Верховна Рада України користується найменшою довірю громадян серед усіх суспільних інститутів. Традиційно для України, найбільше її громадяни довіряють Церкві — 68,3% українців засвідчили повну або ж переважу довіру їй.
Компанія «TNS-Ukraine» на замовлення Лабораторії законодавчих ініціатив від 2 до 9 вересня провела соціологічне дослідження, під час якого опитали 1200 громадян України віком від 16 до 75 років в більш ніж 80 населених пунктах всіх типів та у всіх регіонах країни. Тема дослідження — «Ріст довіри до парламенту: тенденція чи тимчасове явище?». Результати опитування свідчать, що Верховна Рада України користується найменшою довірю громадян серед усіх суспільних інститутів. Традиційно для України, найбільше її громадяни довіряють Церкві — 68,3% українців засвідчили повну або ж переважу довіру їй.
На запитання «Наскільки Ви довіряєте Церкві?» 68,3% респондентів відповіли «Повністю або переважно довіряю», 19,6% — «Повністю або переважно не довіряю» та 12,2% — «Важко відповісти».
Таким чином, Церква посіла перше місце в рейтингу довіри українців. У першу трійку за рівнем довіри до них громадян України також увійшли українські ЗМІ (50,8%) та Збройні сили (43,5%). Одразу за Збройними силами майже з однаковим рейтингом довіри у таблиці йдуть російські ЗМІ та Президент України — 41.4% та 41,3% відповідно.
Згідно з результатами соціологічного опитування, найменше українці довіряють профспілкам (25,1%), міліції (25%), прокуратурі (22,7%), судам (21,6) та Верховній Раді України (21,4%).
Хоча, як зазначають фахівці, рейтинг довіри до українського парламенту за 7 останніх місяців виріс на 4,1%. Якщо у лютому 2010 року на питання «Наскільки ви довіряєте Верховній Раді України» лише 2,6% українців відповіли «повністю довіряю», то у вересні таких нараховується вже 6,7% громадян. «Коли ж об’єднати даний показник з кількістю тих респондентів, хто «скоріше довіряє, ніж не довіряє» парламенту, то підвищення рейтингу довіри стає ще більш суттєвим: з 12,1% у лютому до 21,3% у вересні», — йдеться у експертному висновку.
Основною причиною недовіри до парламенту респонденти назвали корумпованість депутатів – 34,6% опитаних відзначили цей пункт. Корумпованість була головною причиною недовіри до парламенту і в лютому. Далі йдуть такі фактори: непрозорість діяльності Верховної Ради – 13,2%, відсутність зв’язку з виборцями – 10,4%, некомпетентність депутатів – 9,7% і залежність депутатів від інших органів влади – 6,5%.
31,9% респондентів висловилися за те, щоб обмежити депутатський імунітет, а 62,8% вважають, що така недоторканість має бути скасованою взагалі.
Тож, як інформує прес-служба Лабораторії законодавчих ініціатив, незважаючи на ріст довіри громадян до парламенту впродовж останніх 7 місяців, Верховна Рада залишається непопулярним суспільним інститутом. Баланс довіри-недовіри негативний: 21,4% респондентів повністю або переважно довіряють законодавчому органу, в той час як 70,3% українців повністю або ж переважно не довіряють йому.