У Ватикані опубліковано комюніке за підсумками триденного екуменічного симпозіуму, що розпочався 8 лютого 2010 року.
За повідомленням Католицького медіа-центру, учасники зустрічі обговорили монументальну працю, видану в жовтні минулого року: «Збираючи плоди: основні аспекти християнської віри в екуменічному діалозі». Видання включає різні документи і статті, що підводять підсумки 40-річним діалогам між Римо-Католицькою Церквою і Всесвітньою Лютеранською Федерацією, Всесвітнім Альянсом Реформаторських Церков, Англіканською Спільнотою і Всесвітньою Методистською Радою.
Були також обговорені деякі інші важливі питання, що стосуються напряму і конкретного змісту подальших екуменічних дискусій.
Метою симпозіуму було не лише узагальнити різні аспекти досягнутих за 40 років офіційного діалогу угод, але і довести інформацію про ці чудові досягнення до членів конкретних християнських спільнот. Тим самим просування до єдності могло б залишатися не лише на рівні теорії, але і входити в саме життя церковних спільнот.
Теологи, що брали участь в симпозіумі, детальним чином проаналізували проблему сприйняття прийнятих в ході екуменічного діалогу спільних декларацій і заяв в лоні конкретних церков і спільнот, на рівні їх духовенства і пастви. Була підтверджена наполеглива необхідність загального свідчення про Христа на найрізноманітніших рівнях суспільного життя. Було також констатовано істотну зміну того культурно-соціального середовища, в якому християнство покликане виконувати свою місію.
Кардинал Вальтер Каспер запропонував учасникам відповісти на запитання: «Що має на увазі церковне спілкування в теологічному сенсі?»
«Тут недостатньо "горизонтального" спілкування, – продовжив свою думку кардинал, –необхідно врахувати вертикальний вимір "спілкування святих", єдність "святому" і "святим речам", тобто Святому Духу, що перебуває в світі, і Святим Таїнствам».
Учасники симпозіуму досліджували новий підхід до наявних традиційних розбіжностей між Церквами: багато невирішених проблеми з'явилися б абсолютно в іншому світлі, коли поглянути на них в контексті місії та оцінити їх у перспективі вчення про Царство Боже. Про екуменічний діалог говорилося в термінах нового і багатообіцяючого підходу, в якому головним поняттям стає «взаємний обмін дарами».
Крім того, обговорювалися практичні заходи, які могли б заохотити до пошуків єдності на рівні повсякденного церковного життя, а також можливість прийняття якоїсь загальної угоди, в якій були б узагальнені вже наявні досягнення на дорозі екуменічного діалогу. За переконанням учасників зустрічі, могло б бути, зокрема, підготовлене загальне визнання віри під час прийняття Таїнства Хрещення, включаючи коментарі до Апостольського Символу віри та Господньої молитви.
Як сказано в комюніке, «багато із корисних пропозицій, що прозвучали, буде взято до розгляду на пленарній сесії Папської Ради, яка запланована на листопад 2010 р.».
За переконанням учасників, «здатність організовувати зустрічі такого роду є специфічною харизмою Риму, передбачаючи ширшу підтримку, яку прийняте в Церкви Петрове служіння могло б надати справі екуменізму».