До 75 роковин трагедії в Бабиному Яру у Києві 23 вересня відбулося вшанування пам'яті жертв нацистського геноциду ромів. Священики о. Дмитро Каран (Українська Автокефальна Православна Церква) і о. Костянтин Пантелей (Українська Греко-Католицька Церква) освятили пам`ятний знак — ромську кибитку — й відправили заупокійну панахиду за душі усіх убитих на цьому місці.
22-24 вересня 1941 року в Бабиному Яру було розстріляно п'ять ромських таборів, серед яких абсолютну більшість складали люди похилого віку, жінки і діти. Загалом під час Другої світової війни на території України розстріляли близько 20 тисяч ромів.
За свідченнями істориків, саме роми стали одними із перших жертв Бабиного Яру, тому стараннями ромської громади за сприяння Міністерства культури України пам’ятний знак про трагедію цього народу було розміщено в Національному заповіднику, — йдеться на сайті Пенітенціарного душпастирства УГКЦ.
Цей монумент — перша і єдина згадка у Європі про переслідування ромів нацистами. У березні 1936 на ромів були поширені нюренберзькі закони Рейху про громадянство і раси, які «узаконили» переслідування народу, і наслідком яких стало тотальне знищення понад 80% ромського населення Європи.
В урочистій церемонії відкриття меморіалу взяли участь Міністр культури України Євген Нищук, перший секретар Посольства Федеративної Республіки Німеччини в Україні Крістіан Геттенторф, народний депутат України Анатолій Кісі, президент Всеукраїнської спілки громадських організацій «Конгрес Ромен України» Петро Григориченко, представники релігійних і громадських організацій.
Створення пам’ятника було ініційоване у 1998 році Київським міським товариством історії та культури ромського народу «Романіпе». Її автор – всесвітньо відомий український архітектор, скульптор Анатолій Ігнащенко. Кибитка була виготовлена з корабельної сталі. Пам’ятник спочатку встановили в Бабиному Яру, але майже одразу перевезли у Кам’янець-Подільський. Тепер він знову в Києві. Друга назва пам'ятника — "Чорний жах", або Калі Траш (Kali Tras) — геноцид циган у роки Другої світової війни.
Світлини Радіо Свобода й Коаліції ромських неурядових організацій України