У столиці рятують скульптуру біблійного Самсона

11.07.2020, 19:48
У столиці рятують скульптуру біблійного Самсона - фото 1
Сучасний «Самсон» - це копія фонтану XVIII століття, збереженого в музеї.

У Києві на Подолі розпочалися підготовчі роботи перед початком реставрації легендарного фонтану "Самсон", - повідомляє Сегодня.

Територію, яка прилягає до занедбаного Гостинного двору, обгородили високим зеленим парканом, а біля статуї в чаші, де знаходитися скульптура "Самсон, що розриває пащу лева", з'явилися металеві риштування.

У комунальному об'єднанні "Київзеленбуд" розповідають про заплановані заходи ремонтних робіт.

"Ми розпочали підготовчі роботи. Передбачено реставраційний ремонт ротонди і чаші фонтану, бетонної скульптури "Самсон"і мідної скульптури "Андрій Первозванний". Навколо ротонди заплановано відремонтувати і перекласти мощення. Також будуть замінені і переоснащені інженерні комунікації фонтану, влаштоване декоративне підсвічування", - говорять в "Київзеленбуд".

Загальна вартість реставраційних робіт складе близько 2,5 мільйона гривень. Роботи планують закінчити в серпні-вересні цього року.

Зараз конструкція ротонди помітно покрита тріщинами, скульптура Самсона та й самого лева також розсипається.

Кияни радіють, що міська влада таки звернула увагу на занедбаний фонтан.
«Як неможливий Київ без Подолу, так неможливо уявити Подол без Сасмона», - говорить киянин Олег Головатий. – «Композиція біблійного персонажа на стільки вмонтувалася у свідомість подолян, що кожного разу проходячи поруч, я відчуваю те саме тепло, яке надихало відомого майстра створити такий шедевр».

«Хоча я і не українець, а киянином став лише десять років тому, коли приїхав з Грузії, - говорить мешканець Подолу Георгій, - з самого початку мого перебування в Києві я із захопленням спостерігав за великою кількістю пам’ятників, розкиданих по місту. Для мене Самсон є особливим не тільки тому, що він поруч з моїм будинком. Кожного разу, проходячи повз нього, я повертаюся думками до біблійної історії про велику силу Самсона, коли він перемагав ворогів».

Ким же був біблійний Самсон і чим він привернув увагу київських зодчих?

Біблійний Самсон був останнім суддею давнього Ізраїлю. Історія його життя описана в Книзі Суддів. Біблія говорить, що він мав величезну фізичну силу, котру використовував для боротьби зі своїми ворогами та звершення подвигів. Самсон неозброєним перемагав лева, розганяв цілі армії супротивників за допомогою щелепи віслюка, самотужки руйнував великі будівлі.

За біблійними переказами, перед народженням Самсона до його батька Маноаха та матері, котра була неплідною, з'явився ангел та пообіцяв, що вони матимуть сина, котрий врятує народ Ізраїлю від філістимлян. Згідно обітниці народжене дитя повинно було стати «назореєм» та не стригти своє волосся.

За своє життя Самсон добився багатьох перемог над ворогами Ізраїлю, допоки не розповів філістимській жінці таємницю своєї сили, що його й згубило.
Image
Історики Києва вважають, що перший басейн для води на Контрактовій площі було споруджено ще за часів Київської Руси. Воду для нього подавали по дерев'яних трубах. В добу Відродження за зразком європейських міст на Подолі в Києві з'явився свій фонтан. В 1749 році за проектом архітектора Івана Григоровича-Барського був облаштований фонтан з ротондою, який називався «Феліціал». Він являв собою арочний павільйон з подвійними коринфськими колонами і фігурою святого Андрія Первозванного на куполі. Усередині альтанки стояла дерев'яна скульптура ангела з чашею, з якої витікала вода. Згодом тут була розміщена скульптура біблійного Самсона.

Під час свят духовенство освячувало воду у фонтані, а колони ротонди прикрашали гілками дерев. На шию біблійному богатирю вішали натільні хрестики, щоб той охороняв місто від біди. З тих далеких часів існує легенда, що на місці нинішнього фонтану «Самсон» колись було святе джерело. Кияни вірили, що від цього джерела залежить доля Києва: поки воно існує – буде існувати й місто. Саме для збереження джерела і було побудовано фонтан. Кияни переконували приїжджих, що, випивши з нього води, ті залишаться в місті назавжди.

За радянських часів фонтан було розібрано. І лише напередодні 1500-літнього ювілею Києва було прийнято рішення відновити альтанку та фонтан.