14-19 липня у Дніпрі, в Українському інституті вивчення Голокосту «Ткума» відбувся ювілейний міжрелігійний молодіжний семінар «Ковчег-2021» для представників української, єврейської, польської, кримськотатарської молоді зі всієї України, зокрема і з окупованого Криму. Одним зі співорганізаторів події став Український католицький університет.
Джерело: УКУ
Впродовж шести днів учасники відвідували майстер-класи, слухала лекції, тренінги і дискусії за участі відомих науковців, громадських та культурних діячів, а також презентували свої традиції, культуру, надбання. Так вони вчилися пізнавати культуру один одного і шукати шляхи порозуміння.
У перший день учасники побували на екскурсії Дніпром, яку провела керівниця інформаційного відділу Інституту «Ткума» Зоряна Бондар, взяли участь у інтеграційних тренінгах від заступниці директора Інституту та музею «Пам’ять єврейського народу та Голокост в Україні» з психолого-педагогічної роботи Людмили Козіної.
15 липня відбулося урочисте відкриття семінару за участі представників обласної влади, науковців та громадських діячів, представників різних національних та релігійних груп.
«Ми раді зустріти учасників “Ковчегу” у Дніпрі. Наш перший семінар відбувся ще у 2003 р., а цього року він святкує ювілей – 15-ту зустріч. Символічно, що у рік 30-річчя Незалежності України “Ковчег” вперше проходить саме у Дніпропетровській області», – поділився на своїй Facebook-сторінці директор музею «Пам’ять єврейського народу та Голокост в Україні», Українського інституту вивчення Голокосту «Ткума» Ігор Щупак.
Після урочистостей учасники прослухали лекцію «Свій, інший, чужий, спільний: Сцилли і Харибди сучасного світу» д-ра Володимира Єрмоленка, філософа, есеїста, перекладача. А відтак, на завершення дня, «ковчегівці» відвідали Запоріжжя, де побували на острові Хортиця у музеї судноплавства «Чайка» та Історико-культурному комплексі «Запорозька Січ».
Кожен наступний день на «Ковчезі» був присвячений знайомству з історією, культурою і релігією етнічних групи.
16 липня з особливостями своєї культури та історії учасників семінару познайомили представники єврейської групи. Серед заходів, які відбулися цього дня - екскурсія Музеєм «Пам’ять єврейського народу та Голокост в Україні» і найбільшим у світі єврейським общинним центром «Менора». Разом із керівницею наукового відділу Інституту Голокосту «Ткума» і Музею д-ром Іриною Радченко та науковою співробітницею д-ром Оленою Іщенко.
«Ковчегівці» відвідали Музей «Пам’ять єврейського народу та Голокост в Україні», центр «Менора», ознайомилися з історією Катеринослава-Дніпропетровська-Дніпра, трагедією Голокосту. Відвідали синагогу «Золота Троянда», майстер-клас із приготування єврейських страв.
Четвертий день семінару став «польським днем» на «Ковчезі», який учасники провели у Харкові – самому серці Слобожанщини.
«Вибір місця абсолютно не випадковий. Адже саме Харків має найдовшу традицію польського дипломатичного представництва на території сучасної України. Про своє рідне місто учасникам «Ковчегу» розповів д-р Сергій Сєряков.
«Ковчегівці» спільно зі священнослужителями різних конфесій та релігій вшанували пам’ять жертв радянського терору – поляків, українців, євреїв, кримських татар та ін. Продовжився «польський день» знайомством і спілкуванням з представниками Генерального консульства Республіки Польщі у Харкові.
Під час Кримськотатарського дня пройшла низка тематичних заходів:
– Презентація книги та дискусія «Несподіваний Іслам. Історія про Аладдіна: те, чого ми не бачимо», яку провів відомий релігієзнавець, викладач Українського католицького університету Роман Назаренко;
– Лекція-бесіда «Як світ дізнається про Крим та кримських татар?» від правозахисника та журналіста, заступника директора Українського інституту Аліма Алієва;
– Заняття від координаторки юридичного напряму громадської організації «Крим SOS» Ольги Куришко – «Права людини як фундаментальна цінність людства. Кримська перспектива».
Також відбувся показ фільму «Додому» та зустріч із режисером стрічки Наріманом Алієвим. Завершився «кримськотатарський день» майстер-класами із запальних танців та мистецтва розпису хною.
«Український день» став заключим днем семінару. Розпочався він на території Дніпровського національного історичного музею ім. Дмитра Яворницького. Тут молодь оглянула експозицію першого в Україні музею АТО. Відтак відбувся перегляд унікального панорамного фільму на 360 градусів Наталі Хазан про війну на Сході України.
«За час семінару ми переживали різні емоції та відчуття, але завжди разом – ділиться у дописі студентка УКУ Дарина Колмик. – Важливим і значними для мене стало відвідування музею АТО. Це місце нагадало кожному з нас, що зараз ми маємо унікальну можливість вільно вчитися, зростати, говорити про високі матерії та пірнати на глибокі води лише тому, що за декілька кілометрів на Сході хтось власним життям щодня виборює для нас мир. І наш “Ковчег” може свобідно, тихо плисти далі завдяки справжнім героям, які тримають для нас штиль. Скоро виповниться 30 років незалежному плаванню українського Ковчега. Історію тих мандрів писали вже до нас, але зараз час і нам взятися за стилос, аби в майбутньому не прийшлося братися за стилет».
Опісля «Ковчег» відправився до Петриківки – центру всесвітньовідомого Петриківського розпису. Тут молодь відвідала Центр народної творчості, випробувала свої художні здібності на майстер-класі з петриківського розпису.
Частування українськими стравами відбулося на атмосферному українському подвір’ї «Миколиного хутора». У цьому місці молодь чекала мала нагоду поспілкуватися з членом-засновником Української Гельсінської групи, дисидентом і правозахисником, відомим публіцистом і релігієзнавцем, проректором Українського католицького університету Мирославом Мариновичем. Його лекція була присвячена постаті Митрополита Андрея Шептицького.
Ще одним новим досвідом для молоді став майстер-клас з культури церковного піснеспіву від групи сестер Чину Святого Василія Великого місійної станиці у Запоріжжі.
Всі учасники отримали сертифікати, і наостанок переглянули фільм-хроніку про «Ковчег-2021» від авторів Влада Базилевського, Дмитра Коновалова та Олексія Брановицького.