів, головним чином для того, щоб поділитися історіями українських євангелістів з американською євангельською аудиторією.

«У консервативних республіканців це сила», — сказав Гарі Маркс, видатний американський євангеліст, який очолює проект DCI.

Зрештою, євангелісти, як українські, так і американські, сподіваються, що зможуть змінити позицію Венса щодо України, так само, як вони зробили з Джонсоном. На Венса, ревного католика, могли вплинути історії про переслідування греко-католицької церкви на окупованих Росією територіях.

«Деякі люди в нашій команді контактують з деякими людьми в його — ми в процесі», — сказав Унгурян.

Кетрін Белтон з Лондона внесла свій внесок у цей звіт.

Читайте також