П'ятнадцятий Міжрелігійний молодіжний семінар "Ковчег" пройде 14-19 липня у Дніпрі. Учасники — молоді українці, поляки, євреї і кримські татари — також побувають у Харкові, Запоріжжі та інших містах.
Семінар стартував 14 липня в Центрі "Менора" в Дніпрі, у приміщенні Українського інституту вивчення Голокосту "Ткума". А офіційне відкриття відбудеться сьогодні.
У програмі заходу лекції, тренінги, дискусії, майстер-класи, а особливо багато екскурсій-знайомств.
З ключовою лекцією "Свій, інший, чужий, спільний: Сцилли і Харибди сучасного світу" сьогодні виступить Володимир Єрмоленко, український філософ, есеїст, перекладач, доктор політичних студій, кандидат філософських наук, старший викладач Києво-Могилянської академії.
Сьогодні ж учасники переїдуть до Запоріжжя, побувають на острові Хортиця, де відвідають Музей судноплавства "Чайка" та Історико-культурний комплекс "Запорозька Січ".
16-19 липня на учасників, а це по 5 молодих українців, поляків, євреїв і кримських татар, очікують традиційні для "Ковчегу" національні дні.
16 липня — Єврейський день — відбудеться в Центрі "Менора", який є найбільшим у світі громадським центром. Крім екскурсії самим Центром та Музеєм "Пам’ять єврейського народу та Голокост в Україні", програма передбачає чотири лекції. Зокрема, відбудеться діалог про незвичайне, цікаве й драматичне в єврейській історії, йтиметься про минуле і сьогодення єврейської традиції, єврейську родину у контексті національної традиції – через призму літератури їдиш, а також для учасників запропоновано попрацювати над документами у пошуках свідчень про подвиг українських рятівників євреїв під час Голокосту.
Для Польського дня (17 липня) учасники переїдуть до Харкова, де вони шукатимуть польські сліди у столиці Слобожанщини, відвідають бібліотеку Харківського національного університету імені В.Н.Каразіна та послухають лекцію "Катинський злочин, скоєний НКВД у 1940 р.". Також у П'ятихатках учасники відвідають Меморіал жертв тоталітаризму та долучаться до спільної молитви за участі представників різних релігій.
Кримськотатарський день (18 липня) розпочнеться презентацією книги та дискусією за участі Романа Назаренка, релігієзнавця, викладача УКУ "Несподіваний Іслам. Історія про Аладдіна: те, чого ми не бачимо". Опісля Алім Алієв, правозахисник, журналіст, заступник директора Українського інституту, Член виконавчої ради українського ПЕН-клубу, програмний директор Кримського Дому, матиме лекцію-бесіду "Як світ дізнається про Крим та кримських татар?". Цього ж дня йтиметься про кримську перспективу прав людини, сучасне українське кіно і відбудеться показ фільму "Додому", прем'єра якого відбулася у 2019 р. на Канському фестивалі.
Завершиться семінар "Ковчег" 19 липня Українським днем. Учасники відвідають Дніпровський національний історичний Музей імені Дмитра Яворницького, матимуть майстер-клас у відомому на весь світ Центрі народної творчості у селі Петриківка, а також сестри-василіянки із Запоріжжя проведуть майстер-клас з культури церковного піснеспіву. Лекцію "Митрополит Андрей Шептицький: Християнські розв’язки одвічних проблем" зачитає Мирослав Маринович, публіцист, релігієзнавець, член-засновник Української Гельсінської групи, проректор Українського католицького університету.
Це мав би бути 16й семінар "Ковчег", але минулого року, через ковід, захід не відбувся загалом. "Цього року відкладати ми не хотіли, бо все таки це п'ятнадцяктий, ювілейний семінар, — розповів РІСУ головний організатор і натхненник семінару "Ковчег" Ігор Щупак, директор Інституту "Ткума". — Ми вирішили реалізувати свою стару мрію: зустрітися у Дніпрі і поєднати різні міста".
Традиційно Міжрелігійний молодіжний семінар відбувається в Унівській лаврі на Львівщині, а також в інших місцях Галичини, зокрема, пов'язаних із порятунком євреїв у Другій світовій війні.
"Я сподіваюся, що все налагодиться і наступний семінар проведемо в Унівській лаврі", — зазначив проф. Ігор Щупак. — "У нас все відбувається навколо постаті та ідей Митрополита Андрея Шептицького і тому очевидно та природно, що ми маємо бути саме в Унівській лаврі, що створює особливо атмосферу". Нагадаємо, в цій лаврі за участі Митрополита Андрея, його брата о.-ігумена Климентія Шептицького та братів-студитів було врятовано сотні єврейських дітей.
РІСУ є інформаційним партнером Міжрелігійного молодіжного семінару "Ковчег".