Created with Sketch.

У церкву на Львівщині повернули викрадену ікону

13.03.2019, 10:00

Парафії церкви у селі Повергів Миколаївського району Львівської області повернули ікону, яку викрали на початку грудня. Образ «Пієта» датують кінцем XVII ст. Повернути його вдалося завдяки колекціонеру з Чернівців Віталію Дроню, який, дізнавшись, що купив крадене, вирішив подарувати святиню назад храму.

Парафії церкви у селі Повергів Миколаївського району Львівської області повернули ікону, яку викрали на початку грудня. Образ «Пієта» датують кінцем XVII ст. Повернути його вдалося завдяки колекціонеру з Чернівців Віталію Дроню, який, дізнавшись, що купив крадене, вирішив подарувати святиню назад храму, повідомляє Збруч.

«У Чернівцях, на вулиці Зеленій, є блошиний ринок. На ньому мені і запропонували купити ікону. Коли показав її друзям зі Львова, вони розповіли, що ікона крадена. Це вперше мав таку ситуацію. Одразу вирішив повернути її», — розповів «Z» пан Віталій.

Ціну ікони, каже колекціонер, розголошувати не хоче, оскільки це подарунок храму. За словами мистецтвознавиці, працівниці Національного музею у Львові імені А. Шептицького Роксолани Косів, ікона датується часом, коли сюжет «Пієта» якраз здобув поширення в українському іконописі під впливом західноєвропейських взірців.

«Ікона виконана у стриманому колориті, виділяється тим, що Богородиця стоячи підтримує Христове тіло, намальоване майже у вертикальному положенні. Зазвичай у цій іконографії Марія сидить, а тіло Христа зображене горизонтально у неї на колінах. Хустина у руках Богородиці символізує її плач над мертвим тілом Сина», — пояснює мистецтвознавиця.

Церкву Св. Параскеви у селі Повергів, звідки викрали ікону, датують 1770 роком. За словами художниці-реставраторки Національного музею у Львові Ольги Гордої-Цибко, цікавою сторінкою в історії церкви стало її залучення ще у далекому 1888 році до організації Археологічно-бібліографічної виставки Ставропігійського інституту у Львові. Саме мистецька спадщина церкви Святої Параскеви в Повергові була запрезентована на виставці одним із найбагатших комплексів ікон XVI ст. Після закриття виставки у 1889 році вони були передані до новоствореного Музею Ставропігійського інституту, де зберігалися аж до його розформування радянською владою у 1939 році. Сьогодні ці ікони є частиною збірки Національного музею у Львові ім. Андрея Шептицького і їх можна побачити в експозиції музею.

Це не перший випадок повернення вкраденої ікони в церкву. У 2017 році завдяки правоохоронцям вдалось знайти ікону другої половини ХVIII ст., яку вкрали з села Губичі Старосамбірського району на Львівщині.

Натомість нерозкритими залишається низка справ. Зокрема, йдеться про гучну крадіжку семирічної давності. Чотири образи кінця XVII ст., що належать пензлю легендарного Івана Рутковича, напередодні Різдва 2012 року викрали з церкви Вознесіння Господнього, що в селі Волиця-Деревлянська поблизу Буська. Викрадені шедеври становили намісний (нижній) ряд іконостасу, який датують 1680-1682 роками, і є першою відомою датованою і підписаною роботою автора. Мистецтвознавці оцінювали їхню вартість у десятки тисяч доларів.

Читайте також
Україна і світ Відомий сунітський учений записав звернення до мусульман України
Вчора, 18:03
Світові На благодійний аукціон виставили дві пляшки рідкісного бурбона з підписом Папи Франциска
Вчора, 17:16
Суспільство «Я мрію про повернення в Донецьк», - єпископ УГКЦ
Вчора, 16:46
Культура До музею у Рівному повернулися шість унікальних ікон
Вчора, 16:08