У Бродах, що на Львівщині, напрацювали план дій для збереження синагоги, що є пам’яткою національного значення. Днями тут обвалилися дахівка та склепіння
Про це повідомила Бродівська міська рада, передає "Еспресо.Захід".
"Спільно з директоркою департаменту архітектури та розвитку містобудування Львівської ОВА Оленою Василько, реставраторами, архітекторами та істориками розглянули варіанти збереження руїн Великої синагоги. Наразі стоїть питання – запобігти аварійній ситуації. Опісля – подача проєктних пропозицій. Ідеї для синагоги та бачення її майбутнього пропонували ще в 2014 році. Тоді орієнтовна вартість проєкту була близько 20 млн доларів", - наголосили у міськраді.
Пам'ятка перебуває на балансі обласного департаменту.
Цього року в обласному бюджеті передбачено 4 млн грн для ремонтно-реставраційних робіт даху пам’ятки архітектури місцевого значення, Будівлі Празького банку (ох.№429-М) на Майдані Свободи, 10 у місті Броди.
Довідково. Велика Бродівська синагога — колишня синагога у місті Броди на Львівщині. Кам'яна будівля, зведена у XVIII столітті. Нині перебуває в аварійному стані. Синагога має статус пам'ятки архітектури національного значення під охоронним № 403. Вона розташована на південному заході від площі Ринок, на сучасній вулиці Гончарській.
Перших руйнацій вона зазнала у травні 1859 року, коли стала жертвою великої пожежі, яка знищила більшу частину Бродів. Остаточно наслідки цієї пожежі ліквідували лише під час ремонту 1903 року. Великих руйнувань зазнала синагога в роки Другої світової війни. Тоді були втрачені північна та південна прибудови. А вже в наш час, занедбана і закинута, під впливом природних явищ обвалилась західна стіна, а з 2006 року почали систематично обвалюватися склепіння.
У середині 1960-х років проведено ремонт споруди та у приміщенні синагоги облаштували склад. Однак через постійне протікання даху будівлею перестали користуватися, і вона стала пусткою, що згодом призвело до швидкої руйнації. У 1991 році місцева влада спробувала відреставрувати будівлю під картинну галерею, однак через брак коштів роботи припинили.