Created with Sketch.

У Києві заклали камінь на місці майбутнього меморіалу Пам'яті жертв геноциду кримськотатарського народу

18 травня, 19:52

Україна сьогодні вшановує пам'ять жертв геноциду кримських татар. Президент Володимир Зеленський взяв участь у відкритті пам’ятного каменя на місці, де зведуть Меморіал пам’яті жертв геноциду кримськотатарського народу.

Про це Офіс Президента повідомляє у Фейсбуці.

«У тих, хто вижив, після 1944-го були вкрадені ще десятиліття – час, який кілька поколінь були змушені існувати поза Кримом і під тиском брехні та зловмисної пропаганди проти кримськотатарського народу. Лише з послабленням тодішньої московської влади та з відновленням незалежності України у кримських татар зʼявилась можливість утверджувати на державному рівні правду про злочин геноциду і відновлювати нормальне життя у Криму», - зазначив Зеленський на відкритті.

За його словами, до 2014 року Крим був дійсно щасливим домом для багатьох наших людей, і таким Крим знову буде.

«Буде обовʼязково, – коли сила нашої стійкості, нашої зброї, нашої дипломатії та сила справедливості для України забезпечать звільнення Криму від окупації. Півострів, якому судилося стати одним із найкращих для життя місць у Європі, саме таким і буде – без Росії», - наголосив Зеленський.

Депортація кримськотатарського народу

18 травня 1944 року на світанку розпочалася депортація кримськотатарського народу з Криму. У таємній постанові Державного комітету оборони "Про кримських татар" увесь народ звинуватили у зраді та колабораціонізмі і наказали виселити з Криму. Готували цю операцію тиждень, залучивши до неї 32 тисячі НКВСників.

За майже три доби з Криму вивезли близько 200 тисяч кримських татар. У дорозі та в перші роки після виселення загинуло 46% депортованих.

Вивозили переважно до республік Центральної Азії, зокрема до Узбекистану. 10 тисяч кримських татар, солдатів Червоної армії, які повернулися з фронту в Крим, теж депортували. 12 років кримські татари мали статус спецпереселенців, позбавлених громадянських та людських прав і свобод.

Офіційно повертатись до Криму депортованим дозволили у 1989 році.

У 2015 році Верховна Рада визнала депортацію кримськотатарського народу геноцидом.

Читайте також
Держава На Личаківському кладовищі вшанували пам'ять воїнів Української Галицької Армії
18 травня, 11:43
Держава У Києві сьогодні відбудуться заходи до роковин трагедії Бабиного Яру
18 травня, 10:05
Держава У Києві відбудеться щорічний Марш пам’яті жертв трагедії Бабиного Яру
18 травня, 11:00
Держава 1 жовтня в Україні відбудеться загальнонаціональна хвилина мовчання
18 травня, 10:00