Created with Sketch.

У Львові вивчали досвід подолання насильства та сприяння культурі діалогу

12.06.2018, 15:24

Протягом чотирьох днів, 6-9 червня, в УКУ у Львові проходив Міжнародний форум «Подолання насильства та сприяння культурі діалогу: вивчення досвіду країн Центральної та Східної Європи».

Протягом чотирьох днів, 6-9 червня, в Українському Католицькому Університеті у Львові проходив Міжнародний форум «Подолання насильства та сприяння культурі діалогу: вивчення досвіду країн Центральної та Східної Європи». 

Представники України, Німеччини, Польщі і Російської Федерації поставили собі за мету передусім почути біль тих, хто страждав на цій землі у час, коли зіткнулися у герці два тоталітарні режими. А розуміння різних досвідів насильства полегшує пошук шляхів подолання його наслідків. Спілкуючись у групах, оглядаючи музейні експозиції, беручи участь у спільних молитвах, учасники Форуму формували атмосферу діалогу та вчилися розуміти одне одного.

На відкритті Форуму президент Інституту релігії і суспільства УКУ Мирослав Маринович наголосив на важливості духовної складової міжнародної зустрічі представників різних націй і різних віросповідань.

Форум складався з чотирьох умовних блоків, які визначали тематику праці міжнародної групи учасників: «Львів як місце зустрічі й викликів пам’яті», «Тюрма на Лонцького як дзеркало різних досвідів насильства в Україні», «Репресії та переслідування очима жертв», «Як навчитися від інших і вибудувати європейську пам’ять?». Зі своїми свідченнями про переслідування перед учасниками Форуму виступили учасник націоналістичного руху, воїн дивізії «Галичина», багатолітній в’язень ҐУЛАҐу й учасник Кенгірського повстання Іван Мамчур та учасник Руху опору 70-х років, двічі засуджений в’язень ҐУЛАҐу Зорян Попадюк.

Духовна частина заходів передбачала щоденні молитви згідно з різними християнськими традиціями, а також за ісламською та юдейською традиціями. Відбулося вшанування жертв політичних репресій, в’язнів концтаборів і львівського ґетто біля відповідних пам’ятників і меморіальних знаків у різних частинах міста Лева.

Дидактична частина заходів передбачала екскурсії і навчальні семінари – зокрема, в музеї «Тюрма на Лонцького». Окремий день був присвячений формату «відкритого простору», де представники різних країн обговорювали свої враження і шляхи подолання конфліктів. Важливим також був Круглий стіл: «Як подолати спадок насильницької історії? Яке має бути ставлення до вини? Досвід і перспективи», в якому взяли участь редактор культурологічного журналу «Ї» Тарас Возняк, співробітниця Українського інституту вивчення Голокосту «Ткума» Анна Медведовська, програмний директор Кримського Дому Алім Алієв і згаданий уже президент Інституту релігії і суспільства УКУ Мирослав Маринович.

Російські учасники Форуму були формально запрошені співорганізаторами з Німеччини. На вимогу української сторони, вони представляли лише ті суспільні кола Росії, які критично ставляться до антиукраїнської політики путінського режиму. Це, зокрема, правозахисна організація «Меморіал» і «Преображенское братство».

Згадуючи про їхню участь, директор Фундації Максиміліана Кольбе д-р Йорг Люєр відзначив: «Ми радіємо, що представники Російської Федерації не злякалися приїхати до Львова і готові спілкуватися про культуру діалогу і досвід подолання насильства у Європі...  Спочатку мої очікування були досить скептичні, адже подібний форум ми робимо в Україні вперше за участі різних дослідників, викладачів, науковців. Але мої побоювання не справдилися. Усе, що відбувалося у Львові, – чудова організація заходів ІРС УКУ, конструктивний діалог – спонукають до найвищої позитивної оцінки цього Міжнародного форуму».

Своєрідним підсумком усіх заходів Форуму можна вважати твердження М. Мариновича: «Стан фактичної війни з Росією, в якому перебуває Україна сьогодні, не виключає потреби осмислювати причини насильства й шукати коріння нинішніх проблем у минулому. А ми, християни, маємо осмислювати історію не задля того, щоб примножувати ворожнечу, а для того, щоб виконати заповідь Христа  - бути миротворцями».

Організували форум Інститут релігії і суспільства УКУ (Україна), Фундація Максимілліана Кольбе (Німеччина) та альманах «Więż» (Польща) за фінансової підтримки Фундації „Renovabis” (Німеччина).

Ярослав КІТ

Світлини автора

Читайте також
Відкрита тема "Священна війна" Кирила (Гундяєва), патріарха "русского міра"
Сьогодні, 12:30
Відкрита тема Спільне святкування Пасхи: чи є бажання до такого дійти?
Вчора, 09:00
Огляд подій Про війну в Україні Ватикан говорить за допомогою двох мов, протилежних за змістом. Ось вони у порівнянні
12 червня, 12:20
Відкрита тема Антитрадиційні "скрєпи" "русского мира": ідеологія vs Передання
12 червня, 09:00