Created with Sketch.

У Дрогобичі розпочали реставрацію розписів середньовічного костелу

04 липня, 11:17

У Дрогобичі розпочали реставраційні роботи в готичному костелі св. Варфоломія XV ст. У храмі відновлюватимуть розписи склепіння вівтарної частини, роботи триватимуть кілька років.

Про це ZAXID.NET розповіли в Інституті Polonika, який керує роботами. Паралельно з фресками у костелі відновлюють вітражі та меморіальні таблиці.

Хоч історія святині у центрі Дрогобича і сягає періоду Середньовіччя, вона багато разів перебудовувалася, останні масштабні розписи виконав у XVIII столітті художник Антоній Солецький. Фрески у бароковій стилістиці містять ілюзійні зображення та відтворюють події з історії міста.

Спільна українсько-польська група реставраторів огляне розписи, очистить їх від забруднень, укріпить тинькову основу та виправить дефекти, а також доповнить живописні шари. Цей проект реалізує польський Фонд Незалежності, гроші виділять з грантової програми міністерства культури та національної спадщини Республіки Польща.

«Проект передбачає консервацію та реставрацію поліхромії у пресвітерії храму. Метою робіт є відновлення естетичної та художньої цінності живописного оздоблення, яке є невід’ємною частиною розписів інтер’єру костелу. Результатом цих робіт буде зупинення процесів руйнування та підтвердження естетичної та художньої цінності історичних поліхромних шарів», – повідомили 3 липня в Інституті Polonika.

Керівник департаменту аналізу та стратегії Інституту Polonika Міхал Міхальскі розповів, що роботи тільки почали. Попередньо треба провести мікробіологічні дослідження.

«Цього року Інститут Polonika має намір провести перший етап консервації та реставрації стінопису на склепінні головного нефу вівтарної частини. Праці триватимуть кілька років. У костелі збереглися цікаві елементи інтер’єру з різних епох, там є розписи навіть кінця XV - поч. XVI ст. Фрески відтворюють сцени зі Старого і Нового Завіту і деякі події з історії міста Дрогобича. Наприклад, портрет короля Владислава Ягайла, який є фундатором святині, герб міста з топками солі», – зазначив Міхал Міхальскі.

Представник інституції наголошує, що костел у Дрогобичі має велику мистецьку цінність і є важливою спорудою спільної культурної спадщини Польщі та України.

Також у костелі відновлюють дві з чотирьох меморіальних дошок XVIII століття, які виготовили в майстерні Казімєжа Кжементовського. Цей проект фінансує Фундація Боніфратерська.

Львівська реставраторка Марія Шумська-Барвінок лагодить вітражі костелу. Фахівчиня вже відновила центральний завівтарний вітраж, який 1934 року виготовили у Краківській майстерні Желенського. Зараз вона займається відновленням скла, яке знайшли на горищі дзвіниці.

Частину робіт провели у попередні роки. У 2019 та 2021 роках Інститут Polonika профінансував збереження поліхромії у каплиці св. Анни та північній каплиці костелу, а також ремонт церковної дзвіниці. У 2022 році Skeiron зробив лазерне сканування храму.

У каплиці св. Анни провели технічну консервацію живопису XVIII століття Антонія Солецького, очистили склепіння та стіни від перефарбування, доповнили штукатурку та захистили від подальшого руйнування.

Костел св. Варфоломія у Дрогобичі є пізньоготичною пам’яткою, збудованою за наказом короля Владислава Ягайла в 1392 році, який дав гроші на спорудження. Перед ним там стояла дерев’яна церква, а ще раніше – терем княжого воєводи. Давньоруську оборонну фортечну вежу дитинця XIII століття пристосували під дзвіницю храму. Первісно, крім релігійних функцій, храм був оборонним, в середині XVI століття його реконструювали. Костел має довжину 42 метри, вівтар сягає 11 м.

Багато цінних речей інтер’єру втрачено у роки Другої світової війни. Радянська влада знищила цінні вітражі, образи, вівтарі, орган і бібліотеку. Костел використовували як склад театрального реквізиту, а 1989 року його повернули місцевій римо-католицькій громаді.

Читайте також
Культура Роботи з відновлення Спасо-Преображенського кафедрального собору в Одесі ідуть повільно
04 липня, 12:00
Культура На Львівщині через відсутність коштів досі не розпочали реставрацію Бродівської синагоги
04 липня, 12:42
Культура На криниці святого Яна з Дуклі у Львові відновили барокові розписи
04 липня, 13:03
Культура На Тернопільщині освятили відреставровану дзвіницю вірменського храму
04 липня, 14:07