У столітньому органі римо-католицької катедри у Львові знайшли записку майстрів

25 січня, 11:44
Культура
У столітньому органі римо-католицької катедри у Львові знайшли записку майстрів - фото 1
Цього тижня головний орган римо-католицького катедрального собору поїхав на реставрацію до польської фабрики «Ars Organum» поблизу містечка Зелена Гура. Повернеться він у храм приблизно через два роки.

Про це у коментарі Tvoemisto.tv повідомив органний майстр Віталій Чижевський.

Під час демонтажу спеціалісти ретельно вивчили інструмент, щоб дослідити не лише його технічний стан, а й історичну цінність.

«Все почалося з інвентаризації, під час якої ми дізналися нові факти створення інструменту. Вважалось, що орган був побудований у 1839 році, фабрикою органного майстра Яна Слівінського, який жив у Львові. На пульті є табличка Яна Слівінського. Але зараз після дослідження з’ясувалось, що це не зовсім так. Насправді, він був перебудований у 1899 році працівниками Яна Слівінського, а у 1839 році - його створив інший майстр - Роман Духенський», – розповідає Віталій Чижевський.

За його словами, в інструменті є труби, які належать роботам майстрів, які працювали у XIX столітті у Львові – Роману Духенському та Ігнатію Жебровському. А на фабриці Яна Слівінського робили лише реготизацію цього органу: там переробили шафи, деякі механізми та додали труби.

«На сьогодні в органі катедри 23 голоси, з них тільки два є Яна Слівінського, і десь 50/50 – це регістри Ігнатія Жебровського та Романа Духенського. У радянський час намагалися цей інструмент збільшити, додали ще голосів і зробили деяку суміш. На цьому інструменті зараз близько дві тисячі труб», – каже майстер.

Сам орган зроблений із дерева та спеціального органного металу – сплаву свинця та олова.

Також цікавим фактом є те, що деякі труби були додані з органу, який можна побачити у Церкві святого Андрія. За словами майстра, їх з часом мають повернути туди. Зараз вони відокремлені від інструменту та чекають на свою подальшу долю.

І це не єдина цікава знахідка. Віталій Чижевський розповів, що під час демонтажу інструменту, в елементах органної шафи знайшли записку, яку залишили працівники фабрики Яна Слівінського. Вона датується 1899 роком та має наступний зміст: «Ті, що цей орган ставили, для вічної пам’яті тут підписалися»! Львів, 1899. Юліан Райманн, Франтішек Бучак, Антоні Бар, Борусевич Ян, Лакування Генрик Бурштин».

У столітньому органі римо-католицької катедри у Львові знайшли записку майстрів - фото 85981

«Після того, як орган у 1899 році перебудували, більше ніяких професійних реставраційних робіт не проводили. А кожні пів століття треба змінювати хоча б міхи органу. Коли інструмент не ремонтують сто років, то це вже критична ситуація. Тим паче, орган використовують щодня, щонайменше два рази на день. Тож цей ремонт зараз дуже потрібний», – каже органний майстер.

Реставрують орган Латинського катедрального собору у співпраці з Інститутом «Полоніка». Доки великий музичний орган буде на реставрації, грати на літургіях буде менший, який розташований у вівтарній частині собору. Він вже був відреставрований у 2018 році.

Зараз у Львові є три діючі органи: у костелі святого Антонія на вул. Личаківській, у Львівському органному залі та у Латинському катедральному соборі.