Created with Sketch.

У заповіднику «Софія Київська» стартував проект з цифрової документації графіті ХІ – початку ХVIII століть

11.01.2024, 15:16

У Національному заповіднику «Софія Київська» стартував проект з цифрової документації масиву графіті ХІ – початку ХVIII ст., які вкривають стіни Софійського собору і яких налічується понад 7,5 тисячі.

Про це йдеться на ФБ-сторінці заповідника.

На зустрічі з генеральним директором Національного заповідника «Софія Київська» Нелею Куковальською, директором Національного музею історії України Федором Андрощуком, науковцями та фахівцями заповідника проект представили професори шведського університету Гуннар Альмевік і Джонатан Вестін.

Мета проекту – за допомогою лазерного сканування, фотограмметрії та технології Reflectance Transformation Imaging (Трансформація зображення за допомогою відтиску) отримати 3D макет зображень графіті для створення їх цифрової документації і зберігання. У подальшому інформація, яку зможуть використовувати як науковці, так і широкий загал, зберігатиметься на серверах в Україні і Швеції.

Україно-шведська співпраця в галузі охорони і збереження культурної спадщини триває багато років, тож і цей проект втілюється завдяки напрацюванням Національного заповідника «Софія Київська», Національного історичного музею України, Ґетеборзького університету і підтримці низки грантодавців – шведських установ, які профінансували придбання необхідного сучасного обладнання: Шведської дослідницької ради FORMAS, Шведської королівської академії літератури, історії та старожитностей, Шведської ради національної спадщини.

«Наразі дуже важливе використання таких провідних технологій, як 3D-скануванням об’ємних структур, адже подібна цифрова фіксація вкрай необхідна для збереження і популяризації нашої культурної спадщини, ще й в умовах війни», – зазначила генеральний директор заповідника Неля Куковальська.

«Цей міжнародний глобальний проект – яскрава сторінка українсько-шведської співпраці з охорони і збереження культурної спадщини України і його мета не тільки її зберегти, а й репрезентувати світові», – резюмував генеральний директор Національного музею історії України Федір Андрощук.
Наразі шведські експерти з Ґетеборзького університету діляться знаннями з українськими фахівцями. Оскільки процес цифрової документації достатньо трудомісткий, команда планує завершити перший етап проекту до кінця цього року.

Читайте також
Культура У Львові відреставрували унікальний свічник-трійцю XIX ст. з церкви у Криворівні
11 січня, 10:50
Культура Литва реставрує спадщину України: за час повномасштабної війни врятовано 1,5 тис. об’єктів
11 січня, 11:00
Культура Вітраж Миколаївського костелу в Києві відновлять за автентичними кресленнями
31.12.2024, 14:23
Культура У ЗСУ створили підрозділ із захисту культурної спадщини
22.12.2024, 09:30