• Головна
  • Новини
  • У Києві підбили підсумки розвитку релігії в Україні та світі в 2014 році...

У Києві підбили підсумки розвитку релігії в Україні та світі в 2014 році

29.01.2015, 17:00
У Києві підбили підсумки розвитку релігії в Україні та світі в 2014 році - фото 1

Провідні фахівці в галузі релігієзнавства підбили підсумки минулого року, що докорінно змінив ситуацію в країні. 28 січня 2015 року в Києві відбулась прес-конференція на тему «Розвиток релігії в Україні та світі у 2014 році: основні тенденції», приуроченого до Всесвітнього дня релігій, що традиційно святкують у третій тиждень січня.

exklusiv.gifПровідні фахівці в галузі релігієзнавства підбили підсумки минулого року, що докорінно змінив ситуацію в країні. 28 січня 2015 року в Києві відбулась прес-конференція на тему «Розвиток релігії в Україні та світі у 2014 році: основні тенденції», приуроченого до Всесвітнього дня релігій, що традиційно святкують у третій тиждень січня. Такий захід проводився в Україні до 2010 року. Експерти розповіли про загальносвітові та українські тенденції розвитку релігії, розповідає кореспондент РІСУ Ірина Риндич.

Релігія_1.jpg

Людмила_Филипович.jpgМодератор прес-конференції Людмила Филипович, доктор філософських наук, завідувач відділу Відділення релігієзнавства Інституту філософії ім. Г.Сковороди НАН України, у вступному слові зауважила, що представляє академічну науку, яка завжди була зацікавлена тим що відбувається в релігійному житті. «Ми прагнемо об’єктивно досліджувати те що відбувається в релігії, в своїх працях описуємо всі ті процеси, прагнемо бути сучасними і об’єктивними», — додала Людмила Олександрівна.

Тенденції світової релігійної ситуації представив доктор філософських наук Віктор Єленський, народний депутат України, заступник Голови Комітету Верховної Ради України з питань культури і духовності, голова підкомітету у сфері свободи совісті та релігійних організацій.

Він навів статистику про підсумок релігійного розвитку світу у 2014 році. За його словами за останні декілька років ситуація в глобальному релігійному розвитку відбувалась по тих сценаріях, які раніше намалювали дослідники релігійних процесів. З 94-95% всіх найбільших релігій на планеті припадає на 6 груп: 1 група 33% населення планети – християни; 2 група 23% — мусульмани (найбільший динамічний приріст), на третьому місці перебуває індуїзм; четверте – це люди, які не мають релігії (12% — агностики, 2% — атеїсти), 7% — буддисти і 6% — китайські етно-релігії.

Єленський.jpgВіктор Єленський звернув увагу на залучення релігії в глобальну політику, міжнародні відносини і участь її у величезній кількості конфліктів, що відбуваються у світі. Починаючи від Кенії, Ефіопії і аж до України, адже терористи на українських територія заявлять про те, що вони захищають православний світ.

Науковець також зазначив на зміщенні центру релігійного тяжіння з півночі на південь, християнство зустрічається з ісламом, що бурхливо розвивається. Зокрема ці дві релігії витісняють етно-релігії в Африці, Тихоокеанському регіоні. Їхня зустріч не завжди мирна. Конкуренція між цими двома релігіями інколи набирає цікавих форм, наприклад мусульмани збираються в неділю на читання Корану, це відбувається в Африці. Було звернено увагу на зміщення релігійності у самому християнстві: Лондон, Париж, Белфаст, Дублін, втратили позиції світових центрів християнства.

Починаючи з 2005 року стан релігійної свободи в світі погіршився. Наведено дані досліджень Pew Research center, який виробив класифікацію для вимірювання стану релігійної свободи. За його даними: 33% всіх країн перебувають у стані утисків релігійної свободи, різних ступенів, 29% з яких є дійсно суворими. За повідомленнями даного центру 76% населення планети живе в країнах, де релігія утискається; такий великий відсоток залежить від того, що приріст населення в таких країнах дуже високий (Китай, Індія і т.д.). У 110 країнах християни стають жертвами цих загострень, у 109 країнах світу мусульмани підпадають під утиски. У 47% всіх країн піддаються утискам релігійні меншини, існують проблеми з носінням релігійних символів, в 20% країн світу зафіксовано випадки тероризму на релігійному ґрунті, тоді як у 2007 році їх було тільки 9%.

Віктор Єленський зазначив, що індекс державного обмеження релігійної свободи в Україні у 2007 році становив 2,6%, а в 2012 – 4,6%, що свідчило про значне погіршення ситуації. Щодо світової тенденції то було також вказано на погіршення ситуації в таких європейських країнах, як Греція, Білорусія, Росія.

Юраш.jpg

Наступним обговорювалось питання релігійної свободи в Україні, яке аналізував кандидат політичних наук, директор Департаменту у справах релігій і національностей Міністерства культури України Андрій Юраш.

Він наголосив, що Україна є плюралістичною країною, надзвичайно толеруючою і не зважаючи на той комплекс проблем, які присутні зараз в Україні, їй вдається показувати чудові приклади для наслідування в плані релігійної свободи.

За словами А.Юраша, події політичної сфери відбиваються на релігійному середовищі, факт консолідації релігійного середовища в Україні є очевидним. Майдан поставив виклики перед релігійними організаціями, і ці виклики допомогли їм сконсолідуватись, вони змогли адекватно відповісти на них.

Чиновник проаналізував активність різних конфесій. Зокрема, він зауважив підвищення ролі УПЦ КП за останній рік, через їхню активну підтримку протестних рухів, що оцінило суспільство. УГКЦ також засвідчила, що її присутність не тільки на Західній Україні є абсолютно природною, і вона має значний потенціал для самореалізування. По-різному А.Юраш оцінив процеси в УПЦ та реагування на них. За життя Митрополита Володимира УПЦ декларувала і визнавала проєвропейський напрямок розвитку країни. Після смерті Митрополита в УПЦ було задекларовано соборність Української держави, а сьогодні у ній простежуються заклики до зриву мобілізації, що є антидержавними в сучасних реаліях. Попри підвищення релігійної толерантності маємо також підвищення конфліктності в окремих регіонах.

Заєць.jpgСтан релігійної свободи в Україні коментував голова правління громадської організації «Інститут релігійної свободи» Олександр Заєць.

Він наголосив, що 2014 став роком нових викликів в плані релігійної свободи в Україні, це пов’язано з діями Російської федерації, окупацією Криму та війною на Донбасі. Щодо ситуації в Криму, експерт наголосив на утисках УПЦ КП і УГКЦ та обов’язковості для релігійних організацій в Криму пройти перереєстрацію до 01.01.2015 року. Якщо це не зробити вчасно, то в організацій можуть забрати культові приміщення та застосувати до них інші санкції. На сьогодні відомо що термін реєстрації продовжили до 01.01.2016 року.

«Проте ситуація з релігійною свободою в Криму краща, ніж на Донбасі, де всі крім УПЦ (МП), зазнають утисків, зокрема у травні 2014 року представники ДНР прийняли текст власної «конституції», яка визнавала релігійну нетерпимість основою політики сепаратистів», – зазначив Олександр Заєць. Згадано практику відбирання культових приміщень бойовиками, де вони влаштовують свої так звані бази.