У Чехії затримали п’ять осіб у зв’язку з кримінальною справою про залучення чеських громадян до участі в боях на Донбасі проти України.
Про це повідомляє Радіо Свобода.
Кримінальну справу ведуть за статтями «терористичний напад», «фінансування тероризму» і «підтримку і пропаганду тероризму».
У Вищій прокуратурі в Празі уточнили, що офіційних обвинувачень наразі нікому не оголошували.
Більше подробиць чеські правоохоронці наводити не стали. Вони лише наголосили, що нинішня акція не пов’язана зі справою вибухів на чеських складах озброєнь 2014 року, що їх, як з’ясувалося днями, влаштували працівники російської військової розвідки, відомої за попереднім скороченням ГРУ.
Та за справу взялися чеські журналісти-розслідувачі, які попередніми днями працювали над справою тих вибухів. Тепер вони з’ясували деякі деталі нової справи, про які ще офіційно не повідомляли.
Один із них, журналіст інтернет-видання Aktuálně.cz Лукаш Валашек, в ексклюзивному інтерв’ю Радіо Свобода повідомив ті подробиці, які стали йому відомі.
«Із того, що ми знаємо, акція поліції була націлена на воєнізовані групи, які існують у Чехії вже якийсь час. Конкретно, поліція звинувачує декого з членів цих груп у тому, що вони організовували подорожі в Україну деяких чеських громадян – чи й самі їздили, чи організовували це для інших, – і що, по суті, там воювали на боці проросійських сепаратистів… Можемо сказати, що одним із затриманих є керівник групи, яка називається «Чехословацькі воїни запасу за мир». Це група, яка виникла 2015 року і яка виставляє себе класичним чином, як і низка інших проросійських груп у Чехії, а саме виступає проти НАТО, проти Європейського союзу і, навпаки, підтримує російську політику, наприклад, в Україні», – розповів журналіст.
За даними видання, йдеться про керівника цієї групи на ім’я Іван Кратохвіл. Серед затриманих і одна з керівниць групи, яку називають лише на ініціали А.К.
А видання Deník N повідомляє, що також серед затриманих – і православний священик із міста Літомериці на північному заході Чехії. В цій країні, а також у Словаччині існує канонічна помісна, але нечисленна Православна Церква Чеських земель і Словаччини, яка не стала ділитися після поділу Чехословаччини на дві держави. Ця Церква відома своїми проросійськими позиціями.
Крім того, ще групу людей – за повідомленнями, десять осіб – викликали на допити чи для подачі пояснень. Так що, припускає журналіст, число затриманих може ще зрости.
Лукаш Валашек звернув увагу, що, за наявними даними, існує підозра, що до виїзду на Донбас воювати проти України чехів підбурювали працівники російського ГРУ, які працювали в Чехії під прикриттям посольства Росії, зокрема, можливо, й ті, які були нещодавно вислані з Праги.