У Лондоні представлено лист рабина до Генріха VIII з проханням не розлучатися з дружиною

12.12.2020, 09:00
Світові
На ілюстрації: лист Яакова Рафаеля Генріху VIII. Фото: British Library Board - фото 1
На ілюстрації: лист Яакова Рафаеля Генріху VIII. Фото: British Library Board
Не змігши знайти біблійні підстави, за якими його шлюб з бездітною Катериною Арагонською можна анулювати, англійський монарх звернувся до єврейських релігійних авторитетів.

Сорок старовинних єврейських рукописів представлені на виставці, що відкрилася днями в Британській бібліотеці, — повідомляє Lenta.ua з посиланням на The Times of Israel.

Серед експонатів — документи з Європи і Північної Африки, Близького Сходу, Індії та Китаю, що охоплюють весь спектр людської діяльності — від науки і релігії до музики, філософії і алхімії.

Один з найбільш сенсаційних манускриптів — лист італійського рабина Яакова Рафаеля, автор якого закликає англійського монарха не анулювати свій шлюб з Катериною Арагонською. Але для початку — трохи історії. У 1509 році Генріх VIII вступив у свій перший шлюб — з дочкою іспанського монарха Катериною Арагонською, яка дуже недовго була одружена з рано померлим братом Генріха — Артуром. Вона швидко стала головним радником Генріха і найбільш довіреною особою, але, на жаль, за роки подружнього життя Катерина так і не подарувала королю спадкоємця чоловічої статі. Деякі її вагітності були невдалими, одна закінчилася народженням дочки, а єдиний син прожив трохи більше ніж місяць.

Офіційний портрет Катерини Арагонскької, близько 1525 р. - фото 63194
Офіційний портрет Катерини Арагонскької, близько 1525 р.

 

У підсумку в 1525 році король вирішив розлучитися з дружиною, чому сприяло і захоплення фрейліною Анною Болейн. Як відомо, Католицька Церква не визнає розлучень, тому монарх шукав можливий вихід із ситуації.

Офіційний портрет Катерини Арагонскької, близько 1525 р. - фото 63193
Офіційний портрет Катерини Арагонскької, близько 1525 р.

 

 

Можлива лазівка була знайдена в Біблії, де в Книзі Левіт міститься заборона вступати у зв'язок з вдовою брата. Свого часу папа римський дав Генріху VIII особливий дозвіл одружитися з Катериною, але зараз королю було потрібно інше рішення, і він вирішив спробувати щастя у євреїв. Зробити це було непросто, оскільки ще 1290 року декрет Едуарда I наказав усім євреям покинути межі Британських островів.

Відповідного рабина знайшли в італійській Модені. Однак вердикт рава Рафаеля засмутив винахідливого короля. Той писав, що оскільки Артур помер, не залишивши спадкоємців, то Генріх мав право взяти в дружини Катерину і навіть був зобов'язаний це зробити. Рабин посилався при цьому на вірш з Второзаконня, який зобов'язує чоловіка одружитися з дружиною померлого брата.

Проте після тривалого судового процесу в 1533 році шлюб Генріха VIII і Катерини все-таки був розірваний і анульований архієпископом Кентерберійським. Через рік англійський парламент прийняв Акт про супрематію, який оголосив короля верховним главою англіканської церкви і привів до остаточного розриву з Римом.

Теги: #Англія