У херсонських катівнях знайшли видряпані на стінах молитви ув’язнених

У херсонських катівнях знайшли видряпані на стінах молитви ув’язнених - фото 1
На підлозі стояв хрест, а на стінах видряпані молитви катованих в’язнів: «Боже, дай сил» «Моли Бога за нас», «Господи Боже, спаси і сохрани».

Про це повідомив уповноважений Верховної Ради з прав людини Дмитро Лубінець, на звільнених від російських військ територіях Херсонської області виявили катівні, де утримували навіть підлітків, передає CREDO з посиланням на «Радіо Свобода».

Людей катували у підвалах приватних будинків, навчальних закладів, а також у продуктовому магазині.

Виявлено 11 місць ув’язнення, зокрема чотири катівні, де тримали тих, хто відмовився співпрацювати з окупантами. За словами омбудсмена, жителів Херсонщини піддавали більш жорстоким методам катування, ніж в тих областях, що раніше були під окупацією: на Харківщині, Київщині, Чернігівщині. Зокрема, як повідомив Дмитро Лубінець, зі свідчень людей, що перебували в катівнях на Херсонщині, встановлено, що чоловіків і жінок утримували разом.

У херсонських катівнях знайшли видряпані на стінах молитви ув’язнених - фото 102911

Ще однією відмінністю він назвав те, що у кожній камері були встановлені відеокамери для спостереження. «Такий цілодобовий відеонагляд записувався зі звуком. На цьому окремо наголошують наші громадяни, які піддавалися тортурам, і пояснюють, що вони це чітко розуміли. Бо як тільки херсонці починали говорити про окупацію, то миттєво до камер забігали люди в масках і всіх жорстоко били», — написав Лубінець у фейсбуці.

«Третя відмінність: тут була окрема камера, де тримали підлітків. Ми зараз встановлюємо їхній вік. Люди розповідають, що деякі хлопці виглядали приблизно років на 14. А хрестик, який я показував на відео, зробив 19-річний хлопець, який перебував тут, у катівні. В інших областях ми не виявляли камер для дітей чи підлітків. А тут — це не діяло», — додав він.

У катівнях ті, хто міг, молилися за дітей, за допомогу країні та армії. Як і у Вовчанську, звільненому на початку жовтня, в’язні видряпували на стінах катівень ікони святих і слова молитви.

«Побачили на свої очі ці написи на стінах. Ікони, надряпані власноруч людьми, яких там тримали окупанти. Засічки пережитих днів та тексти молитов. Важко уявити, які жахіття перенесли люди» — розповідав тоді заступник голови Комітету Верховної Ради України з питань гуманітарної та інформаційної політики Павло Сушко.

Дмитро Лубінець також наголосив, що йдеться про очевидне придушення громадського спротиву з елементами воєнних злочинів проти людяності. За його словами, з точки зору Міжнародного гуманітарного права спостерігається погіршення поводження з цивільними громадянами України. «Це найгірші і найцинічніші прояви порушення Женевських конвенцій…

Попри те, що вони ховали свої обличчя від херсонців за масками, ми знаємо, що катували наших людей представники Росгвардії та військовослужбовці російської армії. Наші компетентні органи обов’язково встановлять всіх злочинців», — заявив уповноважений.