18 травня відзначається День пам'яті геноциду кримськотатарського народу. Україна сьогодні на хвилину замовчить.
У цей день 72 роки тому перші ешелони с кримськими татарами рушили з Криму до Середньої Азії. Всього протягом трьох діб тоді примусово вивезли близько 180 тисяч людей, половина депортованих загинула дорогою або у перші місяці заслання.
За повідомленням ТСН, сьогодні опівдні, одразу після хвилини мовчання, машини зупиняться на вулицях, а водії натиснуть клаксони - цю акцію оголосив Меджліс.
В зазначений час всі українські телевізійні канали і радіостанції передають спеціальний сигнал в пам'ять жертв геноциду кримськотатарського народу.
В Києві вранці біля будівля Київського національного інституту ім. Т.Г. Шевченка молодь створить живу інсталяцію у вигляді кримськотатарського прапора.
На Майдані Незалежності заплановано мітинг пам'яті жертв геноциду.
Ввечері в Національній опері України відбудеться концерт-реквієм. У ньому візьмуть участь перші особи країни та лідери кримськотатарського народу. Також будуть присутні громадські та політичні лідери, глави дипломатичних місій іноземних держав в Україні, представництв міжнародних організацій, культурні та наукові діячі, керівники релігійних організацій.
Водночас у самому анексованому Криму російська окупаційна влада забороняє будь-які акції пам'яті - офіційно у двох містах, Красноперекопську та Судаку. Але відомо, що багатьом кримським татарам в інших містах можновладці натякали, що не треба акцій. У соцмережі напередодні виклали відповідний документ, розповсюджений у Севастополі. Він адресований директорам навчальних закладів.
Нагадаємо, 11 травня Верховна Рада ухвалила постанову про звернення до світових організацій щодо вшанування пам'яті жертв геноциду кримськотатарського народу та порушення Росією його прав. Документ передбачає звернення до Організації Об'єднаних Націй, Європейського парламенту, Парламентської Асамблеї Ради Європи, Парламентської Асамблеї ОБСЄ, світових лідерів та всіх членів міжнародного співтовариства. Звернення до світової спільноти містить заклик визнати депортацію кримських татар у 1944 році геноцидом і долучитися 18 травня, у День пам'яті жертв геноциду кримськотатарського народу, до вшанування пам'яті невинних жертв злочину, скоєного комуністичним тоталітарним режимом, а також жертв протиправних дій російської окупаційної влади.