Спільний українсько-польський семінар «Досвід охорони культурної спадщини в Польщі та можливість його використання в Україні» проходить у Львові від 17 до 19 листопада.
Темою семінару 18 листопада була «Охорона сакральних пам’яток архітектури». Серед запрошених семінару були представники конфесій Львівщини, проектанти та реставратори сакральних пам’яток, представники влади Львівщини та органів охорони культурної спадщини.
Керівник закладу консервації малярства та поліхромної різьби Університету М. Коперника в Торуні професор Богуміла Роуба пояснила гостям семінару, що «кожна сакральна пам’ятка – це окремий об’єкт, який потребує вирішення своїх проблем». Сьогодні сакральна спадщина – важливий історичний документ. Як розповіла Богуміла Роуба, «ми повинні розуміти свою відповідальність за те, що отримали від попередників». Адже «народ, який втратив пам’ять – втратив життя», – зауважила професор. Серед чинників такого забуття Б. Роуба називає швидкий ритм життя, еміграцію.
На думку Богуміли Роуба, найважливішою особою, яка стежить за храмом має бути настоятель храму. Але у збереженні святині повинна діяти тріада: влада, служба охорони та реставратори. А серед основних принципів роботи із пам’яткою архітектури Б. Роуба назвала такі, як «не нашкодь, максимальне шанування пам’ятки, виконання праці на найвищому рівні, а також працювати так, щоб не збіднити святиню і дбати про неї так, щоб вона не потребувала порятунку».
Андрій Левик, заступник начальника управління охорони культурної спадщини Львівської ОДА, навів таку статистику: «Сьогодні на території області налічується 1235 культових споруд, серед них майже 1000 – церкви та дзвіниці. І це лише ті пам’ятки архітектури, які є занесені до державного реєстру, а окрім цього є ще багато так званих щойно знайдених пам’яток і перспектива їх занесення до реєстру дуже велика». «Серед тих, що занесені до реєстру 398 – пам’ятки національного значення і 601 – місцевого, – пояснює А. Левик, – особливе місце займають пам’ятки дерев’яної архітектури, яких в Львівській області є 611». Представник управління охорони культурної спадщини ЛОДА сказав, що «будуть застосовувати каральні санкції щодо тих, хто шкодитиме пам’яткам і притягатиме таких до адміністративної відповідальності».
За останні роки незалежності нашої держави близько 1000 церков була передана у власність церковних громад. Кожна церковна громада повинна укласти охоронний договір з Фондом охорони культурної спадщини на збереження цієї пам’ятки. Цей договір визначає права і обов’язки сторін, щодо збереження цієї пам’ятки.
Також під час семінару лекцію на тему «Забезпечення сакральних пам’яток від пожеж та злочинності» прочитав магістр Піотр Огродський, який є директором Осередку охорони публічних збірок Національної інституції культури Польщі. Піотр Огродський пояснив, що особливо на крадіжки у святинях впливає ринок продажу крадених речей. Науковець розповів про те, що найчастіше із польських костелів викрадають образи, ікони, реліквії із золота та срібла, окремі елементи із вівтарів. Також існує проблема нищення надгробних пам’ятників на цвинтарях через крадіжки кольорових металів. А сприяє такій ситуації погана система захисту святинь. Під час семінару науковець поділився знаннями про нові методи захисту святинь: сигналізацію, протипожежний захист, адже у Польщі особливо від пожеж страждають сакральні пам’ятки.