• Головна
  • Моніторинг
  • Три фрази, вирвані з контексту, – не привід для категоричних тверджень журналістів...

Три фрази, вирвані з контексту, – не привід для категоричних тверджень журналістів

01.06.2010, 13:14

Всі ЗМІ, що наводять слова Патріарха Варфоломія, обмежуються лише цитуванням трьох фраз поза контекстом. У зв’язку з цим сенс сказаного Патріархом, особливо враховуючи традиції візантійської дипломатичної мови і те, що фрази подані в перекладі, залишається не цілком ясним.

"Прес-центр УПЦ КП", 31 травня 2010 року

Знаходячись з офіційним візитом в Росії, 30 травня 2010 р. Вселенський Патріарх Варфоломій в Стрєльні (передмістя Санкт-Петербурга) дав інтерв’ю каналу «Росія 24», декілька фраз з якого, вирваних з контексту, 31 травня розтиражував ряд російських і українських ЗМІ. «Патріарх Варфоломій сподівається на подолання розколу на Україні» – нейтрально назвало свою публікацію Російське інформаційне агентство «Новини». Сайт «НьюсРу» говорить вже про те, що «Вселенський Патріарх закликав розкольників на Україні повернутися в канонічну Церкву», а український сайт «Подробиці», що цитує попереднє джерело, заявляє, що нібито «Варфоломій І закликав "неканонічні" церкви України до об’єднання з УПЦ».

Всі ЗМІ, що наводять слова Патріарха Варфоломія, обмежуються лише цитуванням трьох фраз поза контекстом. У зв’язку з цим сенс сказаного Патріархом, особливо враховуючи традиції візантійської дипломатичної мови і те, що фрази подані в перекладі, залишається не цілком ясним.

Голова Інформаційного управління Київської Патріархії єпископ Васильківський Євстратій прокоментував повідомлення ЗМІ для офіційного сайту «Церква.info». «З наведених слів Патріарха Варфоломія ясно, що його позиція відносно так званого українського церковного питання мало змінилася порівняно з тим, що ми чули про неї раніше, – сказав  єпископ Євстратій, коментуючи повідомлення ЗМІ. – Патріарх сподівається на те, що ще за життя митрополита Володимира (Предстоятель УПЦ МП – Церква.info) схизма буде подолана.

Проте він висловлював цю надію і в 2008 р. під час візиту до Києва, і в 2000-2001 рр., коли за посередництва Константинополя проходив переговорний процес між Київським Патріархатом і УАПЦ, і в 1997 р. під час візиту до Одеси, і в 1992 р., коли Фанар (квартал Стамбулу, де розташована резиденція Константинопольських Патріархів – Церква.info) відвідувала делегація Київського Патріархату. Отже тут немає нічого нового. Християнам завжди властиво сподіватися на краще.

Ми теж сподіваємося, що розділення Українського Православ’я буде подолано як можливо швидко. І ми, зі свого боку, не тільки сподіваємося, але і виступили з ініціативою діалогу між нашим Патріархатом і УПЦ (МП). Підготовка до діалогу почалася в жовтні 2009 р. і ми сподіваємося, що вона плідно завершиться повноцінним діалогом. Коли це буде – зараз залежить не стільки від нас, скільки від іншої сторони. Якщо сторона Московського Патріархату активізує свою діяльність в цьому напрямі – цілком можливо, що надіям Патріарха Варфоломія і належить справдитися».

Що ж до заклику Патріарха Варфоломія «приєднуватися до канонічної Церкви», то його тлумачення може бути досить різним. «Я хочу акцентувати увагу читачів на тому, що Патріарх Варфоломій не дає уточнення – до якої саме «канонічної Церкви» він закликає приєднуватися, – відзначив владика Євстратій. – В 2008 р. подібний заклик Патріарха, звернений до нас, викликав у Московському Патріархаті паніку, адже тоді однозначно малося на увазі приєднання до Константинопольського Патріархату, який не менш канонічний, ніж Московський. Тоді Москва зробила все можливе для того, щоб Київський Патріархат не був прийнятий Вселенським Патріархом».

На думку єпископа Євстратія плутанина в сенсах пов’язана з тим, що в Росії і Україні словосполучення «канонічна Церква» звикли пов’язувати виключно з Московським Патріархатом. «Взагалі цей термін з богословської точки зору вельми сумнівний, але зараз мова не про це. Коли про «канонічну Церкву» говорить Патріарх Кирил або митрополит Володимир, то тут ясно, що вони мають на увазі свою Церкву, Московський Патріархат. Але коли про «канонічну Церкву» говорить Патріарх Варфоломій – абсолютно не очевидно, що він має на увазі саме Московський Патріархат» – вважає представник Київської Патріархії.

Він нагадав, що Константинополь дотепер не вважає підпорядкування Київської Митрополії Московському Патріархату, яке відбулося в 1685-86 рр., канонічно правильним. «Константинополь визнає владу Москви над Україною де-факто, але не визнає де-юре. Про це свідчать і деякі його документи, і заяви. У Константинопольському Патріархаті вважають, що приєднання відбулося неканонічно, а тому Україна – канонічна територія Вселенського, а не Московського Патріархату. В світлі цього слова Патріарха Варфоломія про «приєднання до канонічної Церкви» звучать зовсім не так однозначно, як хотіли б чути в Московському Патріархаті».

«Що стосується «подолання схизми», про яке говорить Патріарх Варфоломій, то і тут шляхи можуть бути різними, а не тільки такими, як їх бачать в Москві – покаяння і повернення всіх українських православних під владу Москви» – відзначив владика Євстратій. Він нагадав про те, що возз’єднання РПЦ МП і РПЦЗ відбулося без жодного формального покаяння.

«Для нас достатньо красномовний приклад подолання «болгарської схизми» – розділення між Болгарською і Константинопольською Церквами, що тривало близько 75 років, – сказав  єпископ. – Та ситуація багато в чому нагадувала сьогоднішню українську – були і анафема, і зовнішня ізоляція. Проте в 1945 р. Константинополь припинив «схизму», визнавши Болгарську Церкву автокефальною. Не було ні приєднання, ні покаяння, анафема не перешкодила визнати всю ієрархію БПЦ. Тому для нас абсолютно не зрозуміло, чому «болгарську схизму» було можливо припинити шляхом взаємного прощення і примирення, визнавши автокефалію та ієрархію Болгарської Церкви, а «українську схизму» Москва і Константинополь в такий спосіб припиняти на даний момент не хочуть».

На завершення бесіди єпископ Євстратій відзначив, що три фрази про «українське питання» з телеінтерв’ю Патріарха Варфоломія – дуже малий результат для Москви, враховуючи пишноту і тривалість патріаршого візиту до Росії. «Інтерв’ю – не документ, не заява. Там немає його підпису. Коли ми маємо справу з позицією Константинополя, то навіть найдрібніші деталі мають значення, адже для спадкоємців Візантії ритуали і символи вельми значущі. Промосковські ЗМІ зараз спробують вижати зі слів Патріарха про Україну максимум можливого, але на реальний стан речей це вплине дуже мало» – підсумував голова Інформаційного управління Київської Патріархії.