У Стамбулі Патріарх Варфоломій висвятив на єпископа  екзарха Вселенської Патріархії в Україні

У Стамбулі Патріарх Варфоломій висвятив на єпископа  екзарха Вселенської Патріархії в Україні - фото 1
У Стамбулі 8 листопада відбулась подія історичного масштабу – висвята екзарха Вселенського Патріархату в Україні архимандрита Михаїла (Аніщенка) на єпископа Команського.

Урочиста патріарша Літургія відбулась у храмі Архангелів Вселенської Патріархії. Вселенському Патріарху Варфоломію співслужили митрополит Переяславський і Вишневський Олександр (Драбинко), єпископ Володимир-Волинський і Турійський Матфей (Шевчук) та архієреї Вселенської Патріархії, інформує "Духовний фронт".

Ця подія – новий етап у спілкуванні Церкви-Матері зі своєю дочкою – Православною Церквою України. Ще від часу древньої Русі в Києві та інших містах Київської митрополії існували окремі монастирі та братства, які мали статус ставропігії, тобто підпорядковувались безпосередньо Вселенському патріарху.

Через різні події, які стались в історії України, ці ставропігії були втрачені. Лише у жовтні 2018 року відбулось відновлення древньої ставропігії. Тоді Верховна Рада України ухвалила історичне рішення про передання Андріївської церкви у користування Вселенській Патріархії. Відтоді і дотепер відновлена ставропігія Матері-Церкви є своєрідним представництвом Константинополя в Україні, що діє на постійній основі. Одним із головних завдань цієї церковної установи є налагодження прямого спілкування між Константинополем та Києвом.

Не менш важливим є факт, що очолює це представництво виходець із України. Його посвята є чи не першим випадком у новітній історії православ’я в Україні, коли Вселенський патріарх висвячує на єпископа саме українця. В історії нам відомо, що перші Київські митрополити прибували з Константинополя і були греками за етнічним походженням.

Тепер Константинополь продовжує свою опіку над Україною, і виходячи із потреб українців поставляє на таку відповідальну посаду людину, яка добре знає усі українські проблеми.

Кандидатура отця Михаїла є найбільш вдалою для виконання цієї поважної місії. Освічений, мудрий богослов та добрий-пастир-патріот – це якості якими можна описати молодого екзарха. Його юність минула на теренах Волині. Саме там він здобув богословську освіту і розпочав своє священниче служіння. Несучи свій послух перед Церквою, отець Михаїл продовжив своє навчання у відомих і поважних європейських богословських закладах Греції та Швейцарії. Згодом Господь, який знає людські помисли та бачить людські душі і серця, покликав його до служіння у лоні Вселенської Патріархії. Упродовж 2011 – 2019 років він був настоятелем храму преподобного Аліпія Стовпника Вселенського Патріархату в Анталії (Туреччина). 2013 року Вселенський патріарх Варфоломій возвів отця Михаїла у сан архимандрита, а тепер звершив його висвяту у сан єпископа.

Ця подія має важливе значення для України. Вона не лише сприятиме утвердженню в Україні Помісної Церкви, але й не дасть Російській Церкві взяти реванш у насадженні ідеології «русского міра».

Про важливість цієї події читайте у статті Дмитра Горєвого: Екзарха Вселенського патріархату в Україні підвищили до статусу єпископа. Що це означає для Києва?