19 квітня 2013 року о 14.00 год у Музеї української домашньої ікони, що розташований на території історико-культурного комплексу «Замок Радомисль», відбудеться відкриття унікальної експозиції ікон з життя Богородиці.
19 квітня 2013 року о 14.00 год у Музеї української домашньої ікони, що розташований на території історико-культурного комплексу «Замок Радомисль», відбудеться відкриття унікальної експозиції ікон з життя Богородиці.
Захід приурочений Дню пам’яток історії та культури, що відзначатиметься в Україні напередодні, 18 квітня.
14 місяців знадобилося Ользі Богомолець, фундатору історико-культурного комплексу «Замок Радомисль», щоб сформувати нову експозицію унікальних ікон Богоматері, де представлено понад 100 образів з усіх куточків України. Серед них значну частину колекції присвячено іконам, які розповідають про життя Діви Марії, зокрема, про її ранні роки. Завдяки представленим іконам можна простежити усе життя Пресвятої Діви: від народження, Введення у храм, навчання Пресвятої Богородиці, Благовіщення, Непорочне зачаття, Святої Родини, народження Спасителя світу та аж до Успіння. Також є сюжетні ікони: Почаївська Богородиця, Печерська, Києво-Братська, Охтирська, Козальщанська, Пожайська. В експозиції представлені найзнаковіші та найшанованіші в Україні ікони Діви Марії – у тому числі й ті, які однаково шануються різними конфесіями. Наприклад, ікона Божої Матері Ченстоховської вважається головною святинею католицької Польщі, хоча образ православний. Також, важливе місце в експозиції займають ікони, які мають іноземне походження, але шануються в Україні.
Особливе місце серед образів займають ікони «на всяку потребу». Саме до них молилися українці, коли просили заступництва у Святої Діви. Так, наприклад до ікони «Богородиці Пряжівської» зверталися за зціленням жіночих хвороб і безпліддя. Українці вірили, що образ Богородиці «В Скорботі й Печалі Утіха» здатен зцілити від німоти. Образ Богоматері дуже шанується українцями, адже це, насамперед, Матір, Покровителька, Заступниця, Цілителька, Утішителька.
«Українська домашня ікона ніколи не була лише реплікою традиційно визнаних іконографічних шкіл, наслідком впливу західного мистецтва чи результатом неосвіченості українських селян. Самобутній стильовий характер, зануреність в українську народну культуру, висока емоційність ставлять українську домашню ікону на вищі щаблі світового мистецтва. А велика потреба в образах і поширеність їх в Україні, здатність укріплювати людину у вірі й спонукати до молитви є відповіддю на всі дискусії про «іконографічну неканонічність домашньої ікони»,- вважає Ольга Богомолець.
На відкриття нової експозиції Музею української домашньої ікони будуть присутні народні депутати України, представники наукової та культурної еліти України, представники місцевої влади.
Експозиція ікон Пресвятої Богородиці стане черговою перлиною історико-культурного комплексу «Замок Радомисль», що гідно представляє Україну в проекті Ради Європи „ Віа Регія – Великий Культурний шлях Ради Європи“.