У Вроцлаві, в Національному інституті ім. Оссолінських (Ossolineum) у рамках міжнародної наукової конференції «Польща — Україна: на шляху до добросусідства» 26 травня відбулася презентація для польських читачів книги «Бог не залишив Україну» — розмови-свідчення Глави УГКЦ Блаженнішого Святослава з редактором Католицької Інформаційної Агенції Кшиштофом Томасіком про війну в Україні. У презентації взяли участь обидва співавтори книги.
Джерело: Департамент інформації УГКЦ
У заході також взяли участь історики Церкви — ректор Українського Католицького Університету о. Богдан Прах, проректор УКУ Олег Турій та польсьска історикиня культури Вікторія Маліцка (Ossolineum).
Книга «Бог не залишив Україну» (Bod nie opuścił Ukrany) вийшла у лютому, у варшавському видавництві WAM, при Католицькій Інформаційній Агенції. Передмови до книги написали Любінський митрополит Римо-Католицької Церкви архиєпископ Станіслав Будзік, який був у складі делегації польських єпископів, яка першою у часі війни прибула в Україну, та науковець і дипломат, професор Адам Даніель Ротфельд, один із тих дітей, яких у часі німецької окупації врятував Архимандрит Климентій Шептицький. Кошти від продажу книги передаються фундації Wsparcie i nadzieja для підтримки воєнних сиріт з України, які зараз перебувають у Польщі і якими опікується та згромадженню УГКЦ сестер служебниць Непорочної Діви Марії у Пралківцях.
Вона постала із розмов журналіста і редактора КІА Кшиштофа Томасіка з Главою УГКЦ під час його душпастирських відвідин Одеської та Миколаївської областей у жовтні минулого року. Частина матеріалу стала репортажем-лонгрідом з цієї поїздки Україною, а багатогодинні записи розмов з Блаженнішим під час переїздів, — книгою. Її уже назвали свідченням очевидця, який перебуває всередині війни, документом, який фіксує історію, рефлексією очільника Церкви «тут і зараз» з приводу страшних і великих речей, які відбуваються сьогодні в Україні.
«Ми говорили про диявольську сутність війни у всіх її вимірах — Божому, особистому, суспільному, міжнародному. Але головним питанням і темою наших розмов, врешті, було питання сенсу життя людини — сенсу поза абсурдом війни, — каже Кшиштоф Томасік. — Пам’ятаймо: Україна бореться не тільки за себе, а за нас, бореться за волю і демократичний світ».
Отець Богдан Прах підкреслив, що ця книга-свідчення є важливою у багатьох вимірах: і для закордонної — зокрема, польської аудиторії, для розуміння того, що зараз відбувається в Україні, і як, історичний документ свого часу:
«Слово Блаженнішого Святослава є дуже важливим, тому що, по суті, це — слово і свідчення всієї нашої Церкви, всього нашого народу. А як історик скажу так: ми досі вивчаємо листи і щоденники митрополита Андрея Шептицького — вони як перлинки, у яких відбилося життя таким, яким воно було тоді. Сьогодні ж ми свідчимо про наше життя наживо».
Назва книги — алюзія на фразу Ісуса Христа, сказану на Голготі: «Боже, Боже, чому ти мене покинув?» Україна сьогодні — у війні «чоловіцтва зі звірством», і питає: «Боже, чому і за що?» У книзі — багато болю за людей, багато співчуття, духовного і дієвого, і — надія, яка переростає у впевненість: «Бог не покинув Україну».
Сьогодні на боці України — весь цивілізований світ. Немає сумніву, що Україна — Українське військо, український народ — переможуть, - вважає Патріарх Святослав.