Україна, а саме Львів, 2019 року прийматиме учасників Колоквіуму Європейських парафій (СЕР). Отож, український оргкомітет СЕР має два роки на те, щоб зустріч, на яку збираються миряни, теологи, експерти та священики з усієї Європи, стала не лише успішним релігійно-суспільним заходом, але й внесла нові акценти у вже традиційні зустрічі, які відбуваються вже впродовж 58-ми років.
Україна, а саме Львів, 2019 року прийматиме учасників Колоквіуму Європейських парафій (СЕР). Отож, український оргкомітет СЕР має два роки на те, щоб зустріч, на яку збираються миряни, теологи, експерти та священики з усієї Європи, стала не лише успішним релігійно-суспільним заходом, але й внесла нові акценти у вже традиційні зустрічі, які відбуваються вже впродовж 58-ми років. Зустріч у Львові стане ювілейною, 30-ою. Відповідальним організатором її виступає Фонд Св. Володимира (УГКЦ).
Участь української делегації у Колоквіумі впродовж багатьох років фінансово забезпечує Благодійний Фонд "Реновабіс" з Німеччини. Відповідальною за учасників зі Східної Європи на СЕР є Маргарет Майєр.
Конференції СЕР проводяться кожних два роки у різних містах Європи. На Колоквіум з’їжджаються відомі теологи, соціологи, експерти, представники духовенства та вірні католицьких та греко-католицьких парафій Європи. Щоразу на таких зустрічах представлена нова тема обговорення, приймаються нові рішення, однак мета у них одна – зробити життя Церкви та вірних у ній діяльним, обмінюватися культурним та пастирським досвідом та поширювати нові досягнення сучасного парафіяльного життя. Цьогоріч у Барселоні дискусії велися на тему: «Християни Європи – люди місії».
На обговорення в Україні 2019 року представлені 3 теми:
- Християни в дії. XXI ст.
- Об’єднані вірою: відповідальність за цінності.
- Християни і господарство (від ведення домашнього господарства до глобальної економіки).
Яка саме з них буде темою обговорення ювілейного Колоквіуму стане відомо 2 жовтня у Будапешті, де відбудеться зустріч Оргкомітету СЕР на чолі з новообраним президентом священиком РКЦ з Мальти Антонієм Кешаром та оргкомітетом України, який очолює Уляна Щурко (представниця «Академічної Обнови»).
Отож Україна впевнено перебрала естафету. Уляна Щурко переконана, що зустріч у Львові матиме успіх, оскільки буде продумана чітка програма конференції, будуть представлені цікаві доповіді, проведені екскурсії, щоб делегати католицьких парафій Європи пізнали не лише релігійне життя в Україні, але й ознайомилися з її культурою та традиціями.
«Організація Колоквіуму європейських парафій у Львові в 2019 році дасть можливість не лише обмінятися досвідом найкращих практик та активного життя парафії в різних країнах, запросити активних християн в Україну, але передусім дасть змогу «підживити» християнськість Європи, яка зараз переживає не найкращі часи, розкрити автентичність, красу і глибину нашої церковної традиції та віри, дати друге дихання християнству Європи», - говорить голова оргкомітету СЕР в Україні Уляна Щурко.
О. д-р Михайло Димид переконаний, що Україні, яка є «лабораторією екуменізму», є що показати і чим поділитися з європейським партнерам як в релігійному, так і культурному плані. Тому є багато очікувань від майбутньої зустрічі 2019 року у Львові.
«Колоквіум – добра підстава для практичної ініціативи кожного мирянина і відповідальності не лише за себе, але й за свого ближнього. Тільки робота в команді дозволить це зробити. До цього слід додати добру організацію, яка може бути зразком пошанування людської гідності, дбання про громаду, а отже і зразком побудови держави знизу».
Молоді учасники Колоквіуму з України отримали досвід, як організовувати молодіжні зустрічі такого формату. Вони брали участь у екскурсіях містом, відвідували собори Барселони, ставали учасниками Меси, мали зустрічі і спілкування з молоддю на парафіях Барселони. Новий досвід вони везуть в Україну і стануть частиною молодіжної команди, яка організує і братиме участь у СЕР – 2019 у Львові.
Ще одна учасниця молодіжної команди від України на Колоквіумі – Ірина Бутинець вважає, що такі зустрічі та дискусії зближують християнську молодь з різних країн, бо, як виявилося, усіх хвилює одне питання: Церква повинна бути більш відкритою до молоді, не засуджувати, а розуміти молодь, підбадьорювати і закликати до дії. У Церкві молодь повинна відчувати себе комфортно і потрібною. Молодь є енергійною і якщо спрямувати цю енергію в правильне русло, можна отримати оновлене життя парафій і Церкви в цілому.
«Мене дуже вразило те, що молодь з усіх куточків Європи має спільне бачення Церкви: відкритої, близької до потреб кожної людини, Церкви, яка не осуджує, але приймає тебе таким, яким ти є, і у якій ти почуваєшся справді наче вдома, у домі Небесного Отця. Я вірю, що це спільне бачення нам дарує Святий Дух, Який вчить нас бути відкритими до нового і не боятися змін.
Також мене вразила відкритість нового покоління християн до нас, гостей Колоквіуму з інших країн, їхній теплий прийом та відкритість у спілкуванні - в такі моменти справді відчуваєш єдність Церкви і те, що ти не один, що є інші християни, які переживають ті ж труднощі та готові поділитися своїм досвідом духовного життя. А ще мені сподобалася відкритість молоді до світу і разом з тим вірність Божому Слову.
Тішить те, що молодь готова йти до людей, виходити "на глибину", за словами св. Івана Павла II, бо Церква має бути там, де є людина. Такі речі, як вулична адорація та прослава, "вуличний" заклик людей до сповіді створюють новий простір для Євангелізації. Адже нам важливо пам'ятати про те, що ми повинні свідчити і не забувати, що світло створене для того, щоб показувати шлях тим, хто у темряві», – коментує зустріч у Барселоні Марта Рибак.
Новий досвід, отриманий на зустрічі СЕР у Барселоні, учасники Колоквіуму везуть в Україну, щоб задіяти сучасну парафіяльну молодь українських церков і разом з активними християнами влити «нову кров» у Колоквіум Європейських парафій – 2019.
Фонд Св. Володимира (УГКЦ) та учасники української делегації висловлюють щиру подяку БФ "Реновабіс" та особисто п. Маргарет Майєр за фінансову підтримку, яка уможливлює участь України у таких колоквіумах.
Світлини Марка Калиняка та Івана Щурка
Лілія КОВАЛИК-ВАСЮТА