У Національному історико-меморіальному заповіднику "Биківнянські могили" під Києвом вшанували пам'ять жертв комуністичного тоталітарного режиму.
Як передає Укрінформ, біля меморіалів жертвам сталінського терору 1937–1941 рр і розстріляним у 1940 році полякам поклали квіти та відправили панахиду.
У вшануванні пам'яті жертв тоталітарних репресій взяли участь, зокрема, очільник МКІП Олександр Ткаченко, заступник голови УІНП Володимир Тиліщак і заступниця генерального директора з наукової роботи НІМЗ "Биківнянські могили" Тетяна Шептицька.
"Тоталітарні режими залишають за собою жертви, страждання. Це було і за часів Російської імперії, і за часів Радянського Союзу, коли від політичних репресій гинули українці та були розстріляні поляки. Прикро про це говорити, але це відбувалося на одному й тому ж майданчику: нас поєднала, на жаль, сумна доля, пов'язана з наслідками тоталітарного режиму. Нинішній тоталітарний російський режим продовжує ту ж політику - вбивства мирних людей, руйнування спадщини й скалічення сотень тисяч життів", - сказав міністр культури та інформаційної політики Олександр Ткаченко.
Він також підкреслив, що необхідно берегти пам'ять про події 1937–1941 рр., аби у майбутньому унеможливити "постання нового диявола у вигляді російського тоталітарного режиму".
Президент Зеленський ушанував пам'ять жертв Великого терору, вчиненого тоталітарним комуністичним режимом у 1937–1938 роках на українських землях.
Як зазначив Президент, сфабриковані мотиви затримань, жорстокі катування та смертні вироки, що виносилися переважно без слідства й суду трійками НКВС, «дитячі ГУЛАГи» – усе це докорінно суперечить нормальній людській природі та вихідним принципам цивілізованої світобудови.
Багатонаціональні поховання жертв сталінських репресій на території Биківнянського лісу в Києві, сотні подібних місць в усіх регіонах України нині є невіддільною категорією національної пам’яті українського народу, меморіальними об’єктами міжнародного значення.
«Маємо робити все, щоб гарантувати недопущення реваншу тоталітаризму, забезпечити консолідацію зусиль міжнародної спільноти у справі відновлення й збереження миру, колективної безпеки та гуманізму, знешкодження держави-терориста – Російської Федерації, забезпечення справедливого суду й відповідальності для злочинців», – наголосив Зеленський.
«Вічна та світла пам'ять жертвам політичних репресій. Вічна шана кожному й кожній, хто захищає Україну. Завжди пам’ятатимемо тих, хто віддав своє життя, звільняючи українську землю від російських загарбників», – додав Глава держави.
21 травня в Україні відзначається День пам’яті жертв політичних репресій. За даними істориків, загальна кількість розстріляних, похованих у Биківні, може становити від 20 до 100 тисяч осіб. На сьогодні встановлені прізвища понад 18,5 тисяч українців та близько 3,5 тисяч представників польської еліти, які поховані в Биківні. Польський військовий цвинтар на території Биківні було відкрито у вересні 2012 року.