Created with Sketch.

У Запоріжжі урочисто відкрили соборну мечеть

18.10.2021, 11:24

Більше трьох років знадобилося мусульманам Запоріжжя для зведення релігійного комплексу, який займає безпосередньо мечеть, навчальний простір, відділення для жінок, господарський блок. Релігійна громада мусульман, що збудувала храм, входить до ДУМУ «Умма». Мечеть, яку одночасно можуть відвідувати до 300 вірних, була потрібна з огляду на помітне збільшення мусульманської громади міста та запиту на підвищення якости релігійної культури та освіти.

Про це інформує Всеукраїнська рада релігійних об'єднань.

У нову мечеть 15 жовтня 2021 року прийшло близько трьох сотень вірян, гості від релігійних організацій, культурних осередків, органів місцевого самоврядування Запоріжжя.Муфтій ДУМУ «Умма» Саід Ісмагілов очолив урочисту церемонію відкриття. Участь у зході взяли: голова Громадської Спілки «Всеукраїнська асоціація «Альраід» Сейран Арифов, делегації представників ісламських громад з усієї України, представники влади та місцевого самоврядування, духівництво, делегати національних діаспор і місцеві жителі.

«На відкриття першої і поки єдиної мечеті Запорізького краю завітали імами з Дніпра, Харкова, Костянтинівки та Сєверодонецька, священики з Православної Церкви України, Української Греко-Католицької Церкви, Римо-Католицької Церкви та Вірменської Церкви, представники влади і велика кількість мусульман міста. Також з Лівану прилетів спеціально на відкриття мечеті перший імам громади шейх Білял, за ініциативою якого і почали будувати мечеть і відроджувати релігійні традиції в мусульманській громаді.

Соборна мечеть була побудована на пожертви мусульман України. Після офіційних промов і перерізання стрічки відбувся п'ятнічний джума-намаз», — зазначив шейх Саід у соцмережі Фейсбук.

 

Соборна мечеть Запоріжжя разом з Ісламським культурним центром міста формує єдиний ісламський простір і наразі є найбільшим мусульманським осередком в області. Вони об’єднують у своїй діяльності релігійний, культурно-просвітній та соціальний напрями.

Як йдеться у повідомленні, функціонування ісламського духовного центру сприятиме відродженню й розвитку мусульманської громади регіону, впровадженню традиційних норм ісламу, що базуються на принципах миру, добросусідства й толерантности. А для всієї мультикультурної, поліетнічної громади Запоріжжя, що прагне розвивати рідне місто як осередок дружби та порозуміння, він стане привабливим майданчиком міжнародного культурного обміну.

"Мусульманська релігійна споруда в Запоріжжі як культове місце, осередок культури, освіти й соціальної роботи значною мірою задовольнить потреби мусульманської громади та сприятиме посиленню взаємодії з органами влади, місцевого самоврядування, громадським сектором і містянами. А це, своєю чергою, поліпшить умови для розвитку відкритих і взаємовигідних відносин між українськими мусульманами й рештою суспільства, активізує міжрелігійний діалог", - йдеться у повідомленні Всеукраїнської ради релігійних об'єднань.

Від імені всіх мусульман України з відкриттям соборної мечеті Запоріжжя містян привітав Муфтій Саід Ісмагілов:

«Це урочиста подія, це свідчення розвитку прав і свобод віруючих в нашій країні. Це свідчення того, що мусульмани Запоріжжя дуже прагнуть до відродження своїх релігійних традицій, до того, щоб молитися, до того, щоб зберігати свою духовність, свою релігійну та культурну ідентичність. Після депортації всіх кримських татар у 1944 році офіційно вважалось, що ісламу та мусульман в Україні немає взагалі. Але мусульман було багато і Запоріжжя було одним з тих міст, де була велика мусульманська громада. Але як пам’ятають наші матері та батьки більш старшого віку, що все релігійне життя було в підпіллі», — сказав шейх Саід.

Імам мусульманської громади Запоріжжя Мухаммад Мамутов назвав відкриття мечеті „важливою подією в житті всієї общини“, адже тут мусульмани не лише моляться, але відзначають важливі події в житті родини та всієї громади; відзначають свята, навчаються й змістовно проводять дозвілля.

«Відкриття соборної мечеті особисто для мене як керівника релігійної громади міста Запоріжжя особлива подія. По-перше, я з радістю можу констатувати, що наша громада зростає і розвивається. Іслам має всі можливості для вільного сповідування і для цього створені сприятливі умови як у Запоріжжі, так і в Україні в цілому. По-друге, храми зазвичай будуються для людей, там вони згадують і наближаються до Всевишнього Творця, навчаються благому і йдуть до людей із добром. Маю надію, що ми зможемо охопити своєю увагою та опікою більше людей, а значить робити більше добрих і благих справ», — сказав імам.

Очільниця Запорізького центру татарської культури «Алтин-Ай» Рахіма Ахмерова, назвавши відкриття соборної мечеті історичною подією, нагадала, що у Запоріжжі мусульманська громада має багаторічну історію, зокрема й про те, що дуже багато мусульман приїхало до Запоріжжя під час будівництва Дніпровської ГЕС.

«Якби наші батьки і діди, перші переселенці трудової міграції в Запорізький край — будівельники ДніпроГЕСу, якимось дивом опинилися сьогодні серед нас, вони б плакали від щастя. Довгі роки вони ховалися по домівках, читали молитви, читали Коран, боячись переслідувань, — поділилася Рахіма-ханим.

Після офіційної частини і перерізання червоної стрічки Мухаммад Мамутов провів для гостей екскурсію комплексом мечеті. На першому поверсі розташовано молитовний зал для чоловіків, на другому — молитовний зал для жінок, класи для проведення занять, бібліотека та кабінет імама.

Мечеть розрахована на 300 осіб, проте під час свят сюди приходить вдвічі більше мусульман — багато моляться на вулиці.

Комплекс мечеті та Ісламського культурного центру розташовані в приватному секторі на вул. Пушкіна. Тут мусульманська громада кілька років тому купила будинок. Спочатку в ньому збиралося по 10-15 чоловік, проте з часом місця стало не вистачати і серед мусульман організували збір коштів для будівництва мечеті. Всі роботи робили своїми силами за рахунок пожертвувань.

Після завершення екскурсії муфтій Саїд Ісмагілов провів п'ятничну молитву джума-намаз, яка є обов'язковою колективною молитвою у мусульман. Потім всіх пригощали пловом.

Читайте також
Інші конфесії Кримського імама окупанти засудили на 17 років колонії суворого режиму за “тероризм”
18 жовтня, 11:30
Інші конфесії Оголошено підозру муфтію з окупованого Криму, який допомагав армії РФ на Херсонщині
18 жовтня, 11:30
Інші конфесії Мусульмани сьогодні святкують Курбан-байрам
18 жовтня, 09:30
Інші конфесії У боях за Харківщину загинув кримський татарин і імам мечеті Артур Якубов
18 жовтня, 08:57