Created with Sketch.

У Львові руйнується унікальна пам’ятка архітектури – церква св. Миколая

02.03.2016, 09:14

У Львові волога та грибок руйнують пам’ятку архітектури – церкву святого Миколая, що на вул. Б.Хмельницького.

У Львові волога та грибок руйнують пам’ятку архітектури – церкву святого Миколая, що на вул. Б.Хмельницького.

Це памʼятка архітектури національного значення, один із найдавніших храмів Львова. Храм збудований, ймовірно, у другій половині XIII ст. Документ 1292 року про надання князем Левом церкві земельних угідь може вказувати на одну із можливих дат завершення будівництва.

Сьогодні стіни стародавнього храму покриті вологою і починають руйнуватися, інформує IA ZIK.

Начальник управління охорони історичного середовища Львівської міської ради Лілія Онищенко зазначає, що основна проблема стосується дренажу території і водовідведення.

«Ділянка території, на якій стоїть храм, нахилена, над нею є горб, тому вся вода стікає під церкву. Внаслідок цього волога піднімається по стінах, і вони руйнуються. Відтак, найперше, що треба зробити – облаштувати дренаж території і відвести воду. Це першочергова проблема. Щодо даху, то він ще не тече, але вже є тенденція до того, що його треба міняти», – зазначає очільниця управління.

Вона додала, що цьогоріч з міського бюджету Львова виділено 90 тис. грн на проектну документацію ремонтних робіт.

«Коли буде кошторис, тоді буде відомо, скільки потрібно коштів на ремонт. Проектна документація вже опрацьовується. Думаю, за місяць вона буде готова», – сказала Лілія Онищенко.

Як зазначає голова Львівської обласної організації Українського товариства охорони пам’яток історії та культури Андрій Салюк, церква святого Миколая належить до дуже важливих і виняткових пам’яток Львова.

«Для Львова кожна пам’ятка є важливою і неповторною. Кожна з них має свою історію. Церква Миколая дійшла до нас в своїй основі ще з княжих часів. Ця пам’ятка пережила всі окупаційні влади. Тому вона є як свідчення прадавньої історії», – зауважує він.

Як зазначає у свою чергу директор наукової бібліотеки ЛНУ ім. І.Франка, історик Василь Кметь, церква св. Миколая є архітектурною перлиною Львова: насамперед тому, що давня хрестовокупольна будова сягає XIII ст. і пам’ятає князів Данила та Лева. Ця церква є частиною колишнього замкового комплексу, і це теж її особливість. 

Він додає, що впродовж століть храм зазнавав руйнувань. Зокрема, 1623 року була велика пожежа. Після 1669 року відбулася перебудова церкви. Також пожежі виникали у XVIII та ХІХ століттях. 

«Щодо ХХ століття, то найбільший реставраційний проект здійснений у 20-х рр. У післявоєнні роки в церкві не відбувалося жодних капітальних ремонтів. Дах кілька десятків років не змінювали. Сьогодні є проблеми і з дренажем фундаменту, оскільки розміщення церкви під горою Будильницею зумовлює, що до неї стікає вода. Це приводить до замокання, зволоження стін, від чого страждають ікони і фрески», – пояснює Василь Кметь.

Водночас історик наголошує, що храм – важливий туристичний об’єкт, перлина Львова.

Довідка.

Церква святого Миколая – памʼятка архітектури національного значення, один із найдавніших храмів Львова. Знаходиться під горою Будельницею на вул. Богдана Хмельницького, 28 г (колишній Волинський тракт).

Посвята храму святому Миколаєві, котрий є, зокрема, покровителем торговців, а також розміщення поблизу брами на старій торговиці (ринку), дають підстави вважати, що фундаторами храму були давні львівські купці. Існує, однак, й історична традиція, згідно з якою церква була придворним храмом, княжою усипальницею, і осередком громадсько-політичного життя раннього Львова. Традиція, ймовірно, навіяна княжим привілеєм, наданим храмові.

Храм збудований, імовірно, між 1264 і 1340 роками. Документ 1292 року, про надання князем Левом церкві земельних угідь, може вказувати на одну із можливих дат завершення будівництва.

Від 1700 року храм належав Греко-Католицькій Церкві, від 1946 року – до Православної Церкви Московського Патріархату, з 1989 – до УАПЦ, а згодом до УПЦ КП.

Читайте також
Світові Підбиваючи підсумки року, Кирил згадав свій внесок у війну в Україні
Вчора, 13:09
Суспільство Патріарх УГКЦ розповів, як молиться під час ракетних обстрілів
Вчора, 12:29
Суспільство Олександру Усику заборонили на ринзі цілувати хрест
Вчора, 12:18
Суспільство РПЦ виступила проти багатоженства на Росії
Вчора, 11:46