У ПЦУ занепокоєні, що представники влади перешкоджають людям добровільно покидати структури Московського Патріархату.
Про це йдеться у Заяві Київської Митроиполії ПЦУ.
"З багатьох регіонів України надходить інформація про те, що на місцях окремі держслужбовці та представники органів, покликаних оберігати правопорядок і безпеку, втручаються у процес добровільного ухвалення православними громадами рішення щодо виходу з юрисдикції структур Московського Патріархату в Україні. Вони перешкоджають проведенню загальних зборів таких громад, втручаються у здійснення реєстрації місцевими адміністраціями статутних документів громад. Фіксуються факти прямого тиску на активних парафіян і священнослужителів та їхнього залякування, зокрема шляхом використання інструментів кримінального провадження", - зазначають у ПЦУ.
Автори Заяви наголошують, що право вільного обрання релігійною громадою гарантоване Законом України про свободу совісті та релігійні організації (ст.8).
Крім того, вважають вони, процес добровільної зміни церковної юрисдикції є абсолютно об’єктивним:
"Дані соціологічних досліджень свідчать про різке падіння довіри наших співгромадян до структур Московського Патріархату – 3/4 з тих, хто ще на початку року ідентифікували себе з цим релігійним об’єднанням, втратили до нього довіру. На фоні відкритої цинічної підтримки, яку надають російській агресії очільник Московської Патріархії Кирил Гундяєв та підпорядковані йому інституції, враховуючи багатолітню широку і послідовну підтримку структурами МП в Україні ідеології «русского міра», пропаганди єдності з Москвою, а також повідомлення про численні факти колабораціонізму з боку духовенства МП з російськими окупантами – цілком зрозумілим є бажання православних вірних в Україні повністю і остаточно порвати з РПЦ".
У ПЦУ зазначають, що УПЦ МП вводить в оману людей, заявляючи, шо їхні священнослужителі не мають нічого спільного з Москвою та Кирилом:
"Адже в першому ж пункті оновленого статуту поточний статус релігійного об’єднання УПЦ (МПвУ) визнається заснованим на грамоті попереднього Московського Патріарха Алексія ІІ, де ясно вказано, що УПЦ входить до складу РПЦ...
Можна констатувати, що головним поточним завданням релігійного об’єднання УПЦ стало збереження числа парафій за будь-яку ціну. До виконання саме цього завдання через особисту прихильність, а можливо і через корупційні схеми, залучаються і наділені владою особи, про що і свідчать згадані вище тенденції".
Київська Митрополія Православної Церкви України відтак звертається до всіх, від кого це залежить, із закликом невідкладно вжити належних заходів для припинення практики перешкоджання православним громадам у справі виходу їх з-під влади структур Московського Патріархату.