Із заходом сонця 30 серпня в мусульман почався місяць Мухаррам, в перший день якого настав новий, 1441 рік за Хіджре.
Із заходом сонця 30 серпня в мусульман почався місяць Мухаррам, в перший день якого настав новий, 1441 рік за Хіджре.
Відлік часу за мусульманським календарем ведеться від дати одної з поворотних подій за всю історію ісламу – переселення (по-арабськи – «хіджри») пророка Мухаммада разом з однодумцями з Мекки, де в той час мусульмани були гнобленою меншістю, в Ястриб (пізніше це місто почало називатися Медіна – місто Пророка). На виконання наказу Всевишнього переселення це було здійснене в 622 році за григоріанським календарем (через 13 років після того, як пророку було послано перше Одкровення) для заснування незалежної ісламської держави.
Ввів у дію календар по Хіджре один із сподвижників Мухаммада – халіф Омар. І сталося це через 17 років після переселення.
В основі мусульманського календаря лежать 12 місяців місячного року, що містить 354 дні, а у високосний рік – 355 днів (нагадаємо, початком доби вважається не північ, а час відразу після заходу сонця). Місяць в місячному календарі – це період між двома молодиками. І саме кожного місяця (за допомогою безпосереднього спостереження за Місяцем) визначаються дати мусульманських свят і пам’ятних дат на кожен рік. Щорічно місячний календар «випереджає» сонячний приблизно на 11-12 днів. Тому дата настання нового року весь час змінюється.
Починається ж мусульманський місячний рік з першого дня священного місяця Мухаррам. У більшості мусульманських країн Новий рік не є святом, ніякого особливого значення цій події не надають і ніякі урочистості з цього приводу не проводяться.
В цей день у всіх мечетях читається проповідь про Хіджре. У багатьох країнах за традицією до заходу сонця мусульмани постять, а за досить скромною вечерею читають Коран і просять Аллаха про мир і благополуччя в своїх домах.
Зате дуже багато для тих, хто сповідує іслам, означає Мухаррам. Це один із чотирьох місяців (Раджаб, Зуль-Каада, Зуль-хіджа, Мухаррам), протягом яких Аллах забороняє війни, кровну помсту, конфлікти і чвари. Це період покаяння і богослужіння. Після Рамадану це найкращий місяць для дотримання посту: тому, хто постить один день в Мухаррам, віддасться як за 30 постів. До того ж, у цей період прийнято робити якомога більше для підтримки незаможних одновірців, жертвувати на благоустрій мечетей і взагалі здійснювати якомога більше добрих вчинків.
А перші десять днів місяця Мухаррам вважаються особливо благословенними для початку дуже важливих в житті кожної людини справ.