Created with Sketch.

Росія використовує УПЦ МП та релігію як зброю для розпалювання соціальної напруги в Україні, — звіт ISW

10.04.2023, 10:02

Росія брехливо звинувачує Україну в утисках релігійних свобод щодо УПЦ МП, тоді як сама розгорнула на окупованих територіях України справжні релігійні чистки — як частину ширшої кампанії геноциду проти українців.

Про це йдеться у новому звіті Інституту вивчення війни, що детально аналізує релігійні репресії, які чинить Росія на всій окупованій території Україні з початку повномасштабного вторгнення 24 лютого 2022 року, передає НВ.

Аналітики констатують, що увесь цей час «Росія продовжує використовувати релігію як зброю, намагаючись дискредитувати Україну на міжнародній арені, та використовує інформаційні операції про релігію для просування військових цілей, незважаючи на те, що сама вчиняє грубі порушення релігійної свободи в окупованій Україні». Вони також попереджають, що РФ може використати православний Великдень (16 квітня), щоб взяти паузу і спробувати затримати український контрнаступ, закликавши до «припинення вогню» через нібито повагу до православних вірян — незважаючи на те, що Росія ніяк не виявила такої поваги до релігії в районах, окупованих її військами. «Російські релігійні переслідування, ймовірно, також є частиною поточної російської кампанії культурного геноциду та етнічних чисток, спрямованих на викорінення ідеї незалежної української національності чи Православної Церкви України (ПЦУ)», — пишуть аналітики.

На підтвердження своїх висновків вони наводять низку спостережень, детально підтверджених фактами. Нижче лише короткий їх виклад:

Від початку повномасштабного вторгнення російські військові або окупаційна «влада» вчинили щонайменше 76 актів релігійних переслідувань в Україні - лише підтверджених і цілеспрямованих. Щонайменше 26 місць місць Богослужіння окупанти закрили, «націоналізували» або насильно перевели під контрольовану Кремлем Російську Православну Церкву Московського Патріархату; як мінімум 29 священнослужителів або релігійних лідерів були навмисно вбиті росіянами, щонайменше 13 культовых споруд було пограбовано, спаплюжено або навмисно знищено на окупованих територіях Україні. (Ці лише невелика частина даних, визнає ISW, бо вони НЕ включають випадки загибелі релігійних діячів під час масованого вогню і 494 зруйнованих культових споруди в Україні, які російські військові повністю знищили, пошкодили або пограбували, згідно з даними українського Інституту релігійної свободи станом на лютий 2023 року, оскільки ISW не може незалежно перевірити усі ці факти).

Російська влада систематично пригнічує релігійну свободу навіть у Росії як предмет державної політики (ратифікований у 2016 році «закон Ярової»).
Свою державну політику систематичного релігійного переслідування РФ експортує на окуповані території України.

Не лише після вторгнення 2022 року, але й з 2014-го російська окупаційна «влада» чинить репресії проти українських релігійних громад у квазі-«республіках» на сході України та в незаконно окупованому Криму.

Поточна кампанія релігійних переслідувань з боку Москви має на меті викорінити автокефальну Православну Церкву України (ПЦУ), яку Москва вважає розкольницькою — попри рішення Вселенського Патріарха у 2019 році про надання ПЦУ незалежності від Московського Патріархату (дослідження ISW виявило, що 34% фактів релігійного переслідування з боку окупантів були спрямовані проти ПЦУ, що робить її єдиною релігійною групою, яка зазнає атак найбільше).
Російські окупаційні сили також атакували інші конфесії, які є виразно українськими за культурою (захопили двох українських греко-католицьких священиків у Бердянську в листопаді 2022 року, депортували їх і фактично закрили головний храм УГКЦ у Мелітополі в грудні 2022 року; а також заарештували протестантського пастора та закрили його громаду в Мелітополі через його проукраїнські погляди).

Кампанія Росії також спрямована на репресії протестантської меншості в Україні. Баптисти становили 13% жертв — найбільша окрема група після представників ПЦУ (ISW згадує також про повідомлення щодо переслідувань баптистів в районі окупованих Сєвєродонецька, Лисичанська, Маріуполя та Мелітополя, та найбільше — на півдні України. Протестанти стали жертвами 35% і 48% випадків репресій в окупованих Херсонській і Запорізькій областях відповідно. Протестанти постраждали від двох третин випадків репресій в окупованому Маріуполі).

За наявною інформацією, російські солдати поводяться щодо протестантів в окупованій Україні вкрай жорстоко, називаючи їх «американськими шпигунами», «сектантами», «ворогами російського православного народу» та погрожуючи винищенням.

Кремль продовжує інформаційну операцію, спрямовану на неправдиве представлення Росії як релігійно толерантної держави (хоча вона одночасно свідомо придушує релігійні свободи в Україні). Представляючи Росію як нібто захисника традиційних «християнських цінностей», Кремль брехливо звинувачує Україну в нібито релігійній нетерпимості до УПЦ МП, щоб отримати прихильність релігійних громад у всьому світі та в надії налаштувати міжнародну громадську думку проти України.

УПЦ МП — «це не незалежна релігійна організація, а частина російської держави та інструмент російської гібридної війни», констатують аналітики ISW. Вони нагадують, що УПЦ МП є підпорядкованим Кремлю елементом Російської Православної Церкви в Україні і надавала підтримку початковому вторгненню Росії в Крим і на Донбас ще в 2014 році. Крім того, російські солдати використовували храми УПЦ МП як військові склади, гарнізони, польові госпіталі та навіть бойові позиції під час повномасштабного вторгнення Росії в Україну у 2022 році. У Лисичанську один зі священиків УПЦ МП збирав інформацію про священнослужителів ПЦУ та давав вказівки російським солдатам вбити українського священика. Російські сили зробили все можливе, щоб покарати окремих священиків УПЦ МП в Україні, які відмовилися співпрацювати з російськими військами. Так, у лютому 2023 року російські війська провели обшук у кафедральному соборі Олександра Невського УПЦ МП у Мелітополі, щоб зареєструвати священиків УПЦ МП, які відмовилися молитися за успіх російських військових в Україні або за здоров’я предстоятеля РПЦ Патріарха Кирила. А в квітні 2022 року російські військові викрали священика УПЦ МП, який активно роздавав гуманітарну допомогу мирним українцям у Херсоні.

Росія продовжуватиме використовувати УПЦ МП та релігію як зброю для розпалювання соціальної напруги в Україні та впливу на реалії бойових дій, прогнозують експерти Інституту. Російські війська, швидше за все, також посилять кампанію релігійних репресій і намагатимуться знищити релігійні організації, незалежні від контролю Кремля — так само, як російські сили вчинили з мусульманським кримськотатарським населенням Криму після окупації півострова в 2014 році.
Саме тому міжнародні прихильники справжньої релігійної свободи мають підтримувати зусилля України щодо звільнення своїх територій, наголошують в ISW. «Релігійна свобода в Україні - особливо свобода релігійних меншин — набагато краще захищена на контрольованих Україною територіях, аніж у Росії чи на окупованих Росією українських територіях», — підкреслюють аналітики.

Читайте також
Суспільство У кримського політв'язня Сейрана Салієва погіршився стан здоров'я
Сьогодні, 10:15
Суспільство Написи російською та ікони російських царів знайшли мешканці села на Буковині у колишньому храмі УПЦ МП
10 квітня, 09:30
Суспільство Великий друг УПЦ МП увійшов до комітету безпеки Ради федерації Росії
10 квітня, 15:02
Суспільство Глава російських старообрядців сподівається, що мета “СВО” буде досягнуто
10 квітня, 10:31