Днями у Національному музеї імені Андрея Шептицького у Львові відкрили виставку «Псалми». На ній експоновано твори, написані у вересні цього року в селі Новиця, що на Лемківщині (Польща), в осередку Братства греко-католицької молоді «Сарепта», де відбувся ХІ Міжнародний іконописний пленер з темою «Псалми».
«Спочатку здавалося, що тема “Псалми” – не зовсім відповідна до творіння ікон, бо це ліричні молитовні пісні, пісні філософського характеру. Проте коли ми почали працювати, то зрозуміли, що ця тема якнайкраще відповідає, власне, нашим намірам. Бог завжди поряд – і ззаду мене, і спереду, Він кладе мені на голову руку…», – поділився з присутніми з нагоди відкриття завідувач кафедри сакрального мистецтва Львівської академії мистецтв професор Роман Василик.
У ХІ іконописному пленері взяли участь понад п’ятдесят художників-іконописців з України, Польщі, Білорусії, Словаччини, Литви та Сербії. Кожен з учасників переконаний, що псалми не втратили своєї актуальності. Ба більше, художники-іконописці намагалися відкривати їх зміст по-своєму.
Крім того, митці також скористалися нагодою познайомитися із поетичними інтерпретаціями псалмів у творчості польських та українських поетів: Я. Кохановського, Ф. Карпінського, Т. Шевченка, Ч. Мілоша, А. Брандстаттера, тобто відбувалось синхронне прочитанням псалмів у давніших версіях наших національних мов, а також старослов’янською.
Як повідомили організатори, в останні дні пленеру учасники навіть виконали псалми під керівництвом відомого польського співака Адама Струґа. Тому вони вибирали собі ті псалми чи фрагменти, які їх найбільше зворушили, або ті, які передавали їхні релігійні почуття.
Додамо, що експозиція триватиме у Національному музеї у Львові до 24 листопада. В Україні її можна побачити лише у Львові. Згодом відвідати виставку можна буде у Польщі, Білорусі, Словаччині, Литві та Сербії.
Нагадаємо, що псалми призначалися для співу з музичним супроводом і вживалися в Літургії. Більшість псалмів — вираження хвали і поклоніння Богові та Його ділам.
Фото – Олени Ляхович