Частина об'єктів Києво-Печерської лаври досі використовується чоловічим монастирем УПЦ Московського Патріархату. Наразі тривають суди щодо розірвання договору оренди. Рішення судів першої інстанції були винесені на користь держави, однак представники УПЦ МП подали апеляцію.
Про це йдеться у відповіді Міністерства культури та інформаційної політики України у відповідь на запит OBOZ.UA. Зокрема, в Мінкульті повідомили, що станом на 7 березня 2024 року всі приміщення, корпуси та храми Верхньої лаври (Успенський собор, Трапезний храм преподобних Антонія та Феодосія Печерських) не використовуються УПЦ МП.
Починаючи з січня 2023 року в храмах Верхньої лаври регулярні богослужіння здійснює громада автокефальної Православної Церкви України.
Що стосується Нижньої лаври, приміщення якої 2013 року було передано в користування чоловічого монастиря Свято-Успенської Києво-Печерської лаври УПЦ МП, 16 її об'єктів на сьогодні повернуто.
Водночас частина об'єктів фактично використовується монастирем, зокрема для релігійних потреб – йдеться про житлові келії, трапезні та культові споруди.
"Питання законності розірвання договору про використання монастирем зайнятих приміщень розглядається в судах. Рішення судів першої інстанції були винесені на користь Заповідника. Наразі триває судовий розгляд апеляційних скарг монастиря", – інформували в Мінкульті.
Додамо, Національний заповідник "Києво-Печерська лавра" оголосив про розірвання договору оренди з УПЦ МП ще 29 березня 2023 року.