З підлоги і стін уже демонтували частину автентичної керамічної плитки Івана Левинського
У церкві Успіння Пресвятої Богородиці УГКЦ у Славському розпочали ремонт і збираються знищити цінні розписи початку ХХ століття, а замість них намалювати нові. На думку настоятеля церкви о. Андрія Петришина, цінним там є тільки іконостас і його закриють сучасними іконами. Керамічну плитку відомої фабрики Левинського з підлоги і стін храму вже почали демонтовувати, щоб замінити на сучасну, а розписи невдовзі будуть збивати.
Про це ZAXID.NET 13 травня повідомила доцентка кафедри дизайну та основ архітектури і кафедри містобудування НУ «Львівська політехніка» Тетяна Казанцева.
За її словами, розписи виконані у стилі української сецесії. На куполі церкви зображено багато янголів, на стінах – численні орнаменти. Про це вона дізналась із листа одного з парафіян, який захотів залишитись анонімним.
«Цей чоловік повідомив, що готується ремонт церкви і на кожній проповіді священик каже, що ці розписи будуть збивати, бо вони не становлять жодної цінності. Але є багато досліджень цієї церкви, зокрема Бориса Возницького. По-перше, це церква відомого архітектора Василя Нагірного, яка є пам’яткою архітектури місцевого значення. Розписи там робив видатний художник Модест Сосенко. Вони характеризуються надзвичайно глибоким українським колоритом та гарними орнаментами. Ще Андрей Шептицький писав, що "ці розписи пробуджують найтонші почуття, любов до Бога". І направду ті розписи дуже гарні і попри риштування там наразі ще є та світла атмосфера», – сказала Тетяна Казанцева ZAXID.NET.
Також, за словами Тетяни Казанцевої, яка днями відвідала цю церкву, серед купи будівельного сміття вона виявила керамічну плитку відомого архітектора Івана Левинського. Її демонтували із стін церкви. «Священик так і сказав, що вони цю плитку викидають бо вона стара, а натомість поставлять нову. Але нову я бачила, це те саме, що ставлять у ванних кімнатах і санвузлах», – додала науковиця.
Настоятель церкви о. Андрій Петришин заявив ZAXID.NET, що церква не є пам’яткою архітектури місцевого значення, оскільки на ній немає відповідної таблички, яка б свідчила про це.
«Наша церква не є пам’яткою архітектури, бо нема такої таблички. Поки таблички нема, я про це нічого не знаю», – сказав настоятель церкви Успіння Пресвятої Богородиці о. Андрій Петришин ZAXID.NET.
Однак, за словами Тетяни Казанцевої, ця церква внесена до реєстру пам'яток архітектури місцевого значення і вона про це говорила священикові.
«Цінний тут іконостас і його справді малював Модест Сосенко. Але ми не маємо грошей на його реставрацію, тому тимчасово закриємо ікони сучасними. Розпис стін тут робив не Сосенко, а Юліан Буцманюк і в радянські часи по ньому вже малювали, він уже не автентичний. А ця стара плитка, яку випустив якийсь там Левинський, нам не потрібна – вона стара і потріскана. Ми замість неї поставимо нову і гарну. Ми не є варвари і нічого цінного не знищуємо. Цю плитку, якщо хтось хоче, хай забирає в музей», – сказав о. Андрій Петришин ZAXID.NET.
13 травня церкву також відвідав керівник обласної організації Товариства охорони культурної спадщини Андрій Салюк, яки підтвердив слова Тетяни Казанцевої про цінність розпису.
«Там є деякі втручання в розписи, але композиція збережена і більшість розписів автентичні та потребують дослідження. Священик однозначно хоче все збивати і наново штукатурити. Щоб зупинити це, я звернусь до правоохоронних органів, органів охорони культурної спадщини та до керівництва греко-католицької церкви», – сказав Андрій Салюк ZAXID.NET.
Церква Успіння Пресвятої Богородиці у Славському збудована у 1901 році за проектом архітектора Василя Нагірного за підтримки митрополита Андрея Шептицького. У 1909 році Модест Сосенко почав розписувати цю церкву. Перший директор Національного музею у Львові Іларіон Свєнціцький писав про цю працю Сосенка: «Усе багатство свого творчого духа, усю умієнтність рисівника-орнаментатора, декоратора і кольориста вложив він в сю церкву».
Світлини Тетяни Казанцевої