Created with Sketch.

У Києві презентували книгу «Екуменічна місія східних католицьких Церков Європи сьогодні»

31 серпня, 09:25

У Софійському соборі Києва презентували український переклад книжки «Екуменічна місія східних католицьких Церков Європи сьогодні». Участь у заході взяли журналісти, представники органів державної влади, зокрема Державної служби України з етнополітики і свободи совісті, духовенство. Модератором виступила релігієзнавець Людмила Филипович.

Презентуючи книжку, Блаженніший Святослав пояснив контекст, у якому вона постала. Він розпочав із подій 2018 року, коли до Рима приїжджала величезна група під керівництвом митрополита Іларіона Алфєєва під назвою «Паломництво з Москви». У Ватикані їх прийняли на найвищому рівні. Під час цього візиту вони звинувачували, зокрема УГКЦ, мовляв, у втручанні у внутрішні православні стосунки. «Тоді почалася певна маніпуляція поняттями міжцерковного і богословського діалогу».

Предстоятель розповів, що, з одного боку, православні звинучували східних католиків у прозелітизмі, а «другою темою, яка почала обговорювалась в той час, було поняття уніятизму і самого існування Східних Католицьких Церков».

«Баламанський документ відкинув уніатизм як метод об’єднання Церков. Але цікаво, що в московській риториці почалися певні маніпуляції. Ніхто не говорив про уніятизм, але про уніятство. А уніятство в їхньому сенсі означає одне і друге разом», — пояснив Глава УГКЦ.

Він нагадав про Гаванську декларацію, згідно з якою доля «Східних Католицьких Церков мала бути окреслена до мовчазної, а якась роль у міжцерковних стосунках взагалі неможлива».

Глава УГКЦ також говорив про 2019 рік.

«2019 рік став поворотним роком в історії Київського християнства, події якого обов’язково зацікавлять тих, які вивчають канонічне право і моделі, що сьогодні Церкви вибудовують у своїх стосунках. Не тільки всередині православ’я, але і в міжконфесійному діалозі, зокрема в контексті православно-католицьких стосунків», — підсумував Глава УГКЦ Блаженніший Святослав.

«Київське християнство почало набирати, чи радше відновлювати, свою суб’єктність. Саме цей рік був роком колосального напруження, ескалації у стосунках трикутника Рим—Константинополь—Москва. Відтак Українська Греко-Католицька Церква опинилася в центрі цієї ескалації, адже більше не була предметом перемовин між Римом, Москвою і Константинополем, а починала ставати дуже активним суб’єктом», — наголосив Блаженніший Святослав.

А що відбулося після 2019 року? «І Апостольська столиця в Римі, і Вселенський Патріарх, — зазначив Глава УГКЦ, — не просто вітали розвиток суб’єктності Київського християнства, але й сприяли цьому. А що зробила Москва? Пішла на нас війною, забрала нам право на існування. Я вже не кажу про право на будь-який голос, на будь-які стосунки. Але на третій рік цієї повномасштабної війни голос Київських Церков, як Православної, так і нашої, потужно лунає на весь світ».

Книга включає доповіді еклезіологічного, пасторального, духовного та канонічного змісту, представлені на зазначеній зустрічі.

Предстоятель УГКЦ зазначив, що на цю книгу мають звернути увагу богослови, які займаються питаннями діалогу, зокрема, екуменічного, а також церковні історики, тому що 2019 рік став поворотним роком в історії київського християнства.

«Думаю, що ці події обов'язково зацікавлять так само тих, хто вивчає канонічне право і моделі, які сьогодні церкви вибудовують у своїх стосунках. Не тільки всередині православ'я, але так само в міжконфесійному діалозі, зокрема, в контексті православно-католицьких стосунків», - сказав Святослав Шевчук.

Оригінал видання був опублікований у ватиканському видавництві Libreria editrice vaticana 2021 року.

Читайте також
Католики Наші священики готові віддати життя за свій народ, — Глава УГКЦ в Румунії
Вчора, 12:10
Католики Глава УГКЦ висловив співчуття з приводу смерті владики Василя Лостена
31 серпня, 09:18
Католики «До останнього свого дихання він молився за Україну, нашу Церкву і народ», — Глава УГКЦ про владику Василя Медвіта
31 серпня, 13:29
Католики У Варшаві презентували книгу звернень Глави УГКЦ польською мовою
31 серпня, 09:19